Hlavní navigace

Mobilní Google Chrome a další novinky mezi prohlížeči

10. 2. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Google Chrome přichází i na platformu Android. Objevila se i ostrá verze Google Chrome 17 či nová studie o bezpečnosti prohlížečů. Dále rozkryjeme nejbližší plány tvůrců Firefoxu pro první polovinu roku.

Google Chrome nováčkem mezi mobilními prohlížeči

Google poněkud překvapivě vydal betaverzi svého prohlížeče Google Chrome pro operační systém Android. Nabízena je klasicky přes Android Market, ovšem zde není k mání pro české uživatele. Provést lze ale manuální instalaci z APK balíčku, který už koluje Internetem. Háček je v tom, že mobilní Google Chrome se omezuje na podporu čtvrté generace systému Android.

Drtivá většina majitelů mobilů či tabletů se systémem Android si tak momentálně mobilní Google Chrome nevyzkouší. O co tedy přicházejí? Mobilní Google Chrome slibuje stejně jako desktopová verze vysoký výkon a dobrou podporu moderních technologií. Omnibox má usnadnit přístup k webovému obsahu a zjednodušit vyhledávání informací na webu.

Uživatelé mobilního prohlížeče Google Chrome mohou otevřít libovolný počet panelů, mezi nimiž lze jednoduše přepínat. K dispozici je režim pro anonymní surfování po webu a využít lze i personalizaci prohlížeče díky přihlášení k účtu  Google Account stejně jako u desktopové verze.

Google Chrome pro Android

Google Chrome pro Android – základní obrazovka

Testování nového mobilního prohlížeče oficiálně probíhá v těchto zemích: Spojené státy, Kanada, Velká Británie, Francie, Německo, Španělsko, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Mexiko, Argentina a Brazílie. Důvod pro geografické omezení testů nebyl konkretizován. Mnoho není známu ani o dlouhodobějších plánech s tímto počinem.

Momentálně tedy nevíme ani to, jestli v budoucnu Google Chrome nahradí v systému Android vestavěný prohlížeč, který nyní preferuje většina uživatelů mobilního systému Googlu. Podle lednových dat od Net Aplications ovládá Android 18,12 % trhu mobilních platforem. Jeho browser pak má mezi mobilními prohlížeči podíl 17,78 %.

Android se momentálně stává platformou s nejpestřejší nabídkou dostupných prohlížečů. Uživatelé mohou vybírat například mezi prohlížeči Mozilla Firefox, Opera Mini, Opera Mobile, Dolphin Browser HD či nově Google Chrome. Téměř všem ovšem, alespoň podle výše uvedených čísel, bohatě stačí integrovaný prohlížeč.

Google Chrome pro Android

A Taby, ovšem v režimu Landscape.

Bezpečnější a rychlejší Google Chrome 17

Vedle uvolnění betaverze Google Chrome pro systém Android došlo také na ostrou verzi Google Chrome 17 pro osobní počítače. Slibuje vyšší bezpečnost i rychlost. K vyšší bezpečnosti konkrétně vedle řady oprav dříve objevených chyb má přispět i nový filtr chránící uživatele před stahováním dat z rizikových zdrojů. O funkci poprvé vývojáři prohlížeče Google Chrome hovořili již téměř před rokem, k uživatelům se však dostává teprve nyní.

Oč vlastně jde? Google Chrome (stejně jako další prohlížeče) upozorňuje před vstupem na rizikové stránky, které se objevují na průběžně aktualizované černé listině jako záškodnické nebo podvodné. Google Chrome 17 přináší rozšíření této ochrany. Po varování před přístupem na rizikové stránky přichází nyní i varování při stahování rizikového obsahu.

Je důležité zdůraznit, že se nejedná o aktivní antivirovou kontrolu stahovaného obsahu! Minimálně uživatelé MS Windows by tak dál měli stažené soubory servírovat ke kontrole pravidelně aktualizovanému antivirovému programu.

Nová ochrana před stahováním rizikového obsahu se navíc omezuje jen na některé nejrizikovější typy souborů. Google konkrétně zmiňuje EXE a MSI. Nebezpečné ovšem mohou být i jiné. Sám Google otevřeně říká, že sebelepší varovná funkce nenahradí uživatelovu bdělost nad bezpečností svého počínání.

