Hlavní navigace

Multiplex 2 na chebské Zelené hoře a Klínovci od září na novém kanále 35

19. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

19. 8. 2010

České Radiokomunikace přeladí první zářijový den zemskou digitální síť 2 na chebském vysílači Zelená hora a jáchymovském Klínovci ze současného kanálu 66 na finální kanál 35. Finální kmitočet se uvolní po vypnutí analogového televizního vysílání ČT 1 z chomutovské Jedlové hory, k čemuž má dojít 31. srpna v rámci ukončení analogového televizního vysílání v územní oblasti Ústí nad Labem, sdělila mluvčí společnosti Marie Fianová.

K TÉMATU: Nova: Vysílání DVB-T na 66. kanálu probíhá bez našeho souhlasu

Na finálním kanále 35 nyní vysílá analogově ČT 1. 31. srpna, jakmile dojde k vypnutí analogu na Ústecku, se uvolní kmitočet 35 a bude jej tedy možno použít k šíření multiplexu 2. České Radiokomunikace přeladí druhý multiplex na finální během noční výluky 1. září v čase od 00:00 do 06:00, přiblížil obchodní ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský. Od šesté hodiny ráno bude obnoveno vysílání multiplexu 2 na obou vysílačích už na kanálu 35.

ČTĚTE TAKÉ: Multiplex 2 na Karlovarsku a Jáchymovsku na náhradním kanálu 66

Změna se podle Levinského týká pouze vysílacího kmitočtu, ostatní parametry (výkon, polarizace apod.) zůstanou zachovány. Vzhledem ke změně z vysokého na poměrně nízký vysílací kanál by nemělo dojít ke zhoršení pokrytí dotčené územní oblasti, naopak by se příjmové podmínky měly v některých lokalitách mírně zlepšit, dodala mluvčí ČRa. V souvislosti se změnou vysílacího kanálu dojde k přeladění několika navazujících opakovačů multiplexu 2 – Aš, Mariánské Lázně, Kraslice, Karlovy Vary a Rotava.

NAPSALI JSME: Západní Čechy vypínají analogovou televizi. Nova pouze na Krašově

Po změně vysílacího kanálu multiplexu 2 na Zelené hoře a Klínovci zřejmě přistoupí televize Nova k vypnutí svého analogového vysílání na Zelené hoře, které si zachovala i po termínu vypínání hlavních analogových vysílačů v územní oblasti Plzeň. Nova totiž nesouhlasila s tím, aby České Radiokomunikace použily pro multiplex 2 na Chebsku a Jáchymovsku náhradní kanál 66 a požadovala vysílání na finálním kanále 35. To však nebylo možné kvůli analogovému vysílání ČT 1 na stejném kanálu z chomutovského vysílače Jedlová hora.

KL22_nominace

ROZHOVOR K TÉMATU: Kamil Levinský: Předčasné vypínání analogu je možné, ale jen podle smlouvy

Nova se sice s Českou televizí domluvila na předčasném vypnutí analogového vysílání na Jedlové hoře, které by kanál 35 uvolnilo pro digitální vysílání na Zelené hoře a Klínovci, brzdou takového řešení se ale paradoxně staly České Radiokomunikace. Trvaly totiž na dodržení výpovědních lhůt ve smlouvách na zajišťování analogového vysílání z chomutovské Jedlové hory.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.