Hlavní navigace

Na webu je archiv registračních protokolů Vojenské kontrarozvědky

25. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Archiv bezpečnostních složek (ABS) od dnešního dne na internetové adrese http://www.abscr.cz/evidence zveřejnil seznamy pomocných registračních protokolů Vojenské kontrarozvědky. Jejich zveřejnění je dalším krokem v naplňování zákona (181/2007 Sb., ze dne 8. 6. 2007), který Archivu mimo jiné ukládá zpřístupňovaní a zveřejnění dokumentů a archiválií bezpečnostních složek podle zákona o zpřístupnění svazků vzniklých činností StB a nahlížení do archiválií, uvádí Archiv bezpečnostních složek na…

Archiv bezpečnostních složek (ABS) od dnešního dne na internetové adrese http://www.ab­scr.cz/eviden­ce zveřejnil seznamy pomocných registračních protokolů Vojenské kontrarozvědky. Jejich zveřejnění je dalším krokem v naplňování zákona (181/2007 Sb., ze dne 8. 6. 2007), který Archivu mimo jiné ukládá zpřístupňovaní a zveřejnění dokumentů a archiválií bezpečnostních složek podle zákona o zpřístupnění svazků vzniklých činností StB a nahlížení do archiválií, uvádí Archiv bezpečnostních složek na svých webových stránkách.

Protokoly obsahují jména lidí z celého Československa, o něž se vojenská kontrarozvědka zajímala. Jsou tam jak prověřované osoby, tak spolupracovníci, uvedl pro iDnes zástupce ředitele ABS Martin Pulec. Na výše uvedené adrese se nachází vyhledávací formulář, kde je možné zadat jméno osoby či datum jejího narození a následně je možné listovat souvisejícími fotokopiemi papírové dokumentace – ty jsou často bohužel dost špatně čitelné. Zájem o nahlédnutí způsobil krátkodobé problémy s přístupností zmíněného webu. Pravděpodobně i proto, že iDnes upozornilo na přítomnost jména poslance Evžena Snítilého ve zveřejněných dokumentech. (iDnes, tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.