Hlavní navigace

Na Zlínsko dorazil multiplex 2. O týden dříve, než operátor avizoval

4. 11. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
4. 11. 2011

UVNITŘ MAPY POKRYTÍ Ze zlínské Tlusté hory a vysílače Ploštiny u Valašských Klobouků dnes začal vysílat televizní multiplex 2 s programy Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov. Stalo se tak týden před oficiálním termínem zahájení vysílání sítě 2 na Zlínsku, kterým je příští pátek 11. listopadu. Dřívější spuštění posledních dvou vysílačů velkého výkonu u multiplexu 2 avizoval již ve středu na pardubické konferenci Radiokomunikace 2011 ředitel útvaru strategie a rozvoje Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal.

K TÉMATU: Multiplex 2 ze zlínské Tlusté hory a Ploštin začne testovat do konce týdne

Multiplex 2 vysílá z obou nových vysílačů v jednofrekvenční síti na kanálu 49, ze zlínské Tlusté hory výkonem 100 kW, z Plošin 25 kW. Složitý a velmi rozsáhlý projekt digitalizace na našem území se nám podařilo dovést do zdárného konce. Spuštěním vysílačů na Zlínsku je digitálním signálem pokryta většina území České republiky – 99,56 procenta, upozornil generální ředitel Českých Radiokomunikací Kamil Levinský. Opět však zdůraznil, že pro firmu tím digitalizace jako taková nekončí, nyní se chce soustředit na zavádění systému DVB-T2.

ROZHOVOR: Multiplex 2 na Zlínsku spustíme už 11. listopadu, slibuje Jiří Vykydal

Začíná další důležitá vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj televizního vysílání v HD rozlišení. Jsme připraveni zprostředkovat divákům vysílání letních Olympijských her 2012 již ve vyšší kvalitě obrazu, zopakoval již poněkolikáté Levinský. Jenže vysílací práva pro letní olympiádu má Česká televize a s tou se České Radiokomunikace na vysílání prostřednictvím budoucí sítě DVB-T2 dosud nedohodly. ČT se podle vedoucího projektu digitalizace Pavla Hanuše obává, aby nešlo jen o krátkodobý test, po kterém by byla nucena vysílání v DVB-T2 z ekonomických důvodů ukončit a diváci by ji za to kritizovali.

Teoretická mapa pokrytí multiplexu 2 na kanálu 49 z vysílače Tlustá hora u Zlína (Zdroj: České Radiokomunikace)

Týden po spuštění multiplexu 2 na Zlínsku dojde k ukončení analogového televizního vysílání v sousedním regionu Ostravska. Dne 11. listopadu dojde k ukončení analogového vysílání Prima TV na území Moravy z vysílačů Ostrava – Hošťálkovice, Valašské Klobouky – Ploštiny, Olomouc – Radíkov. Analogové vysílání TV Nova bude ukončeno na Ostravsku, Frýdecko-Místecku, Třínecku a v okolí Valašského Meziříčí, v Rychnově nad Kněžnou a Špindlerově Mlýně, sdělil mediální zástupce Českých Radiokomunikací Kamil Chalupa.

ICTZ23

Teoretická mapa pokrytí multiplexu 2 na kanálu 49 z vysílače Ploštiny u Valašských Klobouků (Zdroj: České Radiokomunikace)

Na 12. listopadu pak České Radiokomunikace naplánovaly přeladění multiplexu 3 na hlavním ostravském vysílači Hošťálkovice ze současného kanálu 51 na definitivní kanál 48, na kterém bude do 11. listopadu analogově vysílat Prima. Na stejný kanál 48 přejde multiplex 3 i na dalším ostravském vysílači Hladnov, který vysílá s Hošťálkovicemi v jednofrekvenční síti. K vypnutí analogového vysílání na Zlínsku by mělo dojít v první polovině příštího roku, dosud tam bude souběžně vysílat analogová i digitální televize (s výjimkou analogové ČT, která ukončí provoz veškerých vysílačů do konce letošního listopadu).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.