Hlavní navigace

Multiplex 3 zaplníme až osmi televizemi, věří výkonný šéf Českých Radiokomunikací

15. 3. 2011
Doba čtení: 17 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Kolik televizních programů by mohlo vysílat v multiplexu 3, který koncem loňského roku plně převzaly České Radiokomunikace? Podle Kamila Levinského, výkonného ředitele firmy, lze teoreticky uvažovat o sedmi až osmi programech. Operátor nabízí prostor i rádiím. České Radiokomunikace navíc minulý týden získaly kmitočty na digitální rozhlasové vysílání v Praze a středních Čechách. Právě multiplex 3, zemský digitální rozhlas a digitální televizní vysílání druhé generace ve standardu DVB-T2 jsou hlavními tématy dnešního rozhovoru DigiZone.cz s Kamilem Levinským.

České Radiokomunikace převzaly loni v prosinci společnost Czech Digital Group (CDG), která je provozovatelem multiplexu 3. Minulý týden jste provedli poměrně zásadní změny technických parametrů této sítě. Proč?

Hlavním důvodem změn byla potřeba reagovat na situaci na trhu. CDG jsme přebírali v průběhu prodeje Českých Radiokomunikací, ještě před prodejem ČRa jsme upravili ceník CDG za vysílání v multiplexu 3 směrem dolů oproti původním cenám CDG. Po dokončení prodeje ČRa jsme se celkově podívali na produktové portfolium multiplexu 3 a upravili jsme ho tak, aby reflektovalo stav na trhu, tedy abychom vyšli vstříc televizím, které nechtějí robustní datový tok, který je relativně finančně náročný, a nabídli jim takové produkty, které by jim umožnily vysílat terestricky a byly pro ně finančně přijatelnější.

Multiplex 3 má ale nyní mnohem vyšší datový tok než multiplexy 1 a 2, přitom je nadále poloprázdný. Jste si tak jistí, že získáte nové klienty?

Jistotu nemáte nikdy. Obchodní model není založen na stoprocentní jistotě, vždycky budete mít nějaké riziko, že nějaké pozice v multiplexu zůstanou neobsazené. Takové riziko jsme ale schopni svým způsobem obchodně řídit a směrovat.

Kamil Levinský - 3

Vydělala si na sebe tato síť ve chvíli, kdy v ní vysílaly pouhé dvě televize – Public a Z1 – a jedno rádio? Pokrylo to alespoň provozní náklady multiplexu 3?

Netajíme se tím, že koupě CDG byla dlouhodobá investice. Z hlediska návratnosti tato síť určitě nebude v prvních letech zisková. Návratnost očekáváme v delším časovém horizontu. Proto jsme se také strategicky rozhodli, že tuto síť budeme restrukturalizovat tak, aby splnila nároky, které mají současní hráči na trhu a zároveň byla dobrým kompromisem i pro další programy, ať už televize Prima, nebo potenciálně i Novy. To znamená, že jsme se podívali na pokrytí, a největší deficit sítě byl skutečně v oblasti Liberce a v oblasti Vysočiny, což jsou i oblasti, na něž máme relativně hodně dotazů ze strany diváků, proč tam multiplex 3 nevysílá. Dokonce jsou tam v některých částech problémy s příjmem multiplexů 1 a 2. Proto jsme se rozhodli síť 3 doplnit tak, abychom vyhověli velkým hráčům a zároveň ji nastavili tak, abychom se dostali na přijatelnou cenovou úroveň menších hráčů na trhu.

Když si multiplex 3 na sebe zatím sám nevydělá, dá se říci, že zisky z provozu multiplexu 2 a technického zajišťování provozu multiplexu 1 vám pokryjí ztráty z provozu multiplexu 3?

Určitě ne, multiplexy jako takové jsou naprosto soběstačné, jejich vlastní investiční záměr byl zvažován naprosto separátně. V žádném případě nelze křížově financovat provoz multiplexu 3 z provozu multiplexů 1 a 2. Ani to z hlediska zákona o elektronických komunikacích není možné.

Změnou technických parametrů multiplexu 3 se snížila možnost vytváření jednofrekvenčních sítí této sítě. Vysílače by musely být blíž u sebe než u multiplexů 1 a 2. Znamená to, že budete například nabízet klientům možnost vysílat jen z některých vysílačů a ne v celé síti?

