Hlavní navigace

MS likviduje Javu a plug-iny z Windows XP

Ladislav Zajíček

Vypadá to, jako by vůbec Microsoft nebyl uprostřed antitrustového vyšetřování vstupujícího do závěrečných kol a dokonce si brousil sekeru sám na sebe. Kvůli vývoji vlastního prostředí hodil do koše podporu Javy a to samé se chystá udělat s podporou plug-inů (tj. přestane fungovat QuickTime apod.). Už snad zbývá jen TCP/IP.

Napřed rychlé upozornění těm z vás, kteří jste si ještě nenainstalovali Service Pack 2 Microsoft Internet Explorer (dále jen MSIE) 5.5 – nedělejte to (důvody jsou ve druhé části článku).

Prvním kamenem pojednávaných úrazů je Java. V polovině července Microsoft (dále jen MS) oznámil, že JVM ve Windows XP (dále jen WXP) více již nebude, viz WXP ještě víc sexy…javový striptýz MS. Pro méně zasvěcené – nebudete si tak např. moci „pouštět“ javové applety z webových serverů v MSIE. Tedy budete moci, ovšem pokud si sami stáhnete a nainstalujete čtyři roky starý JVM MS (soubor zdéli 5 MB).

Proč tak starý? Sun vedl takřka čtyřletý soudní spor s MS kolem Javy. Soudy potvrdily všechna práva Sunu k Javě a rovněž, že MS tato práva porušuje. Porušení tkvěla v tom, že MS zaváděl do Javy nekompatibility, s nimiž sice JVM od MS hezky běhal ve Windows, ale jen v nich. Všechno nakonec vyšumělo mimosoudní dohodou mezi Sunem a MS. Obě firmy se dohodly na tom, že MS bude smět používat svou starou verzi JVM, ale všechno, co by vytvořil dále, musí nechat ověřovat u Sunu kvůli kompatibilitě (Sun je hlavní standardizační, resp. certifikační autoritou Javy).

MS se obrátil na Sun se žádostí o tříleté prodloužení možnosti používat svůj starý JVM. Sun to schválil a počítal tak s tím, že MS má zájem o používání Javy i nadále. Jenže se pořádně přepočítal. MS hodil celou Javu do popelnice.

Důvodů, proč tak učinil, je víc. Jedním z nich nepochybně je probíhající vývoj prostředí MS CLI/C#, které bude substitucí prostředí javového, ovšem ve správě MS. Mj. je základem budovaných internetových služeb HailStorm a posléze MS.NET.

Další důvod, o který se MS může pevně opřít, vyvěrá z probíhajícího soudního sporu kolem jednoho z mnoha stupidních softwarových patentů. Malá firma Eolas podala v roce 1999 žalobu na MS pro porušování svých patentových práv. Soud ještě ani zdaleka neskončil, ale misky vah se převažují na stranu firmy Eolas. Patent se netýká jen Javy, ale i plug-inů a mnohého dalšího. K soudu Eolas vs. MS najdete dost materiálů na Internetu, stačí zadat do prohledávače klíčová slova:  +Eolas +patent +Microsoft.

Tak jako v mnoha patentových sporech podobného druhu, i v případě Eolas jde o „patent na všechno“, viz Distributed hypermedia method for automatically invoking external application providing interaction and display of embedded objects within a hypermedia document. Technici rozumějí hned. Pro ostatní stručně – tento patent se týká i čehokoli, co si můžete „pouštět“ třeba v okénku desktopu nebo ve vymezené části plochy webovské stránky, jako je např. video či javové applety. Obecně se tomu říká objekty, z nichž je tvořena i webovská stránka. Podrobnosti najdete v uvedeném odkazu.

MS, ale i jiným firmám hrozí, že za používání objektů, kterých se patent týká, budou muset platit licenční poplatky firmě Eolas. Velmi se to týká i Sunu. MS strašně nerad platí licenční poplatky jiným firmám, viz např. MS záměrně mrzačí MP3 ve Windows XP. To si raději vymyslí něco svého, a pak to prosazuje prostřednictvím Windows. A pokud jde o cizí technologie, znekompatibilní, resp. omezí, co jen jde.

