Hlavní navigace

Multiplex 4 využije v Praze a Brně vertikální polarizaci, kvůli Radiokomunikacím

6. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Provozovatel multiplexu 4 stále pracuje na zkvalitňování svého pokrytí. I proto zvolil v Praze vertikální polarizaci a ke stejnému kroku se rozhodl i v Brně. Přesto má s příjmem řada lidí stále problémy.

Společnost Digital Broadcasting, která je provozovatelem multiplexu 4, bude používat v Praze a Brně kromě horizontální také vertikální polarizaci. Chce tak vyhovět divákům, kteří mají právě takto položené své antény kvůli příjmu digitálního vysílání z městských vysílačů. Serveru DigiZone.cz to řekl majitel společnosti Radim Pařízek.Vertikální polarizaci před několika lety zvolily České Radiokomunikace s odůvodněním, že je lepší pro hustou městskou zástavbu.

K TÉMATU: Multiplex 4: mnoho povyku pro nic? Zbývá den do ostrého startu

V Praze už se vertikálně vysílá, a to konkrétně z lokality Olšanská. Zbylé dva vysílače budou používat polarizaci horizontální. V Brně by mělo být uvedeno vertikální vysílání do provozu pravděpodobně příští týden. Vysílač bude používat stejný stožár jako Rádio Čas. Ten se nachází konkrétně v Barvičově ulici kousek od objektu Českých Radiokomunikací. S nasazením vertikální polarizace v dalších lokalitách společnost Digital Broadcasting nepočítá.

Cloud23

ČTĚTE TAKÉ: TV Pohoda od pátku do dneška nevysílala. Vyhořelo jí úložiště dat

I přes kroky, které provozovatel multiplexu 4 činí, ho však řada diváků například v Praze stále nemůže naladit. Vyplývá to z reakcí od čtenářů DigiZone.cz v diskusním fóru a také redakčním e-mailu. Radim Pařízek se ale brání, že v současné době je pokrytí mnohonásobně lepší, než tomu bylo v minulosti. Neumím si to vyhodnotit, konstatuje Pařízek a dodává: Máme po Praze tři měřící centra, a ta potvrdila, že příjem je lepší, než byl v minulosti. Vše je v pořádku a intenzita signálu je velmi vysoká.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).