Hlavní navigace

MMT - SMS po modemu za 2,50

7. 2. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Technologie MMT (Microcom Messaging Technology) umožňuje odesílat SMS zprávy, loga, obrázky i zvonění na mobilní telefony přes klasickou (pevnou) telefonní síť. V ČR spouští firma Fincom službu, která takovéto zasílání zprostředkuje za 2,50 Kč za jednu SMS zprávu. Vše ale bude dostupné jen pro majitele modemů značky Microcom.

Včera jsem zde na Lupě psal o technologii pro používání SMS zpráv na pevných telefonních linkách, kterou u nás představila společnost Fincom Group. Na stejné úterní prezentaci byla novinářům předvedena i další technologie, která (na rozdíl od „pevných SMSek“) již má i u nás bezprostřední možnost využití. Jde o technologii MMT, což je zkratka od Microcom Messaging Technology. O co jde?

To, co nám bylo v úterý předvedeno, byla spíše již konkrétní služba, kterou někdo poskytuje a někdo ji používá (a platí za ni – podle míry, v jaké ji využívá). Podstatou této služby je možnost snadno a pohodlně připravovat SMS zprávy na běžném PC, v pohodlí aplikace vyvinuté k takovémuto účelu, a odesílat je po veřejné telefonní síti někomu (poskytovateli), kdo se již postará o jejich doručení na mobilní telefony adresátů (v budoucnu možná i na pevné telefony). Navíc, aby to bylo zábavnější a lépe se to prodávalo, může si uživatel v klidu a pohodlí svého počítače připravit různá loga či obrázkové SMS nebo vyzváněcí melodie, a pak si je nechat přenést do svého mobilu (samozřejmě jen do takového, který to podporuje).

Pojďme si to nyní popsat poněkud podrobněji. Začněme tím, že uživatel takovéto služby vůbec nemusí být připojen k mobilní síti (a nepotřebuje ani mít vlastní mobil). SMS-ky, které napíše a odesílá (případně loga, obrázky či melodie), posílá pomocí modemu skrze klasickou veřejnou telefonní síť (v podstatě jako běžná data) poskytovateli služby, který provozuje „centrum modemových zpráv“. To je nejlépší si představit jako bránu, která je z jedné strany napojena na veřejnou telefonní síť (a odsud přijímá SMSky a další od uživatelů). Z druhé strany je tato brána připojena k síti mobilního operátora (spíše: všech tuzemských mobilních operátorů), přímo do jejich SMS center. Z této strany zase brána předává SMSky přímo příslušnému mobilnímu operátorovi, který se stará o jejich faktické doručení. Samotná brána přitom zajišťuje konverzi přenášených SMS zpráv (i log, obrázků a zvonění) z takového formátu, v jakém je dostává přes telefonní síť, do takového formátu, jaký vyžaduje mobilní operátor.

Představa využití MMT technologie

Nyní již k technologii vs. službě: technologie, která právě naznačené fungování umožňuje, se jmenuje MMT (Microcom Messaging Technology), a v širším slova smyslu zahrnuje (resp. vyžaduje):

  • aplikaci, kterou uživatel provozuje na svém počítači a prostřednictvím které připravuje SMSky, loga, obrázky a zvonění, a zadává je k odeslání. Tento program se jmenuje SMS FunTom (zatím ve verzi 1.0)
  • modem, schopný spolupracovat s aplikací FunTom a přenášet data, která tento program produkuje. Ačkoli to na prezentaci explicitně nezaznělo, z kontextu soudím, že zde bude možné použít výhradně modemy Microcom (program FunTom má být poskytován zdarma jako příslušenství modemů Microcom)
  • „centrum modemových zpráv“, na bázi technologie Anny Way německé firmy Materna (resp. od společnosti Fincom Materna Communications)
  • součinnost s mobilními operátory (propojení brány a mobilní sítí atd.)
Screenshot programu FunTom

Tato technologie MMT (Microcom Messaging Technology) je dnes chráněna patentem (nositelem je zřejmě společnost Fincom Materna Communications).