Vše uvedené se týká i provedení úvodem zmíněného SP2 MSIE 5.5, viz IE upgrade cuts off QuickTime. MS vyhazuje z MSIE technologii plug-inů (přídavných softwarových modulů) pro webovské prohlížeče. S touto technologií přišel před lety Netscape. Pro MSIE tedy ztratí tato technologie svůj význam s konečnou platností. V betaverzi MSIE 6 už plug-iny údajně rovněž nevyužijete.

Mohlo by se to jevit rovněž jako finální doražení Netscapu. Ale i tady má MS silnou oporu v soudním sporu s firmou Eolas. Jde přece o její patent, který MS nechce porušovat… A tak se chová podle práva, které ho k takovým krokům nutí – vše zcela OK. Z tohoto pohledu nelze MS nic vytknout. Binec, který v americkém právu na „intelektuální vlastnictví“ explodoval, je mnohasečný. Proč si tedy neseknout, když to zrovna hraje do karet i jednomu z největších sekáčů?

Aby tristnost právního Kocourkova, vydatně šmrncnutého Franzem Kafkou, byla úplná, je nutné dodat, že patent firmy Eolas se pochopitelně týká i technologie MS ActiveX.

Pokud jde o Javu, minulý týden vyšel celostránkový inzerát Sunu ve třech denících, vyzývající MS k implementaci Javy ve WXP. Sun má hotový JVM pro WXP, na dodělávkách pro běh appletů v MSIE 6 se kutí. Takže pokud budete chtít instalovat poslední verzi JVM 1.3.1 do WXP, obraťte se na Sun. MS se staví k inzertní kampani Sunu zcela negativně. Jak se k ní stavím já i čtenáři News on 'Net, najdete v článku Spor o Javu mezi MS a Sunem nabyl na absurdnosti a v připojené diskusi.

Content 2017 - tip Creative Dock

Nakonec k upozornění, proč neinstalovat SP2 MSIE 5.5. MS ho vydává za vylepšovák bezpečnosti MSIE, ale zcela zamlčuje, že po jeho instalaci vám přestanou fungovat všechny plug-iny (jak typické, že?). Nejvíc láteří uživatelé QuickTimu, kterým v MSIE už nefunguje. Apple oznámil, že situaci řeší ve spolupráci s MS (MS o tom Apple samozřejmě předem neinformoval – jak typické, že?). A že prý „to“ za předem neurčenou dobu zase půjde. Pokud už jste si SP2 MSIE 5.5 nainstalovali, o tom, jak vše vrátit zpět, se dočtete třeba v diskusi A Reason Not To „Upgrade“ – Microsoft Quietly Removes Plugin Support From IE (viz např. „Comment #75“).

Pokud se na celou věc podívám s velké hůry, nemůžu nevidět, že něco v tom všem není ale vůbec v pořádku. Velké komerční firmy se mlátí po hlavách v paragrafově zamořeném prostředí, které jim k tomu jen nahrává. Cílem není vstřícná jednoduchost používání kvalitních a kompatibilních technologií, ale rozbití všeho ve svůj osobní komerční prospěch. Zbývá ještě rozbít TCP/IP a celá tahle cvokárna dosáhne naprosté dokonalosti. Pravděpodobnost, že se dočkáme i toho, není až tak malá.

Našli jste v článku chybu?
31. 8. 2001 9:03
Pavel Simek (neregistrovaný)
Proč tedy Macromedia spolupracuje s Microsoftem např. na implementaci Flashe pomocí behaviors? Abychom se ještě nedivili a pod názvem Flash nenašli za rok vývojářské nástroje právě pro SVG a ostatní zmiňované technologie! Myslím, že zánik Flashe nehrozí do doby, než bude připraven bezbolestný přechod pro webdesignery, kteří se naučili hodně užitečných věcí právě na této "nedomrlé technologii".
24. 8. 2001 13:21
sk (neregistrovaný)
a) OK, kedze je to dost dlhe - pozrite si specifikaciu JSP 1.1, bod 2.7.2 (napr.:"By default, there must be only one instance of a JSP page implementation class per JSP page definition in a container (Section 3.2 of Servlet 2.2 spec)."). Ak mam dokazovat aj vetu "celkovy design aplikacie moze byt ovela efektivnejsi ako pri starom dobrom CGI", tak si to rovno precitajte cele a hlavne si skuste nieco prakticky napisat. b) Sun nie je primarne softwarova firma (najma nie aplik.…