Hlavní navigace

Může WebP od Googlu někdy nahradit JPEG?

5. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Google představil nový grafický formát WebP, který má přímo konkurovat dnes nejrozšířenějšímu obrazovému formátu JPEG. Jeho kořeny sahají k WebM (resp. VP8) a hlavní výhodou má být výrazně menší velikost souborů s obrázky. Ta se pak má logicky projevit na rychlosti načítání webových stránek. Má dnes ale vůbec nový formát šanci na úspěch? Na tuto otázku hledá odpověď článek Má nový formát WebP od Google šanci nahradit JPEG? z našeho sesterského serveru Root.cz. WebP slibuje úsporu až 40 procent…

Google představil nový grafický formát WebP, který má přímo konkurovat dnes nejrozšířenějšímu obrazovému formátu JPEG. Jeho kořeny sahají k WebM (resp. VP8) a hlavní výhodou má být výrazně menší velikost souborů s obrázky. Ta se pak má logicky projevit na rychlosti načítání webových stránek. Má dnes ale vůbec nový formát šanci na úspěch? Na tuto otázku hledá odpověď článek Má nový formát WebP od Google šanci nahradit JPEG? z našeho sesterského serveru Root.cz. WebP slibuje úsporu až 40 procent datové velikosti obrázku bez další ztráty kvality.

Faktem je, že 40 procent není vůbec málo a pokud přihlédneme k celkovému podílu obrázků na celkovém objemu webové stránky, ušetří tvůrce i uživatel asi čtvrtinu velikosti. Pravděpodobně vás už napadla námitka, která se sama nabízí: při dnešních rychlostech připojení to není až tak podstatná nevýhoda. Jinak se samozřejmě budou tvářit uživatelé mobilního připojení, případně tvůrci WebGL her, které nás v budoucnu pravděpodobně čekají, píše v článku Petr Krčmář.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).