Hlavní navigace

Microsoft instaluje se záplatami i rozšíření do Firefoxu

Jiří Macich ml.

Microsoft v krátkém časovém sledu čelí další kritice za netransparentní přístup k záplatám, které uvolnil. Mezi červnovou várkou se objevila aktualizace pro Microsoft Search Enhancement Pack, které je věnován článek znalostní báze číslo KB982217 a má statut doporučené aktualizace. Týká se uživatelů, kteří mají nainstalovaný nástrojový panel Windows Live Toolbar nebo BingBar. Jenže zároveň instaluje do prohlížeče Mozilla Firefox rozšíření Search Helper Extension a to skrytě bez jakéhokoliv…

Microsoft v krátkém časovém sledu čelí další kritice za netransparentní přístup k záplatám, které uvolnil. Mezi červnovou várkou se objevila aktualizace pro Microsoft Search Enhancement Pack, které je věnován článek znalostní báze číslo KB982217 a má statut doporučené aktualizace. Týká se uživatelů, kteří mají nainstalovaný nástrojový panel Windows Live Toolbar nebo BingBar. Jenže zároveň instaluje do prohlížeče Mozilla Firefox rozšíření Search Helper Extension a to skrytě bez jakéhokoliv dotazu nebo upozornění. Nepíše se o něm ani v aktuální dokumentaci. Upozornil na to server Ars Technica, kterému účel rozšíření a důvod jeho instalace nebyl schopen tiskový mluvčí Microsoftu zodpovědět.

Rozšíření se do Firefoxu instaluje, aniž by v něm byl nainstalovaný Windows Live Toolbar nebo BingBar. Stačí, když je tento nástrojový panel nainstalován v Internet Exploreru. Mezi tvůrci Firefoxu a lidmi z Microsoftu už probíhá komunikace v této záležitosti. Něco podobného nastalo již dříve, kdy Microsoft instaloval uživatelům Firefoxu rozšíření .NET Framework Assistant, které se však nedalo odstranit standardním způsobem přes Správce doplňků. Aktuálnější je ale případ z letošního dubna, kdy záplata pro Exchange Server opravovala více problémů, než kolik jich uváděla dokumentace. Někteří bezpečnostní experti to kritizovali, protože prý tak Microsoft nedal administrátorům dostatečné informace.

Našli jste v článku chybu?