Hlavní navigace

MTV byla průkopníkem tematických televizí

14. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
14. 8. 2009

Hudební kanál MTV nebyl jen historicky první hudební stanicí na televizní scéně ale znamenal i průlom v chápání televizního vysílání. Do té doby vysílaly převážně jen plnoformátové televize s různorodou nabídkou pořadů. Music television ale byla jedním z prvních kanálů, která se začala specializovat.

Fenoménu MTV se v nejnovějším čísle týdeníku Reflex věnuje hudební publicista Josef Vlček, mimo jiné i hlavní architekt několika českých rádií. Před dvaceti roky bychom z toho šíleli. Teď trochu krčíme rameny a říkáme: no a co? Bájná MTV se nezjeví jako první hudební televize v našich kabelovkách, protože primát patří Óčku. Ostatně kdo má kabel, ten přijímá několik mutací MTV už víc než deset let. Bude to pouze česká verze slavného mediálního produktu, jakých je ve světě několik desítek, myslí si Vlček.

ICTZ23

Zároveň ale dodává, že zrod MTV v roce 1981 znamenal zásadní změnu v chápání televizního vysílání i populární hudby. MTV potvrdila, že vedle plnoformátových televizí je tu dost prostoru na specializované stanice. Díky jejímu úspěchu je proto dnes na satelitech záplava programů zabývajících se jen a jen železnicí, golfem, domácím kutilstvím, vařením nebo bůhvíčím ještě.

Česku je možné za průkopníka tematických televizí považovat hudební stanici Óčko. Na Slovensku jako první monotematická televize vznikla zpravodajská TA3.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.