Tato otázka je neustále přemítána v tisku, ale my jsme se v první fázi zatím rozhodli udělat úpravu produktového portfolia na bázi celoplošného pokrytí. V současné době tedy nenabízíme pokrytí z jednotlivých vysílačů. Otázkou je, pokud bychom takové vysílání nabízeli, zda by ten obchodní model byl stále zajímavý, protože do něj potom musíte zapracovat i kapitálové náklady na vysílače v méně lukrativních místech, a tudíž ty lukrativnější vysílače zdražit. Musíte tu cenu nastavit tak, aby se vám jako operátorovi vyplatilo vysílat multiplex ve všech lokalitách. Potom by záleželo na tom, zda by cena za vysílání jen v těch lukrativních regionech nebyla velmi blízká ceně za celoplošné vysílání. Pak by celá produktová změna nedávala smysl. Momentálně taková nabídka není na pořadu dne, ale nevylučuji, že se na ni v budoucnu podíváme. Nechci ale predikovat, jestli pro ni vůbec najdeme nějaký obchodní model, který by ji umožnil.

Na trhu ale jsou televize, které by preferovaly vysílání jen z některých vysílačů. V minulosti o tom opakovaně hovořili zástupci televize Óčko, tedy programu, který z multiplexu 3 odešel právě kvůli příliš robustnímu a drahému pokrytí. Těmto menším televizím jste se zatím přizpůsobili tak, že v nových smlouvách nabízíte různou úroveň datového toku a rozlišení obrazu. Televize Public, která už v multiplexu 3 vysílá, nedávno přešla na horší rozlišení. Znamená to, že už přistoupila na váš nový ceník?

Ano, přistoupila, protože pokud by tak neučinila, nemohla by v této síti vysílat. Co se týče ostatních televizí, myslím si, že nový ceník je velmi atraktivní i pro národní pokrytí. Samozřejmě rozumíme některým požadavkům na pokrytí měst, ale jak už jsem zmínil, zůstává velkou otázkou, pokud bychom takové produktové portfolio udělali, zda by se jeho cena nedostala velmi blízko a možná, ale to nechci předjímat, protože to ještě nemáme spočítané, i na úroveň ceny za celoplošné pokrytí. Museli bychom do sítě začlenit další technologii, a to by znamenalo další náklady.

Už jste řekl, že ČRa měnily ceník za vysílání v multiplexu 3 loni v prosinci, kdy převzaly firmu CDG. Tyto ceny platily od ledna letošního roku a 4. března jste přišli s dalším úplně novým ceníkem. Ten kalkuluje s nižšími cenami než ten lednový. Mezitím zanikla televize Z1, která vysílala v multiplexu 3. Došlo ke změně ceníku za vysílání v multiplexu 3 dvakrát krátce po sobě proto, že jste chtěli síť „vyčistit“ od nelukrativních klientů? Z1 neměla s CDG podepsanou dlouhodobou smlouvu, kontrakt na vysílání v multiplexu 3 prodlužovala z měsíce na měsíc.

To je skutečně čistá souhra okolností. My jsme se Z1 vyjednávali o nových smlouvách a ukončení jejich vysílání přišlo během procesu tohoto vyjednávání. Myslím si, že to bylo stejně nečekané jak pro vedení Z1, tak pro nás. Časově jde pouze o shodu okolností. Jenom bych možná chtěl poopravit jednu věc, která se objevila několikrát v tisku a byla zmíněna i na DigiZone.cz. My jsme v žádném případě nezvyšovali ceny za vysílání v multiplexu 3. Možná tam došlo k nějakému nepochopení. ČRa okamžitě po převzetí CDG ceny dokonce snížily, čili původní ceny CDG z doby, kdy ji vlastnil GES Holding, byly upraveny směrem dolů, a to dost významně.

Proč?

Chtěli jsme, aby byla větší diferenciace mezi multiplexem 2 a multiplexem 3. V žádném případě tedy není pravda, že jsme zdvojnásobovali ceny za vysílání v multiplexu 3. Samozřejmě nejsme schopni komentovat jakékoli dohody, které nastaly v době před nákupem CDG z naší strany. Pokud tam byly nějaké ústní dohody, je to věc, kterou jsme neměli v žádném případě pod kontrolou. Nicméně okamžitě, co jsme koupili CDG, jsme do čtrnácti dnů snížili ceny za vysílání v této síti.

V návrhu nových smluv na vysílání v multiplexu 3, které jste zveřejnili 4. března, počítáte s rozšířením základní sítě vysílačů o liberecký Ještěd, pardubický vysílač Krásné a Kraví horu u Znojma. Proč jste na jihu Moravy zvolili Znojmo, když multiplexy 1 a 2 vysíláte z Děvína u Mikulova?

