Hlavní navigace

Multiplex 2 z Černé hory by měl časem přejít z kanálu 61 na kanál 38

4. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

4. 11. 2011

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) už ví, jaký náhradní kanál použije pro multiplex 2 z krkonošského vysílače Černá hora. Tato digitální síť zde využívá kanál 61, který je ale součástí digitální dividendy a bude použit pro šíření datových služeb. ČTÚ musí všechny vysílací kanály nad 60 u zemské digitální televize vyměnit za nižší, což se u vysílačů vysokého výkonu prvních tří televizních sítí týká pouze multiplexu 2 na Černé hoře.

K TÉMATU: Digitální dividenda připadne na mobilní televizi a internet vzduchem

MIF22_Early

Vytipovali jsme pro tuto lokalitu náhradní kanál 38, který jsme nechali mezinárodně zkoordinovat. Bohužel jeho využití zatím brání analogové televizní vysílání v sousedním Polsku, konkrétně v oblasti Klodzka, informovala ve středu na pardubické konferenci Radiokomunikace 2011 Jaroslava Nováková z odboru správy kmitočtového spektra ČTÚ. Polská strana podle ní přislíbila, že tento kanál uvolní nejpozději v průběhu roku 2013.

ČTÚ chce rovněž vyřešit kanálovou kolizi multiplexu 2 z jihomoravského vysílače Kojál a multiplexu 1 z východočeské Černé hory. Oba využívají kanál 40 a v oblasti vzájemného překryvu na Orlickoústecku se vzájemně ruší. Podle Novákové by bylo řešení prohození vysílacích kanálů některých sítí na Černé hoře nebo Kojálu tak, aby na kanále 40 z obou vysílačů vysílal shodný multiplex. Kvůli vzdálenosti vysílačů by sice nešlo o jednofrekvenční síť, vzájemné rušení by ale nebylo tak intenzivní.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.