Hlavní navigace

Mobilní prohlížeče: novým systémům vládnou ty nativní

14. 3. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Léta mobilním prohlížečům kraloval tandem Opera Mini a Opera Mobile. Na trhu však jsou nové systémy a jejich uživatelům stačí nativní prohlížeč. Kdo tahá za kratší konec a koho čeká nouze o uživatele?

Často se na Lupě věnujeme tržním podílům a jejich vývoji klasických prohlížečů pro osobní počítače. S rostoucím využíváním Internetu v nejrůznějších mobilních zařízeních ovšem začínají být velmi zajímavá i čísla o mobilních prohlížečích. Pojďme se společně podívat, co nám k tématu prozradí data, která poskytuje StatCounter

Ten potvrzuje, že role mobilních prohlížečů při procházení webu v posledních letech roste. Ještě na konci roku 2008 se o přístupy na monitorované webové stránky staraly klasické webové prohlížeče z 99,4 procenta, teď aktuálně v únoru 2008 jejich podíl klesl na 91,26 procenta. Letos v únoru tak tržní podíl mobilních prohlížečů na celém trhu byl 8,74 procenta.

Částečný přesun uživatelů Internetu od osobních počítačů k mobilům a tabletům potvrzuje i nedávný mezinárodní výzkum The Converged Lifestyle – Consumers and Convergence 5 realizovaný KPMG. Podle něj se od roku 2006 o 20 procent snížil počet těch uživatelů, kteří používají pro přístup k novinkám a informacím klasický osobní počítač. Značná část z nich přešla právě na mobily a tablety.

Jen pro přesnost si ujasněme, že tento poměrně citelný masový přesun uživatelů od osobních počítačů k přenosné elektronice nemusí nutně kopírovat růst mobilních webových prohlížečů. Například zrovna u zpravodajství hodně tlačí zpravodajské servery vlastní nativní aplikace nahrazující mobilní prohlížeč. 

Mobilním prohlížečům vládne Safari

Pokud se podíváme na situaci na globálním trhu, jedničkou na trhu je podle dat z února 2012 mobilní Safari od společnosti Apple. StatCounter poněkud nesmyslně nesčítá podíl prohlížečů zařízení iPhone a iPod Touch, ovšem pro naše potřeby součet klidně můžeme provést, protože obě zařízení používají stejný systém i prohlížeč.

Podíl Safari z mobilu iPhone v únoru 2012 činil 21,06 procenta. Podíl Safari z přehrávače iPod Touch činil 4,3 procenta. Dohromady se tedy dostáváme na 25,36 procenta a mobilní Safari je rázem jedničkou. Prohlížeč systému Android si totiž z tržního koláče ukousl v únoru 2012 jen 22,67 procenta.

Podíl multiplatformního prohlížeče Opera ve stejném období činil 21,77 procenta. Jde o součet podílů prohlížečů Opera Mini a Opera Mobile. Čísla ke konkrétním modelům tohoto prohlížeče bohužel StatCounter nenabízí. Chtě nechtě je tedy musíme nyní brát jako jeden produkt, ale ve výsledku je to podíl produktů stejného výrobce, takže se zase o nic tak dramatického neděje.

Výše se může podívat můžete na graf tří nejrozšířenějších mobilních prohlížečů a meziroční srovnání vývoje jejich podílů. Graf ukazuje stabilní zájem o prohlížeče Opera Mini a Opera Mobile a obecný růst platformy Android včetně jejího nativního prohlížeče. U Safari čísly zamíchal přehrávač iPod Touch, který byl v roce 2010 na vrcholu popularity, ale ta posléze šla dolů. Zřejmě vlivem přívalu chytrých mobilů, které jej dovedou plně zastoupit.

Do TOP 9 (my jsme si ukázali jen TOP 3) dle služby StatConuter se nevejde třeba mobilní Internet Explorer z dožívající platformy Windows Mobile a zatím rekordy prodejnosti nebořícího systému Windows Phone. Marně byste hledali i prohlížeč Silk z tabletu Kindle Fire. Neobjevuje se ani v lokální severoamerické statistice. Chybí i mobilní Firefox.

Do globální statistiky naopak pronikly další nezávislé prohlížeče. Vedle prohlížečů Opera Mini a Opera Mobile (v únoru 2012 dohromady 21,7 procenta) se do první devítky vešly ještě prohlížeče UC Browser (5,9 procenta), NetFront (2,61 procenta) a Dolfin (1 procento).

