Hlavní navigace

Na vlastní kůži: jak se surfuje na internetu v letadle nad Atlantikem

8. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Internet v letadle. Autor: Jan Sedlák
Wi-fi připojení k internetu v letadlech postupně míří do mainstreamu. Klesly už i ceny – ale po technické stránce to stále není nic moc.

Internetové připojení v letadle dnes už není nic, co by někoho posadilo na zadek. V rámci vnitrostátních letů v Americe je to poměrně masově využívaná služba a na starém kontinentu wi-fi zdarma nabízí například Norwegian Airlines. Ovšem i když do Spojených států létám několikrát ročně, měl jsem historicky zafixováno, že internet v letech přes Atlantik je stále velice nedostupný, něco ve stylu padesát dolarů za hodinu.

Taková cena byla naposledy, když jsem se díval, skutečně běžná. Od té doby jsem se tak ani k wi-fi nepřipojoval. Po delší době jsem to zkusil letos na podzim při cestě s United Airlines z Frankfurtu do San Franciska. Místo padesáti dolarů je to nyní sedmnáct a služba pokrývá celou dobu letu – tedy v tradiční bezpečné letové hladině, což je zhruba deset tisíc metrů.

Za tuto částku dostanete připojení, které je nestabilní, pomalé a které rozhodně nezvládne přehrávat YouTube, Spotify či streamovací služby typu Netflix (ty ostatně ani nejsou podporovány). Skrze palubní wi-fi (oddělenou od dalších systémů letadla) se k vám dostane satelitní připojení, v případě United Airlines od PanAmSat (Intelsat). Použitelné je tak pro vyřizování mailů a další komunikaci a nějaké to základní surfování.

Jak se v letadle připojujete k wi-fi? Podívejte do galerie:

Neomezuje vás ani tak rychlost připojení jako taková. Download se – když satelitní spojení fungovalo (výpadky Wi-Fi jsou běžné) – stabilně pohybuje kolem 1,3 Mb/s. Problémem je ovšem odezva, která se točí kolem hodnoty dva tisíce milisekund a více. Pracovat s moderními webovými aplikacemi, které si na latenci potrpí, je tak často značné utrpení. Upload se mi v podstatě nepodařilo změřit vůbec a například nahrání screenshotu na Twitter prostě neprošlo.

Platba je tradiční, stačí zadat podporovanou kreditní či debetní kartu. Případně lze využít karty na bonusové míle či stálého členství v programech. V rámci prvního pokusu mi nakonec vyskočila chybová hláška a údaje o kartě a podobně jsem tak musel zadávat znovu. Po chybě se každopádně peníze neodečetly.

United vedle internetu či informaci o letu na wi-fi nabízí také vlastní zábavní systém – k dispozici je třeba poměrně rozsáhlá databáze on-demand filmů. K jejich přehrání je ovšem bohužel nutné nainstalovat si DRM zásuvný modul do prohlížeče, na což jsem tedy neměl nervy.

KL24

Podobně omezující je také fakt, že za 17 dolarů sice dostanete připojení na jedenáctihodinový let, ovšem pouze na jednom zařízení. Když se připojíte z notebooku, na tabletu či smartphonu, už máte smůlu.

Ovšem na to, jak stará letadla United stále na dlouhých letech nabízí, je wi-fi vlastně docela pokročilá služba.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).