Hlavní navigace

Moravský Děvín se dočká v úterý nové technologie pro multiplex 2

12. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
12. 3. 2009

Společnost České Radiokomunikace, dominantní provozovatel vysílacích služeb v České republice, chystá na 17. března dopravu a instalaci nové vysílací technologie na stanoviště Děvín u Mikulova. K ní dojde za pomocí vrtulníku. Nejpozději 31. března se tak mohou těšit obyvatelé Moravy na spuštění digitálního vysílání z této lokality. Šířen bude multiplex 2 a Děvín bude tak jedenáctým vysílačem, který ho šíří. Pokrytí bude rozšířeno na 57 % populace České republiky.

Přípravné práce spojené s dopravou a následnou instalací technologie budou trvat několik dní, po samotné instalaci pak ještě zhruba týden zaberou dokončovací práce, konstatovala dnes mluvčí ČRa Marie Fianová. Kromě instalace vysílače bude na Děvín umístěn i provizorní anténní systém, který bude zajišťovat digitální vysílání až do finální instalace nového anténního systému na podzim letošního roku.

Protože montáž nebude jednoduchou záležitostí, budou ji zajišťovat dvě skupiny pracovníků. Ty se budou muset řídit pokyny bezpečnosti práce a také pracovníků ochrany chráněné krajinné oblasti, neboť se vysílač nachází v CHKO Pálava. Plánování jednotlivých kroků probíhá i v úzké spolupráci s ekology. Naší snahou je předejít jakémukoliv poškození nebo negativním dopadům na unikátní faunu a floru Pálavy, řekl vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa Jiří Vykydal.

BRAND

Další etapu digitalizace Děvína přichystaly Radiokomunikace na podzim. Její součástí bude výměna hlavního anténního systému a rozšíření programové nabídky tak, aby co nejdříve mohlo být vypnuto analogové TV vysílání. Vzhledem k umístění vysílače mimo městskou aglomeraci, nebudou dopravu technologie doprovázet žádná speciální bezpečnostní omezení pro obyvatele. Po dokončení prací bude z Děvína od 31. března šířen digitální signál multiplexu 2 na čtyřicátém kanálu.

K TÉMATU:
Mapy pokrytí multiplexem 2 včetně vysílače Děvín
Kromě Hošťálkovic letos ČT neplánovaně zahájí digitální vysílání z Děvína

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).