Znojmo bylo vybráno spíše jako obec, která je vhodnější pro převaděč. Je to zajímavé město z hlediska zásahu pro naše zákazníky. Spuštěním Děvína bychom se s multiplexem 3 dostali už nad očekávání klientů. Velmi jsme balancovali, kde je ta správná hranice pokrytí versus cena, a proto jsme se rozhodli vzít spíš pokrytí z Ještědu, Krásného a ve Znojmě spustit převaděč, kterým bychom dokryli město a nemuseli tam spouštět relativně dražší vysílač.

Kamil Levinský - 2

Tyto tři lokality byly požadavkem vašich klientů, konkrétně třetího programu televize Prima, nebo jste je navrhli sami?

Byly průnikem jednání mezi ČRa a klienty. Nerad bych zmiňoval, o které konkrétní klienty jde, tedy s kým jednáme. Každopádně jde o kompromis. Sami bychom asi multiplex 3 nedoplňovali o další vysílače, byl to požadavek klientů.

O dokrytí západních Čech klienti zájem neměli? Multiplex 3 vysílá jen z Krašova, naopak ho diváci nenaladí z Klínovce, Zelené hory, Vraního vrchu, ale ani v Karlových Varech.

Západní Čechy jsou určitě zajímavá oblast. Spíše si myslím, že pokud by se tu řešilo pokrytí sítě 3, bude to formou opakovače nebo převaděče než spuštěním dalšího vysílače. Není to ale oblast, která by teď byla na pořadu dne. Myslím si ale, že někdy v budoucnu nastane diskuse okolo dokrytí Karlových Varů.

Už jste požádali Český telekomunikační úřad (ČTÚ) o příděl kmitočtů pro vysílání multiplexu 3 z Ještědu, Krásného a Kraví hory?

Teď zpracováváme podklady, abychom o ně ČTÚ v co nejbližší době požádali.

V návrhu smluv operujete s termínem listopad 2011 pro start multiplexu 3 z těchto tří lokalit. Stihnete to?

Technicky se ten termín dá stihnout. Osobně si myslím, že pokud bychom kmitočty od ČTÚ dostali do konce března, jsme schopni tyto lokality spustit do konce června. Samozřejmě závisí na přidělení kmitočtové sady ze strany ČTÚ.

Čili nevylučujete ani dřívější start multiplexu 3 v Liberci, Pardubicích a Znojmě než v listopadu?

Absolutně ne. Pokud dojde k udělení kmitočtů ze strany ČTÚ, diváci v těchto oblastech se mohou těšit na příjem multiplexu 3 dejme tomu tři měsíce poté, co tyto kmitočty získáme.

V návrzích smluv také předsouváte termín startu vysílání multiplexu 3 z Pradědu a Tlusté hory. Místo v listopadu by měl z těchto dvou vysílačů odstartovat už v červenci. Už vám to schválil ČTÚ?

Nám nic nebrání v tom spouštět jednotlivé lokality dříve. Na těchto vysílačích nedochází v žádném případě ke kmitočtovým kolizím. Proto jsme se rozhodli, že pro klienty bude velmi zajímavé dosáhnout plného pokrytí v multiplexu 3 o trošičku dříve, než se tak stane u multiplexu 2. Technický plán přechodu stanovuje pouze nejzazší termín spouštění vysílačů. Po dohodě s klienty jsme se rozhodli, že tyto lokality spustíme o něco dříve, než jsme původně předpokládali.

A vaši klienti s tím už souhlasili? Je tedy jisté, že v červenci začne vysílat multiplex 3 na Jesenicku a Zlínsku?

Pokud samozřejmě nedojde k nějakým nepředvídatelným okolnostem, pak ano. V červenci.

Už jsme zmínili televizi Public, která před časem uzavřela střednědobou smlouvu s CDG na vysílání v multiplexu 3, která by měla končit v příštím roce. Už jste ji prodloužili na další období, nebo o tom s televizí Public jednáte?

Bohužel se nemohu vyjadřovat k obchodním podmínkám, protože jsme ze strany televize Public vázáni obchodním tajemstvím. Nicméně uzavření smlouvy jsme dosáhli.

Jednáte s nějakými dalšími potenciálními klienty? Případně s kolika, když už nemůžete říct, s kým?

