Hlavní navigace

Mozilla nevidí v H.264 vhodnou technologii pro online video

27. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jak už jsme vás informovali, Google na YouTube velmi vážně experimentuje s přehrávačem videa založeným na HTML 5, které tak v rámci testů nahrazuje doposud tradiční technologii Adobe Flash. Google ovšem svá videa nabízí v H.264, což znamená, že jeho experiment se netýká uživatelů prohlížeče Mozilla Firefox. Ten sice značku video z HTML 5 už nějakou dobu podporuje, ovšem dává přednost kodeku OGG Theora. Mike Shaver, což je viceprezident Mozilla Corporation, na stránkách svého blogu vysvětluje,…

Jak už jsme vás informovali, Google na YouTube velmi vážně experimentuje s přehrávačem videa založeným na HTML 5, které tak v rámci testů nahrazuje doposud tradiční technologii Adobe Flash. Google ovšem svá videa nabízí v H.264, což znamená, že jeho experiment se netýká uživatelů prohlížeče Mozilla Firefox. Ten sice značku video z HTML 5 už nějakou dobu podporuje, ovšem dává přednost kodeku OGG Theora. Mike Shaver, což je viceprezident Mozilla Corporation, na stránkách svého blogu vysvětluje, proč tomu tak je.

Pokud to zjednodušíme, tak podle Mika Shavera není H.264 vhodnou technologií hlavně kvůli patentům a omezením a poplatkům, které z nich vyplývají. Mike Shaver kvůli tomu nevidí masové prosazení H.264 do online videa jako dobrý nápad. Je prý potřeba vydat se cestou technologií, které budou legálně dostupné každému a nebudou vytvářet nová umělá omezení. Kodek OGG Theora je otevřený a Mozilla Corporation v minulosti finančně přispěla na jeho vývoj. Je však otázkou, jaký formát se nakonec dovede plošně prosadit napříč prohlížeči a jestli vůbec nějaký takový bude.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).