Hlavní navigace

Multiplex 2 na Karlovarsku a Jáchymovsku na náhradním kanálu 66

23. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

23. 4. 2009

Změnu vysílacího kanálu pro multiplex 2 na Karlovarsku a Jáchymovsku musel provést Český telekomunikační úřad (ČTÚ). V lokalitách, kde dosud tato digitální síť nevysílá, Technický plán přechodu počítal pro multiplex 2 s kanálem 35. Předběžná měření ale prokázala, že by se tato digitální síť z vysílačů Zelená hora u Chebu a Klínovec u Jáchymova rušila s analogovým programem ČT 1 na stejném kanále z chomutovského vysílače Jedlová hora. Proto ČTÚ zvolil pro multiplex 2 náhradní kanál 66.

Multiplex 2 bude ze Zelené hory spuštěn na přechodném kmitočtu, jakmile mít od ČTÚ povolení spustit vysílání na finálním kmitočtu 35, budeme diváky v předstihu informovat, říká Jiří Vykydal, ředitel útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací. Analogová ČT 1 by měla na Jedlové hoře u Chomutova ukončit vysílání v srpnu příštího roku, digitální vysílání multiplexu z chebské Zelené hory na náhradním kanálu 66 začne již příští čtvrtek 30. dubna.

Spuštěním Zelené hory stoupne pokrytí multiplexu 2 na 57,5 procenta obyvatel České republiky. Do konce letošního roku se ČRa chystají spustit ještě tři vysílače této digitální sítě: Klínovec (30. června), Kleť (31. srpna) a Svatobor (30. září). Po spuštění Klínovce vytvoří tento vysílač se Zelenou horou jednofrekvenční síť na kanále 66. Od srpna 2010 přejde multiplex 2 na obou těchto vysílačích na definitivní vysílací kanál 35.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.