Odpověděl bych trochu obšírněji. Pro nás je velmi zajímavé sledovat velmi zvýšený zájem o terestrické vysílání, který nastal už koncem loňského roku. To byl možná jeden z faktorů, proč jsme se rozhodli koupit třetí multiplex, protože z dlouhodobého hlediska jsme přesvědčeni, že na českém trhu bude více televizí než dnes. Dojde k tomu, že v listopadu 2011 úplně skončí analogové televizní vysílání, a s výjimkou dvou regionů, které se vypnou v červnu 2012, dojde k určitému pohybu na trhu, který může být pro nové hráče a programy na trhu velmi zajímavý. Čili jednáme, ať už se stávajícími televizemi, tak i s potenciálními novými hráči na trhu. Nikdy jsme se netajili s tím, že zájem ČRa je zaplnit multiplex 3 co nejrychleji. Úplně stejným způsobem, jakým jsme zaplnili i multiplex 2. Samozřejmě je otázka, jak dlouho to bude trvat. V případě multiplexu 3 to bude asi výrazně déle než u multiplexu 2.

Co znamená „zaplnění“ multiplexu 3? Kolik programů by v něm mohlo vysílat? Deník E15 informoval až o 11 televizích, což je docela dost.

Technicky by to šlo, pokud by se klienti rozhodli pro nejnižší kvalitu. Nicméně je to stav, který v žádném případě nepředpokládáme. Pokud se podíváte na aktuální stav, předpokládáme, že struktura tohoto multiplexu bude spíš rozdělena na zákazníky, pro které bude primární kvalita, a ti budou požadovat pozici s vyšším či dokonce nejvyšším datovým tokem. Nechci předjímat vývoj trhu, ale dokážu si představit, že v multiplexu 3 bude v horizontu čtyř až pěti let vysílat sedm až osm televizních programů.

Návrhy smluv mluví pouze o standardním rozlišení obrazu. HD programy v multiplexu 3 vůbec nebudou, nebo s nimi počítáte?

Pro HD programy máme strategii, kterou zatím v žádném případě neměníme, protože jsme přesvědčeni, že vysílání ve vysokém rozlišení v systému DVB-T je mrtvá cesta. Cena za takové vysílání by byla tak vysoká, že by pro klienty nebyla zajímavá. Technicky to je samozřejmě možné, a pokud by na trhu existoval klient, který by o ně měl zájem, a my bychom měli volnou kapacitu, určitě bychom se na tento model podívali. Nicméně z hlediska dlouhodobé strategie jsme spíš přesvědčeni, že vysílání ve vysokém rozlišení bude spíše v systému DVB-T2.

Kamil Levinský - 1

ČRa od loňského listopadu zajišťují pro Český metrologický institut dlouhodobý experiment DVB-T2 z pražského vysílače na Žižkově. Momentálně v něm vysílají čtyři programy: ČT HD, Nova HD, Prima HD a Barrandov HD. Budete ho posilovat o nějaký další program?

Pokud by byl zájem ze strany zákazníků, teoreticky jsme schopni do tohoto multiplexu umístit ještě jeden program. Naším záměrem bylo spustit co nejrychleji programy všech čtyř našich stávajících zákazníků multiplexu 1 a 2. Pokud vznikne zájem participovat na tomto experimentu i od některého ze zákazníků multiplexu 3, a bude mít k dispozici signál v HD rozlišení a dopraví HD signál na žižkovský vysílač, jsme schopni tento signál do vysílání zařadit.

Čeho byste chtěli tímto testem dosáhnout?

Chceme nastavit parametry standardu DVB-T2 pro výrobce přijímačů, ať už set-top-boxů nebo televizorů, které by byly jednotné a de facto závazné. Potom bychom mohli zkoordinovat novou síť, stejně jako tomu bylo přede dvěma lety v Británii, a nic by nebránilo tomu rozjet vysílání DVB-T2 už na bázi řádného provozu. V současné době probíhá vysílání z vysílače Praha – město a určitě bude zajímavé sledovat testování z jednofrekvenčních sítí, které bychom chtěli spustit z Kleti a debatujeme o tom, že bychom do toho vysílání velmi rádi zařadili i Javořici. Tím by se velmi významně zvýšil dosah tohoto testu. Víme, že penetrace přijímačů s DVB-T2 tunerem v České republice je v současné době velmi malá, ale mohlo by to být zajímavé pro některé technicky nadšené lidi, kteří by chtěli mít doma nabídku čtyř základních programů v HD rozlišení.

Televize, které budou testovat HD vysílání v systému DVB-T2 ze Žižkova, Kleti a Javořice, se budou na tomto vysílání finančně podílet?

