Hlavní navigace

Můžeme opět věřit SourceForge? Nové vedení se snaží napravit reputaci

7. 7. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

SourceForge a Slashdot změnily majitele (z Dice (DHI Group) na BIZX LLC a noví vlastníci chtějí napravit zlo páchané v minulosti.

O tom, že se SourceForge v posledních letech přidalo na temnou stranu, toho bylo napsáno více (SourceForge pokračuje v přibalování adwaru, crapwaru i malwaru, SourceForge opět přidával adware, kam nemá. Tentokrát šlo o GIMP a Úpadek SourceForge: odchází Notepad++ a hlásí se další ukradené projekty). Celé to nakonec vedlo k tomu, že SourceForge se ocitlo mezi weby, kde stahovat software je rizikové až nebezpečné a je lepší se mu vyhnout.

Nové vedení se nyní snaží pošramocenou reputaci napravit. Původní Dice (DHI Group) už SourceForge (a ani sesterský Slashdot) nevlastní, noví vlastníci BIZX LLC chtějí SourceForge dostat tam, kde bylo před mnoha lety. Důvěryhodný zdroj otevřeného a zdarma dostupného software. Nový prezident si navíc v médiích tak trochu stěžuje  na to, že změny a zlepšení se médiím nechce komentovat.

Logan Abbott bohužel nechápe, že ztratit reputaci je velmi snadné a rychlé, ale získat ji zpět trvá dlouho a vyžaduje to více než mediální nářky a komentáře o tom, jak média považují špatné zprávy za více populární. To, že je přesvědčený o budoucnosti SourceForge coby kanálu pro distribuci softwaru, stačit nebude.

Nedůvěra je ostatně na místě. Změny vlastníků ve formální podobě jsou častým způsobem řešení reputačních problémů, proč tedy věřit zrovna v případě SourceForge. Míra špatností páchaných na uživatelích byla v minulosti poměrně zásadní – obalování softwaru věcmi, které uživatelé do počítače nechtěli. Manipulace s prvky na stránkách sloužících ke stažení tak, aby uživatel nestáhl čistou verzi, ale onu pozměněnou. Přebírání cizích projektů, aniž by k tomu SourceForge mělo důvod, a následná změna takto převzatého softwaru, aby bylo možné šířit crapware, badware, adware a řadu dalších podivných věcí.

To vše motivované snahou získat peníze, protože za šíření nechtěných přídavků SourceForge dostávala peníze. Hlad po penězích byl navíc tak velký, že SourceForge neváhalo přebírat bez souhlasů vlastníků tak rozšířené a známé projekty jako je GIMP. To vše doprovázené klasickým vývojem, tedy fází popírání, lhaní a vytáčení se.

MMF tip early

SourceForge pod novým vlastníkem podle Abbotta kompletně zrušilo původní DevShare program (to byly aktivity zodpovědné za obalování nechtěným a nevyžádaným softwarem). Abbott se navíc dušuje, že pečují dokonce i o inzeráty, kterých je SourceForge plné, a odstraňují jakékoliv podvodné, zavádějící či snažící se uživatele nalákat na další falešné prvky vedoucí ke stažení. Novinkou je i partnerství s BitDefenderem, které slouží ke kontrole nahrávaného softwaru na přítomnost malware a dalších forem nechtěného softwaru.

O dalších změnách se můžete dočíst v Under new management, SourceForge moves to put badness in past, ale to, zda si SourceForge získá zpět ztracenou důvěru, to stále není jisté.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).