Hlavní navigace

Mobilní Internet (4): na Internet s běžným telefonem

16. 8. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minulý týden jsme si pověděli, jak přistupovat na Internet pomocí telefonu Nokia Cardphone 2.0 rychlostí 43.2 kbit/s. Toto řešení je určeno těm, kteří hodlají na Internet z mobilu přistupovat často. Dnes se naopak podíváme po nějakém řešení pro méně časté uživatele, kteří chtějí používat běžný mobilní telefon.

Problémem při psaní této stati je, že na trhu je ohromné množství mobilních telefonů. Instalace datových služeb se na všech telefonech trochu liší a my nemůžeme při nejlepší vůli obsáhnout všechny mobilní telefony. Zaměřili jsme se proto zde na ty nejpoužívanější modely.

Na úvod bych rád ještě jednou upozornil, že ne všechny telefony podporují datové služby. Informace o tom, které telefony mají podporu pro datové služby jsou v poměrně dobré podobě k dispozici na stránkách RadioMobilu a EuroTelu.

Nokia

Nejběžnějšími telefony jsou u nás podle výzkumů telefony Nokia. Ze současně nabízených modelů je třeba vyřadit model Nokia 3210, který datové služby nepodporuje vůbec.

První skupinou telefonů od Nokie jsou starší modely, které v sobě nemají hardwarový modem. Jsou to modely Nokia 5110, 6110 a 6150. Zde je potřeba modemové funkce zajistit softwarově pomocí programového balíku Nokia Cellular Data Suite (NCDS). Ten kromě softwaru obsahuje také kabel na propojení telefonu s počítačem (přes sériový port). Celý tento balík stojí (u EuroTelu včetně 22% DPH) 4.995 Kč. Pokud by vám stačilo jen CD se softwarem NCDS, pořídíte jej (u EuroTelu včetně 22% DPH) za 1.995 Kč. Kabel totiž k modelům 6110 a 6150 nepotřebujete, protože tyto modely jsou vybaveny infraportem. Pokud je vybaven infraportem také váš notebook, můžete spojení mezi počítačem a telefonem realizovat „infračerveně“. V případě, že vám na jedné straně infraport chybí, anebo chcete použít bezpečnějšího spojení přes kabel, můžete si kabel dokoupit samostatně. Kabely se dají koupit jednak značkové (tedy od Nokie), ale na trhu je celá řada dalších neznačkových kabelů, které se liší nejen cenou, ale i kvalitou.

Zbývající skupinou telefonů jsou modely, které mají hardwarový modem. To jsou modely Nokia 7110, 8210, 8850 a 9110. Jelikož tyto modely mají svůj hardwarový modem, stačí na počítač instalovat pouze jednoduché ovladače. Ty jsou buď dodávány na CD přímo s telefonem (údajně u telefonů 7110 a 8850), anebo je možné si je zdarma stáhnout z Internetu ze serverů Nokia. Pokud má infraport váš telefon i váš notebook, nemusíte za nic platit. V každém případě je ale možné dokoupit kabel. Na výběr jsou opět kabely značkové i neznačkové, které se liší kvalitou a cenou.

Jako bonbónek bych rád uvedl, že v horizontu dvou měsíců by měla být k dispozici dlouho očekávaná Nokia 6210. To by měl být plnohodnotný telefon, ale s podporou minule popsané technologie HSCSD a přenosů rychlostí 43.2 kbit/s. Bude obsahovat hardwarový modem a bude mít infraport.

Siemens

Z modelů, které jsou v současné době k dispozici, podporují datové přenosy Siemens S25 a Siemens S35. Oba tyto modely obsahují hardwarový modem i infraport. Ovladače je možné získat ze stránek firmy Siemens. Pokud nemůžete nebo nechcete využít infračervené přenosy, můžete si dokoupit datový kabel do sériového portu.

Motorola

Z modelů, které jsou v současné době k dispozici, podporují datové přenosy Motorola Timeport L7089 a P7389. Oba tyto modely obsahují hardwarový modem i infraport. Ovladače na CD by měly být k dispozici přímo s telefonem. Pokud nemůžete nebo nechcete využít infračervené přenosy, můžete použít datový kabel do sériového portu. Podle mých informací by tento kabel měl být již součástí dodávky telefonu, dříve však údajně nebyl. Pokud si hodláte tento telefon kupovat, raději si nechte krabici (resp. kabel) ukázat.

Instalace

V okamžiku, kdy si vyberete způsob připojení (infraport nebo kabel) a kdy získáte správný software (ovladač), můžete začít instalovat. Instalace je obvykle velmi jednoduchá a nevyžaduje vkládání žádných technických parametrů.

Výsledkem instalace softwaru je funkční ovladač modemu, který se objeví ve standardním seznamu modemů ve Windows. Dále již stačí spustit „průvodce připojení k Internetu“ a standardním způsobem nakonfigurovat připojení k Internetu přes tento modem.

Rychlost připojení

Standardem pro datové přenosy v sítích GSM je rychlost 9.6 kbit/s. Některé telefony podporují ale kódování 14.4 kbit/s, které je k dispozici jen v síti EuroTel. Jsou to telefony Nokia 7110, 6150, 9110, Motoroly L7089 a P7389.

MM socky3

Infračervené spojení

Často se také hovoří o stabilitě (a kvalitě) infračerveného spojení mezi telefonem a notebookem. Ačkoliv se vášnivě diskutuje o nestabilitě tohoto spojení, osobně s ním mám vcelku dobré zkušenosti. Nelze však vyloučit, že některé telefony nebo některé notebooky mohou mít s infraportem problémy.

Spíše jsem měl problémy „s lidským faktorem“. Je třeba si uvědomit, že při infračervené komunikaci se nesmí notebookem ani telefonem otáčet. Infračervené spojení je přeci jen poměrně směrové a je háklivé byť jen na krátké výpadky.

Autor článku

Snílek, fantasta a možná i blázen, který žije mimo limity tohoto světa. Specializuje se na vývoj informačních systémů a mobilní komunikace.