Test je absolutně nekomerční, protože probíhá na bázi individuálního oprávnění přiděleného Českému metrologickému institutu a ČRa ve spolupráci s ČTÚ a tímto institutem zajišťují technickou stránku tohoto testu. Takže participace televizí v tomto testu je v současné době bezplatná.

Platí vaše slova z loňského roku, že byste chtěli Letní olympijské hry v Londýně v příštím roce zprostředkovat většině obyvatel České republiky v HD kvalitě prostřednictvím vašeho nového celoplošného multiplexu DVB-T2?

Tato slova platí. Myslíme si, že tento test k tomu směřuje. Pokud by se podařilo přijmout závazný DVB-T2 standard pro Českou republiku, a samozřejmě to bude záviset na postoji ČTÚ k přidělení kmitočtové sady, případně s výběrovým řízením na tuto sadu pro multiplex DVB-T2, byli bychom schopni v létě příštího roku přinést velice atraktivní obsah – olympijské hry v HD kvalitě většině obyvatel České republiky.

Co na to říká Česká televize? Ta má vysílací práva pro olympijské hry a musela by s takovým vysíláním souhlasit a hlavně ho zaplatit.

Samozřejmě otázkou je nalezení vhodného obchodního modelu. Nelze jenom budovat síť, aniž by byla nalezena cena a vhodný model tak, aby byl zajímavý jak pro provozovatele televizního vysílání, tak samozřejmě i pro operátory sítí, kteří budou muset investovat do rozvoje multiplexů. Technicky bychom samozřejmě velmi rádi byli schopni vysílání v HD kvalitě spustit tak, aby optimálně došlo k rozšíření tohoto vysílání ještě před vypnutím zbytkového analogového signálu, což je jedna z podmínek, která byla loni v květnu při našem prvním testu DVB-T2 zmiňována ze strany britského operátora Arqiva (provozovatel prvních multiplexů DVB-T2 ve Spojeném království, pozn. red.). To, co pomáhá přijetí standardu DVB-T2, je fakt, že nastupuje ještě v době, kdy není úplně vypnuto analogové televizní vysílání, takže by bylo velmi dobré z hlediska dlouhodobé strategie alespoň minimální část republiky pokrýt standardem DVB-T2, než dojde k úplnému vypnutí analogu.

Bude pro televize komerčně zajímavé vysílat v systému DVB-T2 a vedle toho ještě ve stávajícím systému DVB-T?

To je samozřejmě velmi relevantní otázka, na kterou nejsem schopen odpovědět. Je to spíš dotaz na konkrétní televize. Jak jsem už říkal, bude potřeba najít nějaký zajímavý obchodní model. Jsme přesvědčeni, že vysílání ve vysokém rozlišení je spíše věc dlouhodobého charakteru. Pro televize je to strategicky důležitá věc, takže si myslím, že pokud televize nechtějí zaspat dobu a nechtějí zůstat pozadu, což se jasně ukazuje v Británii, Německu a severských zemích, kde se už s DVB-T2 začalo, mělo by se vysílání v HD kvalitě v pozemní vysílací platformě velice rychle rozšiřovat už dnes, aby byl do budoucna zajištěn hladký přechod na vysílání v HD rozlišení ve stávajících multiplexech DVB-T.

Vrátím se ještě k multiplexu 3. V návrzích smluv máte nabídky i pro rádia. Je o tyto programové pozice zájem?

V současné době vysíláme v multiplexu 3 rádio Proglas. Zatím bych řekl, že vysílání v systému DVB-T je jakoby náhradním řešením před nástupem vysílání v systému DAB nebo DAB+. Z hlediska cen je to velmi zajímavé. Pokud se podíváte na národní pokrytí za ceny, které jsou v multiplexu 3, v žádném případě jich nedosáhnete pokrytím z FM vysílačů. Na druhou stranu ale zase musím říct, že takové rádio budete moci poslouchat jenom doma na nějaké audio sestavě, ale nikoli v autě. Takže tuto nabídku máme a myslíme si, že pro některá rádia je zajímavá. Netajíme se tím, že jsou tam vedle cenových plusů i mínusy ve způsobech příjmu, ke kterému potřebujete televizní digitální tuner.

České Radiokomunikace ale zvítězily v tendru ČTÚ na provozovatele krajské sítě pro zemský digitální rozhlas v Praze a středních Čechách, tedy pro vyloženě rozhlasový digitální standard. Kdy zahájíte toto vysílání?

