Uživatelé mobilních telefonů nejčastěji povolí sdílení své polohy v aplikacích pro počasí (45 %) a pro sociální sítě (38 %). S větším odstupem následují aplikace usnadňující cestování (23 %), pořizování fotografií a videa (18 %) a zpravodajství (14 %). Uvádí to společnost Skyhook Wireless na základě výzkumu mezi americkými uživateli mobilních aplikací.
Co je důležité, 35 % uživatelů mobilních aplikací odmítá sdílet polohu. V řadě případů je přitom informace o poloze užitečná, protože umožní přizpůsobit poskytované služby a obsah.
Obdobný výzkum od comScore uvádí, že uživatelé jsou ohledně sdílení polohy v aplikacích dost nerozhodní. Pouze 13 % z nich uvádí, že jim hodně vyhovuje, ale na opačné straně je pouze 12 % těch, kterým naopak silně nevyhovuje.
Není se příliš čemu divit, sdílení polohy, případně sdělování polohy, aniž by si to člověk uvědomoval, může být velmi nebezpečné – dokáže prozradit nejenom jednorázovou informaci, ale také třeba dlouhodobé návyky. Lze tak zjistit, kde bydlíte či pracujete, kam často chodíte a jakou cestou kam chodíte. Ve spojení s daty od dalších uživatelů lze snadno zjistit, s kým se pravidelně vyskytujete na určitém místě.
Jeden z oblíbených mýtů okolo sdílení polohy (a důvodem, proč uživatelé „GPS“ na mobilních telefonech vypínají) je i obava, že nadměrně spotřebovává baterii. To ale platí pouze v okamžiku, kdy je nutné zapnout plnou detekci polohy s pomocí satelitů. V běžném případě telefon poznává polohu podle řady dalších ukazatelů (včetně zejména v okolí přítomných WiFi sítí) a GPS zapíná pouze občas.