Hlavní navigace

Většina domácností na Sušicku přešla po vypnutí analogu na satelit

26. 4. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Logo satelitní digitální platformy DVB-S Autor: 115393
26. 4. 2010

UVNITŘ GRAF Více než polovina domácností na Sušicku přešla po letošním únorovém vypnutí hlavních analogových televizních vysílačů na satelitní příjem televize. Značná část diváků také využívá zemskou digitální televizi, v porovnání se satelitním příjmem je jich ale méně. Vyplývá to z březnového Monitoringu přechodu na digitální vysílání na Sušicku, který pro Asociaci televizních organizací provedla společnost Mediaresearch.

K TÉMATU: ČTÚ zahájil správní řízení kvůli nevypnutí analogové Novy na Sušicku

Průzkum proběhl na 221 domácnostech v okrese Klatovy a navázal na obdobné šetření z ledna loňského roku, kdy se Sušicku vypínalo analogové vysílání programu ČT 2 a začaly zde vysílat všechny tři dostupné digitální sítě. Porovnání výsledků s loňským dotazováním ve stejném regionu ukazuje, že domácnosti řešily situaci převážně přechodem na satelit nebo DVB-T, konstatuje Jan Mazal ze společnosti Mediaresearch.

ČTĚTE TAKÉ: Sušicko vypnulo analogovou televizi. Které vysílače a dokrývače skončily?

Zatímco v lednu 2009 využívalo 45 procent domácností na Sušicku zemskou analogovou televizi a stejný počet spoléhal na satelit, letos v březnu využívalo 54 procent domácností satelitní příjem televize, 37 procent zemskou digitální televizi a pět procent zemskou analogovou televizi. Počet domácností, které deklarují příjem kabelové televize na Sušicku, od ledna loňského roku do letošního března klesl z 18 na 12 procent.

MMF24

Situace na Sušicku je poněkud atypická, protože k 28. únoru letošního roku zde mělo dojít k ukončení analogového vysílání všech televizí na hlavních vysílačích Svatobor a Barák. Zatímco Česká televize a Prima analogové vysílání z těchto vysílačů ukončily, televize Nova v něm nadále pokračuje a tudíž část diváků zůstává u analogového příjmu televize. Analogově nadále vysílá i většina původních dokrývačů ČT a Novy.

Pouze dvě procenta domácností zatím na vypnutí nereagovala a ponechala si jen analogový pozemní příjem, přijímají TV Nova a o vypnuté stanice zatím přišly, konstatuje Mazal. Po loňském vypínání analogového vysílání programu ČT 2 si většina domácností zajistila příjem signálu této stanice přechodem na satelitní příjem nebo DVB-T.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).