Hlavní navigace

Multiplex 4: mnoho povyku pro nic? Zbývá den do ostrého startu

29. 6. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Technických potíží má čtvrtá televizní síť víc než dost. Zvládne je operátor odstranit do soboty, na kterou avizoval oficiální start komerčního provozu pro 73,7 procenta populace?

Medvědí služba televize Pohoda

Dojem narychlo provedené hurá akce vzbuzuje už od pondělí plánované rozšiřování televizního multiplexu 4 do všech krajských měst České republiky. Ačkoli jeho provozovatel, společnost Digital Broadcasting, slíbil oficiální start komerčního provozu až na zítřek – sobotu 30. června – od začátku tohoto týdne láká diváky na start nové televize Pohoda i sportovní kanál ČT 4 HD s přenosy z fotbalového Eura. Právě tato dvě programová lákadla ale dělají multiplexu 4 medvědí službu, protože v řadě lokalit se tato síť už pátým dnem potýká s výpadky signálu či kostičkování obrazu (zejména u TV Pohoda), pokud vůbec vysílá.

Pátý den se Digital Broadcasting potýká se špatnou synchronizací tří pražských vysílačů, které mají tvořit jednofrekvenční síť na kanále 64. Teprve v pondělí pozdě večer se mohla odborná veřejnost prostřednictvím internetové databáze Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) dozvědět, z jakých vysílačů vlastně multiplex 4 vysílá a s jakými výkony. Provozovatel sítě tyto informace odmítal sdělit i v den avizovaného startu vlastní TV Pohoda. Jenom díky ČTÚ tak víme, že pražskou jednofrekvenční síť multiplexu 4 tvoří překvapivě nejen vysílače v Olšanské ulici na budově centrály Telefóniky a na Novodvorské, ale také ve Velkých Popovicích na Benešovsku, což je z Prahy poněkud z ruky.


Zdroj: Digital Broadcasting

Deklarované nové pokrytí multiplexu 4, které rozhodně neodpovídá skutečnosti. Operátor sítě slibuje, že výkony spuštěných vysílačů ještě bude zvyšovat.

Zmatky se synchronizací vysílačů v Praze

Velkopopovický vysílač má navíc pro multiplex 4 přidělené hned dva kmitočty s rozdílnými výkony (kanál 64 pro Prahu, kanál 44 pro střední Čechy), přičemž oba lze v metropoli naladit (zajímavé řešení regionalizace a dělení signálu mezi Prahu a střední Čechy). Proč však firmě Digital Broadcasting tak dlouho trvá odstranění chyby v synchronizaci tří relativně malých vysílačů? To je záhada. Podle zástupců televize Pohoda, již s operátorem multiplexu 4 pojí stejný většinový vlastník Radim Pařízek, je ale problém natolik velký, že Digital Broadcasting musel do Prahy povolat odborníky až ze zahraničí.

„Praha je velmi specifická, je třeba sladit synchronizaci z více stanovišť, ale Digital Broadcasting pomáhají i experti ze zahraničí, kteří toto už řešili i v jiných velkých městech. Tím, že je to poslední budovaný multiplex, není už mnoho volného prostoru „v éteru“, ale kluci se snaží,“ zní jediná veřejně sdělená informace, kterou lidé z TV Pohoda umístili na oficiální stránku tohoto programu na Facebooku (na níž mimochodem odkazuje web TV Pohoda, který nebyl dodnes spuštěn, ačkoli televize oficiálně odstartovala v pondělí). „Není to holt legrace jako zapnout konvici na kafínko,“ konstatují představitelé TV Pohoda.


Foto pro DigiZone.cz: Čestmír Polák

Start televize Pohoda měl přinutit diváky, aby si naladili multiplex 4. Řadu lidí ale spíše rozčílil, protože tuto televizní síť nedokázali naladit.

„Jednorakvičkové“ vysílače

Legrace si diváci s multiplexem 4 skutečně moc neužijí. Jak už v pondělí upozornil Lubomír Čumpl z Jihlavského DX Clubu, vysílací antény této sítě neskýtají příliš velké naděje na dobré pokrytí. Místo všesměrových antén totiž Digital Broadcasting na stožáry namontoval vždy po jediné „rakvičce“, tedy UHF anténě, která vždy směřuje k nejbližšímu velkému městu. Platí to třeba pro vysílač u Větrného Jeníkova na Jihlavsku, Chlum u Hradce Králové nebo Slavonín v Olomouci. Antény pokryjí okolí vysílače v úhlu asi 60 stupňů, takže pokud se jejich signál snaží naladit diváci v lokalitách opačným směrem od „rakvičky“, mají smůlu.

