Hlavní navigace

Multiplex 1 ze Žižkova odstartuje v pátek ráno, multiplex 2 později

27. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
27. 10. 2008

Páteční start multiplexů 1 a 2 z pražského vysílače Žižkov neproběhne současně, ale s odstupem několika hodin. Veřejnoprávní multiplex České televize zahájí vysílání na kanále 53 okolo šesté hodiny ráno, multiplex 2 na kanále 41, který o půlnoci na pátek opustí analogová ČT 2, nejdříve okolo desáté hodiny dopoledne. Serveru DigiZone.cz to řekl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací.

K VĚCI: Technické parametry a další podrobnosti o digitálním vysílání v Praze

O půlnoci se vypne multiplex A, my začneme ve všech místech, kterých se to týká, dělat rekonfigurace. Relativně nejjednodušší to bude asi u veřejnoprávního multiplexu České televize, kde se už programová skladba sítě připravuje zvlášť a běží třeba na plzeňském Krašovu, a jedná se tedy jen o změnu obsahu. Řádově se tedy předpokládá, že multiplex 1 začne vysílat okolo šesté hodiny ráno, uvedl Vykydal.

UXD

Multiplex 2 určitě zvládneme spustit během 31. října, ale bude to později, někdy mezi desátou a jednou odpoledne. Budeme se snažit o to, aby to bylo co nejdřív, ale vzhledem k tomu, že těch změn je mnoho, jak u hadendů, tak kompresí, zavádíme nové identifikátory sítí, jsou nové kmitočty, apod., a vzhledem k tomu, že klademe důraz na to, aby tam pokud možno nebyly žádné chyby, nevyvíjíme na naše pracovníky zase tak enormní tlak, a čas není jediným parametrem. Chceme to udělat co nejlépe, vysvětlil šéf útvaru rozvoje a investic ČRa.

Časovou prodlevu oproti startu veřejnoprávního multiplexu bude mít digitální síť 2 s televizemi Nova a Prima také v Brně, Ostravě a Ústí nad Labem. V Domažlicích to je jisté už dnes, protože veřejnoprávní multiplex na vysílači Vraní vrch začal neplánovaně vysílat již v pátek 24. října. Původně to mělo být o týden později.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.