Hlavní navigace

Na návštěvě u… Novy sport, bývalé Galaxie sport

10. 10. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
9. října jsme po delší době opět zavítali do budovy tzv. News Center, sídla televizí Nova, Nova Cinema a Nova sport. Důvod byl jasný, prostřednictvím stránek DigiZone.cz jsme chtěli čtenářům připravit další díl ze seriálu Na návštěvě u… Protože nedávno došlo k relaunchi významného sportovního kanálu Galaxie sport, vedly naše kroky právě tam. Průvodcem po Nově sport nám byl její tiskový mluvčí a brand manager v jedné osobě Michal Klouda. Neodolali jsme také, abychom nenavštívili kancelář ředitele stanice Marka Kindernaye.

Něco o budově News Center

Televize Nova představila novinářům svůj nový studiový dům s názvem News Center loni v říjnu. Tehdy v něm sídlila tato stanice sama, ale brzo přibrala také své dva sesterské kanály. V roce 2007 ještě stihla spustit Novu Cinemu, letos se do něj nastěhovala i Galaxie sport, která od 4. října vystupuje na trhu pod značkou Nova sport. Chceme divákům ukázat, co všechno umí televize v roce 2007, řekl loni ředitel zpravodajství a publicistiky Martin Ondráček při spuštění News Center. Inspirovali jsme se všude a nestydíme se za to, dodal k nové budově. Pro úplnost pak konkretizoval např. inspiraci britskými stanicemi BBC a Sky News nebo arabskou Al-Jazeerou. Požadavkem ředitele Novy Petra Dvořáka tehdy bylo zachování identity stávajícího studia. Zároveň došlo k proměně celého komplexu tak, aby ho charakterizovaly nejnovější technologie. Proto si Nova musela vybrat špičkového designera, kterým se stal nakonec Michael Klang. Navrhl např. muzikálové divadlo na Výstavišti Praha nebo v domě U Hybernů, GoJa Music Hall či stavby pro Českou televizi, Primu, slovenskou televizi Global a její nástupkyni Joj. Dalo by se říci, že je škoda, že něco, co funguje, končí, na druhou stranu je samozřejmě absurdní, aby se stará forma přenášela do nového studia, řekl Klang.

Nova center 1

Celkový pohled na zpravodajské centrum televize Nova v prostorách filmových ateliérů Barrandov v Praze (Foto: Archiv TV Nova)

Prostory Novy sport

Co se týká počtu zaměstnanců Novy sport, kteří pobývají v prostorách News Center, tak ty se těžko odhadují, protože většina z nich jsou externisté. Jak DigiZone.cz řekl mluvčí Michal Klouda, o víkendu dojíždějí především odborníci na Premier League a přímé přenosy. Není zde pochopitelně ani tolik stálých zaměstnanců jako např. na sesterské Nově. V jednom z pater, které jsme navštívili, sídlí redakce serveru tn.cz, v druhém pak sportovní redakce Novy sport a celé Novy, která se v podstatě spojila do jedné. V patře, ze kterého se také přechází do News roomu, odkud se hlásí Televizní a Sportovní noviny plus Počasí, jsou právě prostory Novy sport. Tou první je hned režie, resp. odbavovací pracoviště pro studio, které slouží pro komentování přenosů jako je NHL, Premier League a další. K němu je pak přidružen ještě prostor pro relaci Sport 21, která na obrazovky Novy sport přinesla čtveřici sportovních moderátorek.

Odbavovací pracoviště - Nova sport

Odbavovací pracoviště Novy sport slouží pro potřeby studia, odkud se vysílají živé přenosy a zpravodajská relace Sport 21. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Studio - Nova sport

Studio Novy sport; Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Hned další místností po odbavovacím pracovišti je právě studio, které měli diváci možnost vidět poprvé 4. října, kdy se Nova sport představovala a zároveň přenášela jeden z největších sportovních svátků letošního roku, zahájení nové sezony kanadsko-americké NHL v Praze. Prostory působí futuristickým dojmem. Studiu vévodí velká zelená sedačka s opěrkou, která se táhne po celé místnosti. Velmi zajímavý je také stůl, který zapadá do soupravy a výborně s ní ladí. Do něj je pak zabudována jedna z LCD obrazovek, další tři jsou umístěny na stěnách, zabudované opět do futuristické dekorace, která tentokrát navozovala dojem hokejových přenosů. Ovšem není problém ji vyměnit, aby posloužila např. pro tenis, golf nebo fotbal. Podlaha je lesklá, laděná do hnědé barvy a na stěnách je kolem dokola stadion, který má navodit dojem, že se divák nachází přímo uvnitř dění. Ještě před vstupem do prostoru samotného studia má vyhrazený prostor také pracovník, který se stará o světelný park.

Sportovní redakce - Nova sport

Redakční prostory zpravodajského News Center, kde sídlí také redakce tn.cz. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Jsme opravdu maličká televize, takže to jsou naše hlavní prostory, konstatoval Michal Klouda. V době, kdy jsme Novu sport navštívili, zrovna ve staré budově, kde jsou kancelářské prostory, probíhalo stěhování, protože se celá budova bude rekonstruovat. Kromě sportovní redakce, která obsadila jedno z pater News Center a prostor, které jsme si vyjmenovali, zabírá sportovní kanál pouhé tři kanceláře. Produkční a výrobní část je právě v nové budově, kterou Nova otvírala loni v říjnu. Tím, že se většinu techniky i personálu využívají všechny tři kanály společně, tak bývalá Galaxie sport nenarostla. Stěhováním do Prahy jsme se naopak zúžili a některé pozice se spojily, konstatoval Klouda.

Střižna - Nova sport

Jedna ze střižen, kterou jsme si měli možnost prohlédnout. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

V jedné ze střižen, která slouží pro self-promotion, byl k dispozici mixážní pult, stroje pro přehrávání médií jako jsou CD, DVD apod. a vůbec všechna zařízení, která jsou nutná pro nabírání a vybírání materiálu do vysílání. Nechybí tedy BETA, DV Cam atd. Nutností je pochopitelně také počítač pro připojení k internetu, aby mohli pracovníci vyhledávat informace. Vše je navzájem se všemi pracovišti propojené a není problém si vzít materiál od kterékoliv redakce. Konkrétně ve střižně, ve které jsme se nacházeli, šly všechny materiály přes soupisky od redaktorů. K dispozici máme pochopitelně i další střižny, ale všechny jsou úplně stejné, upozorňuje čtenáře tiskový mluvčí Novy sport. Z nové budovy News Center, která začala psát historicky svůj druhý rok, jsme se přesunuli opět do starých prostor budovy Novy, kde sídlí kanceláře. V přízemí např. mluvčí Michaela Fričová a vůbec celé tiskové oddělení, výše pak právě Nova sport. Svoji kancelář tu má i ředitel stanice Marek Kindernay.

Kancelářské prostory - Nova sport

Kancelářské prostory, kde sídlí také Nova sport. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

KL22 hlasovani

Marek Kindernay - Nova sport

Ředitel stanice Marek Kindernay. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Recepce - Nova sport

A jsme na konci. Nebo je to začátek? Každopádně jde o recepci, která je vstupní i výstupní branou z Novy, Novy Cinemy i Novy sport. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Jak se vám líbí prostory Novy sport?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.