MMT jako služba

Praktickým nasazením této technologie, hlavně pokud jde o bránu (centrum modemových zpráv) a vazbu na mobilní operátory, pak vzniká konkrétní služba – s konkrétním provozovatelem, s konkrétní nabídkou a také konkrétním ceníkem služeb (např. s konkrétní cenou za odeslání 1 SMS zprávy). Zřejmě se počítá s tím, že tuto technologii si budou kupovat zákazníci z řad poskytovatelů služeb, kteří ji budou také sami provozovat a své služby nabízet koncovým zákazníkům.

Z toho, co zaznělo na úterní prezentaci, plyne, že jako první tuto technologii nasadil sám její producent, který se tak dostal do pozice poskytovatele služby. Společnost Fincom si v ČR zřídila a provozuje svou bránu (centrum modemových zpráv), propojila se s tuzemskými mobilními operátory (skrze spoje Frame Relay), uzavřela s nimi potřebné smluvní vztahy a nyní začíná poskytovat své služby na bázi MMT koncovým zákazníků (pokud jsem to správně pochopil, oficiální start by měl být v nejbližší době, snad 12. února v ČR a zanedlouho poté také v Polsku).

Známy jsou už i ceny: odeslání jedné SMS-ky přijde na 2,50 za kus, při současném odesílání 2 SMS zpráv je cena 2,30 Kč za jednu, a při větším počtu přijde každá na 2,20 Kč. Zajímavý je i konkrétní mechanismus zpoplatnění: centrum modemových zpráv Fincomu využívá služeb tzv. barevných linek Českého Telecomu, konkrétně tzv. žluté linky. To v praxi znamená, že když při odesílání váš modem vytočí příslušné telefonní číslo centra, neplatíte nic za hovor jako takový, ale za každou SMS-ku kterou následně odešlete, vám na váš telefonní účet naskočí zmiňovaná částka 2,50 (resp. o něco méně, pokud posíláte více SMS zpráv najednou). V rámci jednoho takovéhoto připojení lze poslat až 12 SMS zpráv.

Nepříjemné je ale to, že SMS zprávou se rozumí „klasická“ SMSka v maximálním rozsahu cca 160 znaků. Pomocí programu FunTom sice můžete pohodlně psát a odesílat i delší SMSky (a program je sám rozdělí), ale platíte bohužel podle výsledného počtu zpráv, do kterých bude váš text rozdělen. Za přenos loga, obrázku či zvonění zaplatíte dokonce 13 Kč.

Na druhou stranu příjemným důsledkem principu zpoplatnění přes žlutou linku je to, že koncový uživatel této služby bude moci platit skutečně jen za to, co „proSMSkuje“, aniž by musel platit nějaký minimální paušál, předplatné či jiné platby přímo poskytovateli služby apod. Veškerý billing bude zajišťovat Český Telecom skrze klasický telefonní účet.

ebf - tip - debata

Zda se to ovšem vyplatí, to si každý musí spočítat sám. Pokud například máte k dispozici trvalé připojení k Internetu, budou pro vás různé veřejné SMS brány určitě výhodnější (protože vás nestojí nic navíc k nákladům na přístup k Internetu). Pokud trvalé připojení k Internetu nemáte, připojujete se komutovaně a využíváte služeb některé z veřejných (neplacených) SMS bran, může vás významněji omezovat povinný dvouminutový odstup mezi odesláním dvou SMS zpráv (ovšem třeba i delší). Pokud máte mobilní telefon propojený s počítačem (či dokonce vlastní GSM bránu) a vhodný program pro práci s SMS, bude zase záležet na vašem cenovém programu v mobilní síti. V praxi proto bude výhodnost celé služby na bázi MMT velmi záležet na mnoha faktorech – na konkrétním vybavení, chování i potřebách uživatele atd.

Podrobnosti o technologii MMT i o samotné službě poskytované Fincomem hledejte na adrese http://www.smsfun­tom.cz, kde najdete informace i o samotné aplikaci FunTom a jejích možnostech a schopnostech.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).