Hlavní navigace

Mobilní operátoři nebudou sdílet jen síť DVB-H, ale i část programů

11. 10. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
11. 10. 2007

Společnosti T-Mobile, Telefónica O2 a Vodafone počítají s vybudováním společné zemské digitální sítě pro šíření mobilní televize ve formátu DVB-H, ale také se sdílením části programů v jejich nabídkách. Síť by mohla obsahovat celkem 30 televizních programů, z toho základní omezenou a prémiovou nabídku by všichni operátoři sdíleli a k nim by každý navíc nabízel ještě vlastní speciální programy.

Fungovalo by to podobně jako dnes u kabelových společností, prohlásil na konferenci Tel.con Václav Mach, člen představenstva Asociace provozovatelů mobilních sítí a ředitel pro vnější vztahy Vodafonu. DVB-H nebude podle Macha typem média, na kterém by divák chtěl sledovat filmy nebo delší pořady. Je to na vyplnění časových prodlev, například při cestě do práce, řekl.

Mobilní operátoři také počítají s možností předplatného samostatných pořadů, například sportovních přenosů nebo hudebních klipů. Společnosti ale potřebují vyřešit tři základní otázky: kdo bude mít vysílací práva pro sdílené programy, kdo bude vlastnit licenci pro jejich převzaté vysílání a kdo vybuduje síť DVB-H, respektive, kdo bude držitelem jejích kmitočtů.

Počítáme s tím, že vznikne subjekt, který požádá Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o přidělení kmitočtů. Ten poté vybere subjekt, který bude realizovat budování a provoz sítě DVB-H, přiblížil Mach. Šíření sdíleného obsahu bude mít na starost sdružení založené všemi třemi mobilními operátory.

DT 23

Startu mobilní televize ve formátu DVB-H ale v současné době brání legislativní překážky. Vyřešit by je měla chystaná novela zákona o elektronických komunikacích, připravovaná na březen příštího roku. Problémem ale může být i současná, sněmovnou schválená diginovela s podmínkou must carry, tedy povinného zařazování všech pozemně šířených televizních stanic do základní programové nabídky všech kabelových a pozemních operátorů.

Must carry je problém, protože nelze předpokládat, že všechny takto povinně šířené programy budou vhodné pro vysílání prostřednictvím mobilního telefonu. Nebudou na to mít vhodný obsah, varuje Václav Mach.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).