Hlavní navigace

Mustek DVB-T300: digitální přijímač i pro svislou polohu

26. 3. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Set-top-boxy za patnáct set korun patří k nejlevnějším na trhu. Kdo by si ale myslel, že laciné výrobky jsou leda pastí na důvěřivé zákazníky, kterým pak nabídnou špatné služby, ten by se spletl. Alespoň v případě digitálního přijímače Mustek DVB-T300. Za minimální cenu nabízí plnou podporu češtiny, design připravený i pro svislou polohu a bezproblémový chod. Dobrý dojem kazí jen malé, placaté a nepohodlné dálkové ovládání.

Jeden přijímač digitální televize od firmy Mustek jsme si už na DigiZone.cz představili. Byl to externí tuner pro počítač DVB-T400. Sympatický vzhled stíhaly nedostatky v češtině, ovládání výrobku bylo ale jednoduché a přímočaré. Nyní si v recenzi přiblížíme jeho televizního bratra, který nese označení DVB-T300. Poučili se jeho výrobce a distributor z nedodělků počítačového modelu?

Mustek DVB-T300

Mustek DVB-T300 patří mezi středně velké digitální přijímače. Set-top-box oválného profilu má rozměry 25×20×3,5 cen­timetru a váží 2,2 kilogramu. V prodejním balení produkt doprovází dálkové ovládání a dvě vícejazyčné uživatelské příručky (manuál a „rychlý start“). Moje krabice postrádala návod v češtině, ale na přehledných stránkách českého distributora ho nebylo problém dohledat [PDF, 4412 kb]. Netradiční součástí dodávky je držák, do kterého si zájemci mohou set-top-box postavit. Sami se rozhodněte, ve které poloze to výrobku sluší víc.

Barevnému řešení přístroje vévodí stříbrná, černý je pouze podstavec a vnitřní část předního panelu. Tady jsou pro uživatele připravená čtyři tlačítka a několik barevných diod. Levý spínač slouží pro zapnutí set-top-boxu, tlačítka napravo přepínají programy a střídají režim televize s rozhlasem. Dioda uprostřed panelu signalizuje stav přijímače. V pohotovostním režimu je červená, po zapnutí se zazelená. Červeně poblikává i druhá dioda, a to ve chvíli, kdy dochází k poruchám příjmu. Poslední světlo se rozžhne při poslechu rádia. Na přední části výrobku je také senzor dálkového ovládání.

Mustek DVB-T300 zezadu

Plochý ovladač televiznímu set-top-boxu nesvědčí

Zadní panel přijímače je pouze skromně vybavený. Dva konektory SCART doplňuje anténní vstup i výstup a sériové rozhraní RS-232 na aktualizaci softwaru přes počítač. Blízkost zdířky SCART k napájecímu kabelu mi trochu komplikovala připojení televize, ale stačilo přidat na síle a bylo po problému. Větší bych asi zažil, kdybych chtěl využít výstup antény, který byl u recenzovaného kusu mírně zdeformovaný. Pravděpodobně šlo ale jen o vadu mého výrobku. Mustek neuvádí u svého přijímače žádný údaj o spotřebě, citlivost ladicího obvodu je –20 až –78 dBm.

Mustek DVB-T300 ovladac
Mustek DVB-T300 vysoky

Dálkové ovládání je vadou na kráse jinak povedeného set-top-boxu. U počítačových „klíčenek“ nebo externích tunerů jsem na ovladače typu kreditní karty zvyklý a nevadí mi. Asi proto, že je člověk většinou vůbec nepotřebuje a všechno si obstará jednoduše myší. Divákovi před televizí ale nic než ovladač nezbývá, proto je nutné, aby se mu pohodlně držel. Mustek DVB-T300 v tomto ohledu selhal. Jeho dálkové ovládání je malé, útlé a člověk musí každé tlačítko promáčknout. V kombinaci s tlačítky, která postrádají jakékoli tvarové rozlišení, to pro uživatele představuje při ovládání přijímače zvýšené úsilí. Alespoň že set-top-box reaguje na pokyny ovladače pohotově, a to i z bočního úhlu.

Obehraný firmware konečně s češtinou v plné parádě

Mustek DVB-T300 je jednoduchý nejen na pohled, ale i uvnitř. Instalace je otázkou několika okamžiků. Stačí nastavit zemi, jazyk menu, časovou odchylku a případné napájení antény. Hledání programů pak probíhá samospádem, v mém případě s ním byl přístroj hotový zhruba za minutu a našel kompletní programovou nabídku.

Softwarové řešení převzal Mustek – stejně jako řada dalších výrobců – od firmy Strong. Menu má sice odlišný design, ale funkčně je velmi podobné. Nechybí v něm ani klasická trojice her Tetris, Miny a Gomoku (Piškvorky). DVB-T300 nabízí informační panel, elektronického průvodce programy (EPG) i teletext, časovač pořadů mu ale kupodivu chybí.

Výrobek podporuje řazení programů do seznamu oblíbených a jejich uzamčení rodičovským zámkem v podobě čtyřmístného číselného kódu. Set-top-box má přepínání mezi poměrem stran obrazu 16:9 a 4:3, druhá možnost má celoobrazovkovou i obálkovou variantu. Teletext je vkládaný do obrazu a má paměť na stovky stran. EPG zobrazuje přehled pořadů vždy jen na jedné stanici. Kvůli programovému průvodci ale zaslouží Mustek pochvalu za zvládnutí češtiny. Už i čárkované e, které dělá Strongu a dalším přístrojům se stejným EPG problémy, ukazuje DVB-T300 správně.

Vyberte si svůj set-top-box v e-shopu na DigiZone.cz

Ilustrační set-top-box
Set-top-boxy pro příjem zemské digitální televize, ale i integrované digitální televizory a USB přijímače, to vše můžete nakoupit v elektronickém obchodě serveru DigiZone.cz. Zpravodajský portál digitálního vysílání nabízí každému čtenáři možnost vybavit se na příjem DVB-T už dnes. Jednotlivé výrobky si můžete nejdřív porovnat v databázi set-top-boxů a přečíst si jejich recenze, které vycházejí každý týden. Novou součást domácnosti si tak vyberete jednoduše sami, po vlastní úvaze, ne na základě marketingové kampaně. DigiZone.cz provozuje obchod pro digitální vysílání společně s firmou Digitální televize v.o.s.. Najdete ho na této adrese.

Shrnutí

Umí dobře česky - pečeť

Set-top-box Mustek DVB-T300 jako základní model pro příjem digitálního vysílání rozhodně nedělá ostudu. Na pohled je pěkný a kvalitně ukazuje také obraz DVB-T. Jeho uživatelská příručka je přehledná, menu jednoduché a v češtině. S diakritikou nemá problémy ani teletext nebo EPG, výrobek tedy umí dobře česky. Cenou zhruba 1500 korun se přijímač řadí mezi nejlevnější, vyniká navíc možností svislé polohy. Kvůli chybějícímu časovači ale není vhodný pro ty, kdo si chtějí digitální vysílání také nahrávat. Set-top-box by si navíc zasloužil dálkové ovládání, které lépe padne do ruky.

Mustek DVB-T300
Celkové hodnocení 7 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 3 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: Mustek DVB-T 300

ICTZ23

Orientační cena: 1570 Kč

Foto: Autor

Jak chcete / máte umístěný set-top-box?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.