Hlavní navigace

Může Radim Jansa nevyhrát konkurz na ředitele brněnského studia České televize?

9. 5. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vedoucí ekonomiky a provozu ČT Brno má oproti ostatním 18 kandidátům obrovskou výhodu: víc než kdo jiný vidí do projektu výstavby nového brněnského studia a je pravou rukou končícího šéfa.

Burian nekandiduje, Jansa je jeho člověk

Výběrové řízení na ředitele brněnského studia České televize má horkého favorita. Zároveň jde o jediného známého kandidáta z 19 přihlášených – vedoucího ekonomiky a provozu ČT Brno Radima Jansu. Pravá ruka současného ředitele brněnské ČT Karla Buriana, který sám už na nejvyšší funkci v ČT Brno nekandiduje, nastoupila do ČT před čtyřmi lety z Regionální televizní agentury (RTA) Jaroslava Berky. Jansa byl v RTA ředitelem zpravodajství, tuto funkci přebíral právě po Burianovi, když se ten v roce 2008, ještě za generálního ředitele Jiřího Janečka, stal ředitelem brněnské ČT.

Pro všechny to bylo velké překvapení: Burian totiž o několik let dříve musel ČT opustit, protože brněnská redakce zpravodajství pod jehož vedením čelila nařčení z nadržování firmám ŽS Brno, AZ servis a vybraným politikům. Známá je i kauza, kdy Burian vystavil falešné potvrzení jednateli firmy AZ Servis Aleši Pohankovi, že je kameramanem ČT, a Pohanka byl na základě tohoto dokumentu přijat do Syndikátu novinářů. AZ Servis později získal vysílací licenci pro brněnské komerční Rádio Petrov, v němž se po odchodu z ČT Brno stal ředitelem právě Karel Burian (vedl jej v letech 2001 až 2006, poté přešel jako ředitel zpravodajství do RTA).


Foto: Česká televize

Výběr nového ředitele ČT Brno se časově kryje s výběrem zhotovitele stavby nového brněnského televizního studia

Hašek a Langer: Burianovi patroni?

Když se v roce 2008 Burian do brněnské ČT vrátil jako její ředitel, sepsali proti němu rektoři a děkani vysokých škol v Brně a místní umělci petici. Tehdejší generální ředitel ČT Jiří Janeček ji ale odmítl s tím, že Burian prošel tříkolovým výběrovým řízením, v němž byl řádně zvolen. Faktem ale je, že konkurz měl být původně dvoukolový a v druhém kole zvítězil někdo jiný: českotelevizní dramaturg Jan Souček. Na nátlak politiků z ODS a ČSSD se pak konalo ještě třetí kolo konkurzu, v němž zvátězil Burian. Na této kamufláži se podle dobových zpráv měli nejvíc podílet dva politici: tehdejší ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a poslanec a dnešní hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD).

Také Burianův nástupce má vzejít z výběrového řízení, jehož parametry a průběh ale nechce ČT zveřejňovat. Jediné, co generální ředitel Petr Dvořák dosud prozradil, je fakt, že kandidáty prověří interní komise ČT složená ze zaměstnanců Kavčích hor (její členy zveřejnit nechce, protože by podle jeho slov čelili nevýslovným tlakům) a finalisty konkurzu „proklepne“ i nějaká externí komise. Jaká a jakým způsobem ji Dvořák vybere, ale už není jasné. Kavčí hory ke konkurzu zveřejnili pouze to, že se do něj přihlásilo 19 kandidátů a že o vítězi by mělo být jasno dostatečně dlouho před 30. červnem, kdy končí funkční období Karla Buriana.


Foto: Česká televize

Současný ředitel brněnské ČT Karel Burian již nekandiduje, Radim Jansa má ale jeho plnou podporu. Stejně jako Burian vedl zpravodajství regionální televizní sítě RTA a Burian mu byl dokonce svědkem na svatbě.

