Hlavní navigace

Mobilní uživatelé neradi sdílejí polohu, v aplikacích to odmítá 35 % lidí

3. 12. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Nucleartist / Shutterstock
Obavy z narušení soukromí a bezpečnosti jsou stále zásadními důvody, proč lidé na mobilních zařízeních sdílení polohy odmítají.

Uživatelé mobilních telefonů nejčastěji povolí sdílení své polohy v aplikacích pro počasí (45 %) a pro sociální sítě (38 %). S větším odstupem následují aplikace usnadňující cestování (23 %), pořizování fotografií a videa (18 %) a zpravodajství (14 %). Uvádí to společnost Skyhook Wireless na základě výzkumu mezi americkými uživateli mobilních aplikací.

Co je důležité, 35 % uživatelů mobilních aplikací odmítá sdílet polohu. V řadě případů je přitom informace o poloze užitečná, protože umožní přizpůsobit poskytované služby a obsah.

Obdobný výzkum od comScore uvádí, že uživatelé jsou ohledně sdílení polohy v aplikacích dost nerozhodní. Pouze 13 % z nich uvádí, že jim hodně vyhovuje, ale na opačné straně je pouze 12 % těch, kterým naopak silně nevyhovuje.

KL22 hlasovani

Není se příliš čemu divit, sdílení polohy, případně sdělování polohy, aniž by si to člověk uvědomoval, může být velmi nebezpečné – dokáže prozradit nejenom jednorázovou informaci, ale také třeba dlouhodobé návyky. Lze tak zjistit, kde bydlíte či pracujete, kam často chodíte a jakou cestou kam chodíte. Ve spojení s daty od dalších uživatelů lze snadno zjistit, s kým se pravidelně vyskytujete na určitém místě.

Jeden z oblíbených mýtů okolo sdílení polohy (a důvodem, proč uživatelé „GPS“ na mobilních telefonech vypínají) je i obava, že nadměrně spotřebovává baterii. To ale platí pouze v okamžiku, kdy je nutné zapnout plnou detekci polohy s pomocí satelitů. V běžném případě telefon poznává polohu podle řady dalších ukazatelů (včetně zejména v okolí přítomných WiFi sítí) a GPS zapíná pouze občas.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.