Hlavní navigace

Na Ulož.to se chystá další žaloba, tentokrát od knižních nakladatelů

20. 6. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Žalobu proti nekalosoutěžnímu jednání připravuje několik firem v čele s nakladatelstvím odborné literatury Leges.

Největší tuzemské úložiště právně kontroverzního obsahu čeká zřejmě další žaloba. Podle našich informací ji připravuje skupina několika nakladatelů v čele s pražským nakladatelstvím Leges, které se specializuje především na odbornou literaturu v oblasti práva.

Nebude to přitom poprvé, kdy se Leges v souvislosti s Ulož.to obrátí na soudy. Před rokem společně s nakladatelstvími Wolter Kluwer ČR a Grada Publishing podalo žalobu na neznámého pachatele, kvůli kopiím pěti titulů z jejich produkce, které někdo na úložiště umístil.

„Sledujeme poslední dva tři roky, že pirátských kopií přibývá. Zatím jsme podle zákona vždy upozornili Ulož.to a oni kopii stáhli. Jenže během pár dnů se objeví jiná,“ popsal tehdy pro Lidové noviny situaci, se kterou se nakladatelé musí potýkat, Jan Tuláček, ředitel nakladatelství Leges.

Tuláček teď Lupě potvrdil, že nakladatelé v současné době připravují další žalobu. Ta by podle našich informací měla směřovat na provozovatele Ulož.to, společnost Nodus Technologies. Mělo by se typově jednat o žalobu proti nekalosoutěžnímu jednání.

MMF24

„Nakladatelé se skutečně rozhodli bránit proti neustálému zveřejňování jejich knih na tomto serveru,“ uvedl Tuláček s tím, že žádné další podrobnosti v současné době sdělovat nebude. „Efekt obrany by se předčasným zveřejněním mohl zmenšit,“ vysvětluje důvod své opatrnosti.

Připomeňme, že před několika týdny podalo žalobu na provozovatele Ulož.to také občanské sdružení Dilia, zastupující především autory knih a divadelních her. Dilia se u soudu dožaduje přístupu do databáze souborů uložených na Ulož.to, ale chce také dosáhnout toho, aby provozovatel úložiště aktivně vyhledával kopie děl, která jsou na něm uložena bez vědomí autorů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).