Google Chrome 17 přináší již tradičně i další zrychlení. Kromě obvyklé optimalizace výkonu přichází i s funkcí, která by dojem z výkonu prohlížeče měla ještě více umocnit. Google Chrome 17 nyní analyzuje manuálně zadávanou adresu a pokouší se vyvodit konkrétní stránky, které uživatel bude chtít navštívit. Ty pak načítá dopředu, takže v nejlepším případě je schopen zobrazit už načtené stránky ihned po dopsání adresy.

Podobně předchozí verze nabídly dopředné načítání stránek z výsledků vyhledávání přes Google, takže v okamžiku přechodu na konkrétní odkazovaný web je minimálně jeho část již načtena dopředu.V obou případech se Google Chrome snaží dopředu načíst obsah, který uživatel pravděpodobně bude chtít vidět. 

Pokud se obáváte třeba zvýšení objemu přenášených dat u připojení zatíženého datovým limitem, můžete v nastavení prohlížeče funkci vypnout. Vypnout lze též i předchozí zmíněnou novinku, tedy upozornění na stahování rizikového obsahu (Možnosti / Pod pokličkou).

Internet Explorer 9 je prý nejbezpečnějším prohlížečem

Microsoft si polechtal ego novým průzkumem nezávislé a respektované organizace NSS Labs, která Internet Explorer 9 označila za nejlépe zabezpečený prohlížeč. Tedy pokud budeme za alfu a omegu zabezpečení považovat blokování přístupu na potenciálně nebezpečné stránky. Právě v této disciplíně v NSS Labs opět testovali webové prohlížeče.

Výzkumník vyšlo, že Internet Explorer 9 dokáže zablokovat přístup na 96,5 % testovaných nebezpečných webů podle jejich reputace. Na druhém místě skončil Google Chrome 15, který uspěl v 34,1 % případů. Mozilla Firefox 7 a uspěl pouze u 3,6 % případů. Safari 5 si vedlo ještě o něco hůře: zablokovalo 3,5 % z testovaných stránek s nebezpečným obsahem. 

Google a Mozilla tyto výzkumy NSS Labs, kterými se Microsoft velmi rád chlubí již několik let, ostře kritizují. Vadí jim zaměření testů výhradně na filtrování rizikových webů, neprůhledný průběh testování či porovnávání starších verzí. Pro úplnost ještě dodejme, že tento výzkum sponzoruje sám Microsoft.

Držte si klobouky: Firefox 11, Firefox 12, Firefox 13 …

Krátce po vydání ostré verze prohlížeče Mozilla Firefox 10 na konci minulého měsíce se do fáze betatestování posunul nástupnický Mozilla Firefox 11. Novinky jsme si nedávno zde na Lupě důkladně představovali, takže si je jen stručně zrekapitulujme. Pokud máte v živé paměti předchozí článek, přeskočte následující odstavec.

Na seznamu novinek v prohlížeči Mozilla Firefox 11 figuruje synchronizace doplňků, podpora importu dat z Google Chrome, editor stylopisů pro webové vývojáře, možnost rychlé instalace hotfixů jako rozšíření, předělané zobrazování obrázků a v neposlední řadě podpora experimentálního protokolu SPDY, za nímž stojí Google.

Testován je též už Mozilla Firefox 12, který by měl přijít v dubnu 2012. Seznam nových funkcí je již uzavřený. Nyní se bude ladit a testovat. Můžeme tak konstatovat, že prohlížeč nepřinese žádané funkce jako je efektivně využitý prostor na novém prázdném panelu či podpora tiché aktualizace. Tyto funkce slibuje nyní až Mozilla Firefox 13, který by mohl přinést i předělanou startovací stránku a novou detekci nebezpečných stránek.

KL22 hlasovani

Mozilla Firefox 13 již nebude podporovat systém Windows 2000. Neměl by to být žádný větší problém, protože Mozilla hlásí, že archaického předchůdce Windows XP používá prý jen 0,4 procenta uživatelů Firefoxu. Firefox 13 už bude určen jen pro Windows XP a vyšší (a samozřejmě pak pro Mac OS X, různé distribuce Linuxu a v mobilní verzi také pro Android).

Posledním mainstreamovým prohlížečem, který ještě Windows 2000 oficiálně podporuje, tak zůstane Opera. I její tvůrci však doporučují Windows XP nebo novější. Google Chrome vyžaduje Windows XP nebo vyšší. Internet Explorer v nejnovější verzi nepodporuje dokonce ani Windows XP a chystaná desítka zřejmě nebude podporovat ani Windows Vista.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.