Novým platformám vládnou nativní prohlížeče

Stoupajícími hvězdami posledních let na poli mobilních operačních systémů jsou iOS a Android. Dožívající Symbian je sice s podílem 30,19 procenta za únor 2012 jasnou jedničkou na globálním trhu. Nicméně systém iOS je na druhém místě s podílem 25,49 procenta a Android je třetí s podílem 24,76 procenta.

Následující vývoj není těžké odhadovat. Pokud Nokia nepředvede nějaký další názorový a strategický veletoč, tak Symbian půjde postupně do zapomnění. Windows Phone nebo jiné okrajové systémy zatím neprokazují potenciál prohánět Apple a Google. Pokud tedy iOS nebo Android nepotopí patentové spory, v následujících letech bude mobilní trh patřit právě jim.

Zajímavé je srovnání aktuálního tržního podílu platforem iOS a Android s aktuálním tržním podílem jejich nativních prohlížečů. Ukazuje se, že jen minimum uživatelů má potřebu je nahrazovat alternativním produktem. Ostatně podívejte se sami na tabulku ukazující tržní podíl nových platforem a jejich integrovaných prohlížečů.

Nelze přitom říci, že alternativní prohlížeče by byly nezajímavé. Opera Mini přináší jedinečnou optimalizaci stránek pro displeje mobilů a s ní spojenou úsporu objemu přenášených dat. Tu též slibuje sesterská Opera Mobile díky službě Opera Turbo. To už jsou velmi zajímavé benefity. Ovšem v české optice umocněné místním tristním stavem mobilních datových služeb.

Opera Mini a Opera Mobile však navíc přinášejí díky službě Opera Link synchronizaci dat s Operou na osobním počítači. To je také zajímavý bonus, ale nedopadá příliš na úrodnou půdu, protože prohlížeč Opera na počítači v únoru 2012 používalo jen 2,02 procenta uživatelů browserů, resp. toto byl tržní podíl prohlížeče na sledovaných stránkách.

Firefox má již podstatně širší uživatelskou základnu mezi lidmi používajícími osobní počítače a funkce Firefox Sync rovněž nabízí komfortní přenos uživatelských dat mezi počítačem a mobilem či tabletem. Jenže mobilní Firefox trápí poměrně slabý výkon, kvůli kterému se jej Mozilla vedle řady jiných optimalizací rozhodla přetavit v nativní aplikaci.

Baštou alternativních prohlížečů jsou hloupé telefony a stárnoucí systémy

Alternativní prohlížeče, kterým kraluje tandem Opera Mini a Opera Mobile, nabírají uživatele mezi staršími systémy jako je dožívající Symbian, již mrtvý Windows Mobile a živořící BlackBerry OS, s nímž si RIM v posledních letech také neví moc rady, což ostatně vyústilo i v nedávné personální změny ve vedení společnosti.

Hlavní baštou pro prohlížeč Opera Mini jsou však bezpochyby hloupé mobily, resp. mobily bez operačního systému, kde J2ME verze browseru Opera Mini trhá rekordy. Je důležité si uvědomit, že na trhu množstevně stále převládají klasické (hloupé) mobily nad těmi chytrými, z čehož Opera Mini nyní velmi těží.

Přijdou spory a tahanice? Nelze je vyloučit

Otázkou je, co se bude dít, až si trh mobilních telefonů (v celé jeho šíří) plně přeberou iOS a Android, u jejichž uživatelů se alternativní prohlížeče zkrátka nechytají. Norská firma Opera Software už notně protestovala, když ji Apple nechtěl dovolit distribuovat prohlížeč Opera Mini pro zařízení s iOS přes AppStore. Spor se tehdy vyřešil dohodou firem.

BRAND24

Otázkou je, co bude později. Tedy v době, kdy iOS a Android budou mít takové tržní postavení, že protlačování vlastního prohlížeče (či dokonce blokování těch konkurenčních) může začít dráždit regulátory trhu. Evropská komise by k tomu nemusela být lhostejná. Americké regulační orgány budou spíše benevolentnější.

Otázkou také je, jestli v té době budou alternativní prohlížeče ještě pro někoho tak zásadní byznys, aby kvůli němu šel do sporu. Nicméně role mobilů a tabletů na tom širším počítačovém trhu poroste, takže vyloučené to určitě není. Naopak je dost možné, že se najde někdo, komu Apple či Google šlápnou na kuří oko. Uvidíme v následujících letech.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).