Hlavní navigace

Monitor u nemocničního lůžka jako brána do světa digitálních služeb

13. 7. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 118483
Doma se díváte na televizi, surfujete po Internetu a třeba si zahrajete i počítačovou hru. Pak přijde nehoda či nemoc, která vás vytrhne ze všední reality a připoutá vás na nějaký čas na postel v nemocnici. Zatímco v českém zdravotnictví můžete být rádi za televizor na pokoji, jedna irská firma přišla s myšlenkou, že i marodi kolem sebe rádi uvidí digitální pohodlí. Připravila pro ně důmyslný monitor, který se pacientům postará o zábavu a nemocničnímu personálu dá snadno nahlédnout do jejich elektronické zdravotní dokumentace.

Nemocniční prostředí je oblíbeným televizním námětem, ale televize na pokoji v nemocnici je zatím spíš nadstandardní službou. Minimálně v České republice. Proto mě na webu Digital Media Europe překvapila zpráva, že skotský vývojář audiovizuální techniky, firma Exterity, dodá irské společnosti Lincor Solutions výbavu pro televizi vysílanou internetovým protokolem (IPTV). Lincor Solutions se totiž věnují zavádění multimediálních služeb k lůžkům pacientů v nemocnicích. Pokud patříte mezi příznivce digitálních technologií všeho druhu, mohlo by vás zajímat, co dnes dokážou domy zdraví v Británii a jinde v Evropě marodům nabídnout. Na podobný komfort vás tvůrci Ordinace v růžové zahradě nebo Nemocnice na kraji města po 20 letech zatím nepřipravili, o Davidu Rathovi ani nemluvě.

Myšlenka moderní doby

Zábavní a komunikační služby, na které jsou dnes lidé doma zvyklí, jakými jsou televize, Internet nebo telefon, jsou typicky na pokojích pacientů v nemocnicích a zdravotnických zařízeních po světě nedostupné, píše se na internetové stránce firmy Lincor Solutions. Společnost vznikla v březnu roku 2003 s vizí přinést digitální multimediální služby nové generace i na lůžka v nemocnicích. Nápad staví na procesu sbližování médií a technologií, který umožňuje přenášet internetová data, televizní programy, video na vyžádání nebo hlas jediným kanálem. Není přitom žádný problém, aby lidé ovládali různorodé služby z jednoho panelu. Specialitou nemocnice je přitom fakt, že monitor u postele pacienta je užitečný i pro nejrůznější lékařské účely.

Medivista diagram

Komplexní multimediální řešení, které Lincor uvedl před třemi lety na trh, se jmenuje MEDIVista. Ve spolupráci s britskou partnerskou organizací Premier Telesolutions začala firma zavádět svůj produkt do nemocnic ve Spojeném království, a to v rámci iniciativy NHS Patient Power Project. Podle vlastních odhadů mělo být na konci druhého čtvrtletí letošního roku zapojených už přes 10.000 digitálních jednotek. Výdobytek pro pohodlí pacientů zkouší kromě Británie i řada dalších evropských států. Pro stránky českého Ministerstva zdravotnictví jsou ale zatím slova MEDIVista nebo Lincor něčím neznámým.

Jeden monitor, mnoho možností

Hlavní a pro pacienta jedinou viditelnou součástí systému je LCD monitor s úhlopříčkou 15 palců, na jehož boku je telefonní sluchátko. Nikde na pokoji neuvidí nainstalované PC, které by zobrazovací jednotku řídilo, všechna data přicházejí ze serveru. Pacienti mají díky monitoru přístup k celé řadě služeb, užitečný je i pro lékařský personál.

Medivista monitor

Terminál umožňuje marodům, aby se dívali na televizi, poslouchali rádio nebo telefonovali – to vše prostřednictvím Internetu. Logickým důsledkem je tedy internetové připojení jako takové a přístup k elektronické poště, zájemci si mohou objednat video na přání, případně využít některou z informačních a vzdělávacích služeb. Kdo chce a je mu nemocnicí přáno, může si upravit na dálku svůj jídelníček. Nabídku pro pacienty doplňují interaktivní online kvízy, síťové hry a zvukové knihy. K ovládání slouží dotykový displej samotný, dálkové ovládání nebo osvědčená klávesnice. Kompletní soupisku vymožeností uvádí oficiální přehled [PDF, 48 kB].

Medivista system

Management nemocnice ocení, že má MEDIVista integrovaný platební systém. Zařízení má totiž zdravotnický ústav standardně pouze v dlouhodobém pronájmu a většina nákladů je hrazená z peněz pacientů, kteří techniku využívají. Vedení má o marodech přehled, může jednoduše organizovat jejich převoz, přistupovat do databází nebo si prohlížet záznamy o všech aktivitách, které se automaticky ukládají. Vytvořit z údajů nějakou souhrnnou zprávu už pak není žádný problém.

Lékaři mohou pomocí monitoru nahlížet od elektronické zdravotní karty a konzultovat s pacientem jeho stav. Systém dokáže sbírat údaje z dalších zařízení, která se starají o životní funkce pacienta, a zpřístupnit je pomocí sítě doktorům z celé nemocnice. Telefon slouží mj. k přivolání sestry na pokoj. Monitor váží pět kilogramů, je vybavený bezdrátovou technologií Bluetooth a je zavěšený na pohyblivém rameni.

Síťové řešení

Grafické diagramy přehledně ilustrují, jaké informace se k pacientovi mohou dostat a kudy k němu cestují. Televizní vysílání může přicházet ze tří klasických zdrojů: z pozemního vysílače, kabelu i satelitu. Signál se pak sjednotí do internetové podoby. Hlavní switch má kolem sebe gigabitová vlákna, na terminály k pacientům vedou pak kabely s datovou rychlostí 100 Mb/s. Z jiných zdrojů se k televizi přidávají další služby jako video na přání nebo cesta na Internet, obyvatelé nemocničních pokojů mají pak přístup ke všemu – musí si to všem zaplatit.

KL24

Medivista architektura
Medivista sit

Cena za luxus

Určitě by vás zajímalo, kolik pacienti ve zdravotnických zařízeních za digitální pohodlí značky MEDIVista zaplatí. Přiznávám, že mě také a že se mi na tuto otázku nepodařilo najít odpověď. Na stránce referencí Lincor Solutions uvádějí, že ohlasy z britských nemocnic poskytují pouze na vyžádání. Seznam nicméně uvádí americké zařízení ve městě Reading. Ani tam se mi ale o nabídce multimediálních služeb pro pacienty nepodařilo nic nalézt. Jistý je pouze fakt, že platebních metod podporuje systém celou řadu. Karty, šeky ani hotovost pro něj nejsou problém.

Uvidíme, zda se někdy podobného šikovného pomocníka dočkají pacienti také v českých nemocnicích. Širokou televizní nabídku, přístup k Internetu nebo úpravu jídelníčku by myslím určitě ocenili i oni. Další otázkou však zůstává, zda by na zaplacení uvedené služby neměla v Česku jen hrstka bohatých a zbytku by nadále zůstala jen bílá zeď, stránky knížky nebo hovor s dalšími lidmi na pokoji.

Jaký máte názor na multimediální řešení MEDIVista?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).