Pět minut před příchodem na tento rozhovor jsem dostal do e-mailu finálové přidělení kmitočtů od ČTÚ, takže kmitočtovou sadu pro Prahu a střední Čechy jsme dostali dnes (rozhovor se uskutečnil v pátek 11. března 2011, pozn. red.). Co se týče úplně nejpozdějšího začátku vysílání podle licence, měli bychom odstartovat šest měsíců od udělení pokynu ze strany klienta nebo maximálně dva roky od přidělení kmitočtové sady. Takže pokud máme dnes 11. března, de facto 11. března 2013 toto vysílání musí běžet. Velmi rádi bychom ho spustili dříve. Samozřejmě bude záležet na tom, zda se nám podaří najít obchodní model, aby se tak opravdu stalo.

Kamil Levinský - 5

Myslíte, že najdete jiného klienta než Český rozhlas, který si s myšlenkou rozhlasové digitalizace pohrává jako jediný na trhu?

Myslíme si, že pro rozjezd tohoto vysílání by bylo velmi vhodné, aby na multiplexu participovaly nejenom veřejnoprávní, ale i komerční stanice. Budeme tak směřovat i naše obchodní jednání. Nicméně bude plně záležet na rozhodnutí těchto subjektů, ať už to bude Český rozhlas, případně komerční rádia, kdy se toto komerční vysílání digitálního rozhlasu rozjede.

Mají vůbec komerční rádia důvod vysílat digitálně? Před časem si prosadila novelu vysílacího zákona, která jim prodlužuje analogové licence do roku 2025.

Myslím si, že v úplně krátkodobém horizontu je motivace výrazně menší než v případě televizního vysílání. Nicméně my vnímáme digitální rádio spíše z toho strategického pohledu. Pokud jde o hráče, který má velmi významné postavení na rozhlasovém trhu, myslím si, že DAB a DAB+ je platforma, u které je otázkou času, kdy nahradí FM vysílání. Z hlediska strategie si významný hráč na trhu nemůže dovolit tuto platformu ignorovat. Samozřejmě bude otázkou prolnutí strategického pohledu s čistě finančním pohledem. Pro zákazníky ale může být zajímavé umístění internetových rádií do multiplexu DAB nebo DAB+, a zajištění větší penetrace k poslechovosti těchto stanic. Otázkou zůstává, jestli nebude vhodné jako takový tahák do tohoto multiplexu přidat nějaký program z FM pásma, který zvýší poslechovost celé této platformy a tím pádem přiláká posluchače k některým tematickým internetovým rádiím.

Takže budete oslovovat i některá úplně nová rádia, která dosud nevysílají analogově?

Budeme samozřejmě oslovovat kohokoli, kdo bude schopen financovat vysílání v multiplexu. Pozic v něm bude relativně dost. Pokud bude internetové rádio schopné finančně utáhnout vysílání pro Prahu a střední Čechy, a bude to pro ně zajímavé – z hlediska zásahu reklamy to je nejlukrativnější region, čemuž odpovídá i prodejní cena kmitočtů, která byla ze všech krajů naprosto nejvyšší – myslíme si, že je přirozeně v zájmu ČRa se dohodnout o zařazení těchto typů rádií.

ČTÚ má po tendrech na krajská sítě pro zemský digitální rozhlas vypsat ještě výběrová řízení na městské rozhlasové multiplexy. Půjdete do nich?

Vyhodnotíme si, až ČTÚ vypíše podmínky výběrového řízení a posoudíme, zda je to pro nás ekonomicky zajímavé. Nechci ale předjímat. Úplně stejným způsobem jsme si vyhodnotili i krajské tendry na sítě pro digitální rozhlas a nakonec jsme se rozhodli zúčastnit jen tendru na síť pro Prahu a střední Čechy. Stejným způsobem budeme postupovat i v případě městských kmitočtů.

Poslední otázka se týká opět zemské digitální televize a Ostravska. Letos se tu má přejít na finální kmitočty multiplexů 2 a 3, k tomu je ale třeba předčasně vypnout analogové vysílání programu ČT 1 z Lysé hory a Primy z Hošťálkovic. Už jste se na téhle operaci dohodli se všemi, koho se to bude týkat? Začátkem března jste o tom měli jednat.

KL23 hlasovani

Jednání stále probíhají, finálního rozhodnutí zatím nebylo dosaženo. Bohužel to zatím nemohu komentovat.

Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Podaří se Českým Radiokomunikacím sehnat pro multiplex 3 sedm až osm televizních programů?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).