Hlavní navigace

Multiplex 3 přestal trvat na celoplošném vysílání televizí, nabízí i regiony

5. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
5. 7. 2011

UVNITŘ CENÍKY A POKRYTÍ Televizím, které by chtěly vysílat z pozemních digitálních vysílačů a nemají dost prostředků na celostátní vysílání, se vedle omezeného multiplexu 4 od společnosti Telefónica otevírá další možnost. Firma Czech Digital Group (CDG), kterou vlastní České Radiokomunikace, začala nabízet šíření digitálního signálu z vybraných vysílačů multiplexu 3. Tedy přesně to, co požadovala například hudební televize Óčko předtím, než z multiplexu 3 odešla a později se objevila v konkurenčním multiplexu 4.

DOKUMENT: Ceny produktu Regionální Silver D pro multiplex 3 (PDF, 20 kB)

Nabídku na šíření DVB-T signálu ve vybraných regionech zveřejnila CDG již 24. června prostřednictvím svého webu. Nazvala ji „Regionální Silver SD“ a nabízí jejím prostřednictvím výhradně vysílání ve standardním rozlišení obrazu 544×576 bodů, bitrate 2,1 Mbit a kompresním standardu MPEG-2. Zájemci si mohou vybírat z jedenácti regionů, v nichž mohou vysílat, případně je zkombinovat do jiného než celoplošného pokrytí. Jde o Prahu + Střední Čechy, Jižní Moravu, Severní Moravu, Východní Čechy, Západní Čechy, Severní Čechy, Jižní Čechy, Olomoucko, Zlínsko, Liberecko a Vysočinu.

DOKUMENT: Tabulka regionů a map pokrytí produktu Regionální Silver SD pro multiplex 3 (PDF, 296 kB)

Smlouvy jsou koncipované jako jednoleté nebo tříleté, přičemž u nejlukrativ­nějšího regionu, Prahy a středních Čech, vyjde roční poplatek za šíření signálu z vysílačů Žižkov a Cukrák na 11,62 milionu korun u roční smlouvy a na 10,89 milionu korun při tříleté smlouvě. Naopak nejlevnější je vysílání na Vysočině, kde vyjde na 3,58 milionu korun ročně při jednoleté a na 3,36 milionu korun ročně při tříleté smlouvě.

MM AI

ROZHOVOR: Multiplex 3 zaplníme až osmi televizemi, věří výkonný šéf Českých Radiokomunikací

Podle Kamila Levinského, který od srpna vystřídá Jane Hannah v čele Českých Radiokomunikací, může v multiplexu 3 po změně technických parametrů vysílat až osm televizních programů. Momentálně ale tato síť obsahuje pouze ženský televizní kanál Prima love a křesťanské rádio Proglas. Po ukončení procesu digitalizace by v multiplexu 3 chtěla začít vysílat svůj nový program televize Nova, a čtvrtý kanál také konkurenční Prima, která již má licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání rodinné televize Prima family.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).