Jansa je pro Dvořáka ideálním kandidátem

Na výjezdním zasedání Rady ČT tuto středu v Brně pak Petr Dvořák na přímý dotaz radního Vratislava Dostála, který pochází z Brna a situací v brněnském studiu ČT se v minulosti věnoval jako novinář, dodal, že kandidáti mají do této neděle odevzdat desetistránkový materiál na téma rozvoje brněnské ČT. Na základě těchto projektů vybere interní komise ČT finalisty tendru a mezi nimi by se mělo rozhodnout. Jména kandidátů na ředitele ČT Brno ale vedení televize nechce sdělit ani Radě ČT. Ze zákona nemusí: pokud by se Petr Dvořák rozhodl výběrové řízení nevypisovat a rovnou by vybral nového šéfa brněnského studia sám, zákonu by to neodporovalo.

Zákon o ČT totiž říká, že ředitele brněnského (a ostravského) studia jmenuje Rada ČT na návrh generálního ředitele. Petr Dvořák se proto chystá Radě ČT sdělit až jméno vítěze výběrového řízení, a bude na radních, zda se jej rozhodnou jmenovat do funkce nebo ne (v takovém případě by Dvořák musel navrhnout nového kandidáta). Radim Jansa se jeví jako ideální kandidát. Z pozice vedoucího provozu a ekonomiky ČT Brno má nejlepší přehled o projektu výstavby nového televizního studia v Brně, což je oproti ostatním kandidátům obrovská výhoda. Zvlášť když si Petr Dvořák po letech promarněných příprav stavby za jeho předchůdce Jiřího Janečka nemůže dovolit nějaké další zdržování.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Generální ředitel ČT Petr Dvořák nechce o konkurzu na šéfa brněnského studia zveřejnit žádné podrobnosti. Známa nejsou ani jména 19 kandidátů.

ČT by měla předejít spekulacím a uvolnit informace o tendru

Jansa si svoji výhodu moc dobře uvědomuje. Bylo to vidět i na zmiňovaném středečním výjezdním zasedání Rady ČT v Brně, kde prezentoval aktuální situaci s přípravou výstavby nového brněnského studia ČT i chystaným prodejem stávajích objektů ČT v Brně. Stejnou prezentaci, jen mnohem detailnější, přednesl Jansa o den dříve bez přítomnosti veřejnosti jenom radním ČT, kteří zároveň navštívili stávající studio i pozemek, na kterém se bude stavět nové. Jenom tato Jansova prezentace (ve verzi, která není veřejná) je sama o sobě vynikajícím základem projektu kandidáta na ředitele brněnské ČT.

CIF23

Žádný jiný kandidát nemá šanci proniknout k takovým interním informacím jako Jansa (a potažmo Burian, ale ten, jak již bylo řečeno, už nekandiduje). A žádný potenciální ředitel ČT Brno se neobejde bez spolupráce s Jansou, pokud by se novým šéfem nestal právě Jansa. Navíc má podporu končícího ředitele Buriana a jeho spojenců – připomeňme, že na Burianově volbě v roce 2008 měl lví podíl jihomoravský hejtman Michal Hašek, důležitá persona v ČSSD, která v České televizi sehrála roli již loni, kdy měl ve prospěch jeho křídla v sociální demokracii intervenovat šéfredaktor zpravodajství Petr Mrzena (což vedlo 23 redaktorů včetně Daniely Drtinové, Nory FridrichovéAdama Komerse k podání stížnosti k Radě ČT).

Výběr ředitele brněnské ČT bude dozajista stejné politikum jako před šesti lety a je úplně jedno, kolik kol bude mít probíhající výběrové řízení a kolik různých komisí bude „proklepávat“ kandidáty. Pokud se nedozvíme jména kandidujících ani členů výběrových komisí a další podrobnosti (byť zpětně až po volbě), opět tu bude pachuť jakéhosi „konkurzu pro konkurz“, zvlášť pokud výběrové řízení dopadne podle všeobecného očekávání. A to by nebyla moc dobrá startovací pozice ani pro Radima Jansu, byť má objektivně největší předpoklady stát se nástupcem Karla Buriana v čele Televizního studia Brno.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).