Hlavní navigace

Multiplex 4 může přijít o kmitočty, Telefónica O2 analyzuje nový zákon

1. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
1. 6. 2010

UVNITŘ PLNÉ ZNĚNÍ ZÁKONA V červenci začne platit novela zákona o elektronických komunikacích, která umožňuje Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ) odebrat kmitočty provozovateli, který je řádně nevyužívá a pouze je blokuje před dalším použitím. Zákon by se mohl citelně dotknout Telefóniky O2 a její zemské digitální televizní sítě 4, která má pokrývat svým signálem 70 procent populace, ale dosud vysílá experimentálně pouze v Praze, Brně a Ostravě.

K TÉMATU: ČTÚ bude moci odebrat Telefónice O2 kmitočty pro multiplex 4

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák serveru DigiZone.cz řekl, že úřad je připraven zákon použít, ale podle jeho mínění se Telefónica O2 pokusí multiplex 4 zachovat. Totéž naznačuje i mluvčí Telefóniky Martin Žabka. V současné době novelu zákona o elektronických komunikacích analyzujeme, odpověděl na dotaz serveru DigiZone.cz. Telefónica však dosud nemá klienty, díky nimž by mohla multiplex 4 rozšiřovat do dalších lokalit.

DOKUMENT: Novela zákona o elektronických komunikacích (PDF, 1,1MB)

ebf - témata 1

Podle nepotvrzených informací s firmou vyjednávají dvě připravované digitální televize: TV7 a RTA podnikatele Jaroslava Berky. Obě mají vysílat celoplošně a zaměří se na regionální zpravodajství a publicistiku. TV7 i RTA původně chtěly vysílat v multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group, její obchodní podmínky ale nebyly pro Berku přijatelné a stěžoval si na ně u ČTÚ. Telekomunikační úřad však stížnost kvůli formálním nedostatkům zamítnul.

Mluvčí Telefóniky nechtěl jednání s Jaroslavem Berkou o zařazení TV7 a RTA do multiplexu 4 komentovat. Bohužel se v tuto chvíli nemůžeme vyjádřit k probíhajícím jednáním s televizními společnostmi ohledně spolupráce na DVB-T, uvedl.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).