Čumpl na webu Jihlavského DX Clubu zveřejnil zajímavé srovnání teoretických map pokrytí multiplexu 4 z jihlavského vysílače Větrný Jeníkov. Jedna mapka ukazuje dosah vysílače při využití všesměrových antén a plného výkonu tak, jak byl tento vysílač zkoordinován ČTÚ, druhá pak ukazuje skutečný stav, který odpovídá měření, jež tu Čumpl s dalšími kolegy z DX Clubu provedl. Rozdíl dosahu signálu je tristní. Zatímco podle údajů ČTÚ by měl vysílač bez problémů pokrýt Jihlavu i další větší města na Vysočině, reálné měření ukazuje, že nejlépe pokrytý je malý úsek dálnice D1 u Větrného Jeníkova, kde si multiplex 4 asi nikdo nenaladí. Anténa je navíc směřovaná na sever k Havlíčkovu Brodu, takže do Jihlavy signál nedoletí ani náhodou.

„Čekali jsme několik let. Sám jsem si už připadal neseriózně, ale nemohli jsme najít model, aby nám to ekonomicky vycházelo,“ říká o roky odkládaném startu televize Pohoda Radim Pařízek.
Foto pro DigiZone.cz Ivana Dvorská

Pro sledování multiplexu 4 nebude třeba v žádném krajském městě nijak upravovat přijímací antény, sliboval Radim Pařízek. Situace je poněkud jiná.

Příliš mnoho náhodných výpadků

Otázkou zůstává, zda špatné pokrytí Vysočiny způsobuje jen vyhořelý budič na vysílači, kterým začátkem týdne pro DigiZone.cz argumentoval Radim Pařízek. Potíže měl i vysílač multiplexu 4 v Plzni na vodárně, který měl poškodit blesk, a v úterý odpoledne se multiplex 4 zcela odmlčel i v Olomouci, a v době psaní tohoto textu (čtvrtek v noci) tamní vysílač stále nefungoval. Podle zástupců televize Pohoda jde jen o malou „poruchu.“ „Je to porucha na jednom přístroji, ale zítra bude vše ok. Nemá to spojitost se stavbou multiplexu,“ napsali lidé z TV Pohoda v diskusi na svojí oficiální stránce na Facebooku.

Na signál multiplexu 4 nadále marně čekají diváci v Opavě nebo v Uherském Hradišti, takže se zdá, že Digital Broadcasting některé lokality stále ještě nespustil. Tam, kde tato síť vysílá, ji ale lze často naladit jen jako kdyby šlo o dálkový příjem, byť má třeba divák přímý výhled na vysílač a nachází v jeho relativní blízkosti. Podaří se operátorovi tyto chyby odstranit do sobotní půlnoci, k níž slíbil pokrytí 73,7 procenta obyvatel České republiky? Těžko říct, protože na základě dřívějších zkušeností už není možné jakýmkoli slibům a termínům věřit. Pro Digital Broadcasting to není příliš dobrá vizitka, zvlášť pokud chce oslovit nové platící klienty.

KL23 hlasovani


Foto: TV Barrandov

Co asi říká na problémy multiplexu 4 jeho menšinový vlastník Vladimír Železný?

Má vůbec multiplex 4 platící klienty?

Ani obsah multiplexu 4 zatím nevěstí jeho provozovateli příliš velké zisky. Televize Pohoda mu nic nevydělá, protože ji sám vlastní. U dvou HD programů České televize není jasné, jak dlouho v multiplexu 4 zůstanou a zda náhodou nezmizí společně s ukončením letních olympijských her v Londýně. Kavčí hory u dříve deklarovaly, že signál ČT 1 HD a ČT 4 HD během olympiády poskytnou všem zájemcům, za šíření jejich signálu ale nejsou ochotny platit. A Nova HD? Těžko si představit, že by Nova za HD vysílání v multiplexu 4 platila cenu, která je určena v návrzích smluv vyvěšených na webu Digital Broadcasting (66 milionů korun ročně). Spíš jde opět o dočasné vysílání zdarma, co má multiplexu 4 udělat reklamu a přitáhnout pozornost diváků.

Nakonec zbývá už jen regionalnitelevize.cz, která vysílá v rámci zaváděcího programu televize Pohoda. Opět není jasné, zda regionální studia sdružená v tomto projektu za vysílání v multiplexu 4 platí, nebo jde o barter za to, že poskytují obsah televizi Pohoda. Z čeho tedy bude multiplex 4 žít a čím zaplatí plánované říjnové rozšíření pokrytí až na 86 procent populace Česka? Těžko říct. Možná nás ještě Digital Broadcasting něčím překvapí. Snad už ne negativně.

Věříte, že se multiplexu 4 podaří o víkendu odstranit všechny technické potíže?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).