Hlavní navigace

Na Českou televizi se snesla od RRTV kritika za výběr hostů do předvolebních debat

Lukáš Polák

Ostrou kritiku adresovala vysílací rada médiu za předvolební Otázky Václava Moravce a také za Politické spektrum, kde podle ní dostávaly politické subjekty viditelný prostor pro sebeprezentaci. OBSAHUJE REAKCI ČESKÉ TELEVIZE

Doba čtení: 1 minuta

Značně znevýhodněny byly podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) některé politické strany díky způsobu výběru hostů do předvolebních politických debat České televize týkající se krajských zastupitelstev a Senátu. RRTV kritizovala konkrétně Otázky Václava Moravce Speciál. Vysílací rada bude žádat od České televize vysvětlení mezi výsledky výzkumu volebního modelu, na jehož základě byli hosté do debat zváni, a skutečnými volebními výsledky.

NEPŘEHLÉDNĚTE: ČT 1 dá 17. a 24. ledna živé Prezidentské duely. Od 20 hodin s Václavem Moravcem

Rada ale dokonce ve svém tvrzení zašla ještě dále. Tvrdí následující: Na základě monitoringu lze usuzovat, že komunikace se zástupci veřejnosti, kteří se účastnili přenosů, nebyla spontánní, ale že probíhala podle předem připraveného scénáře. Moderátor předem věděl, kdo z publika dostane možnost položit hostům dotaz a rovněž jaký dotaz padne, a to s cílem vyvolání debaty ke konkrétnímu tématu. Divákovi ovšem tato „nahranost“ nebyla známa.

ČTĚTE TAKÉ: Česká televize umožní tisícovce lidí zúčastnit se Prezidentské superdebaty

Vysílací rada nešetřila ani další diskusní pořad České televize Politické spektrum. Hosté z řad politických subjektů v něm podle ní dostávali zcela redakčně nekorigovaný prostor a v nejednom případě ho využili pro prezentaci, která připomínala předvolební spoty. Komerční televize RRTV tentokrát ušetřila. Vytkla jim pouze některé příspěvky v hlavních zpravodajských relacích, ve kterých se mohla Prima familyNovou dopustit porušení objektivity.

Našli jste v článku chybu?