Hlavní navigace

Multiplexy ČRa s technologií od Rohde&Schwarz a Kathrein-Werke

25. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
25. 8. 2008

Technologii pro výstavbu zemských digitálních televizních sítí, provozovaných Českými Radiokomunikacemi, dodají německé společnosti Rohde&Schwarz a Kathrein-Werke. Podle týdeníku Euro obě získají od ČRa zakázku za desítky až stovky milionů korun. Dodávky od firmy Rohde&Schwarz využívaly ČRa již během provozu přechodného multiplexu A.

Zatímco společnost Kathrein z bavorského Rosenheimu vybuduje antény a speciální opláštění digitálních vysílačů, mnichovská firma Rohde&Schwarz bude dodavatelem „střev“, tedy vysílacích technologií a napájení nových antén, uvedl týdeník. ČRa jsou přímým provozovatelem komerčního multiplexu 2, v němž bude vysílat Nova se svým bonusovým programem a další komerční televize.

MM socky3

Radiokomunikace také nedávno uzavřely smlouvu s Českou televizí o technickém zabezpečení provozu veřejnoprávního multiplexu 1. Jako subdodavatel pak figurují v případě multiplexu 3 společnosti Czech Digital Group (CDG). Zatímco v Praze si CDG provozuje tuto digitální síť na vlastních třech vysílačích, v Brně, Ostravě a Plzni využívá vysílače ČRa, a nyní jedná o tom, že podobným způsobem by multiplex 3 fungoval i v dalších lokalitách.

Jedinou digitální sítí, na které se nebudou ČRa podílet, je multiplex 4 provozovaný společností Telefónica O2. Ta chce pro tuto síť využít svoje GSM vysílače pro mobilní telefony.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.