Hlavní navigace

Na Zuno banku někdo ušil boudu na fóru mBanky

25. 7. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zajímavá „PR kauza“ se objevila na českém internetu minulý týden. Jakási paní s přezdívkou Šmudlinka chválila služby nově startující Zuno banky na diskusním fóru mBanky, konkurenční banky. To by samo o sobě bylo spíše podezřelé, než divné a zdálo se, že hodně vysvětlila „IP adresa“, z níž byl příspěvek přidán. Zněla totiž „---.zuno.cz“ – fórum kvůli anonymizaci odstřihává první část. A tak se hned vyrojily spekulace o tom, že asistentka Šmudlinka chválí povinně svou banku a všechno vypadalo, že…

Zajímavá „PR kauza“ se objevila na českém internetu minulý týden. Jakási paní s přezdívkou Šmudlinka chválila služby nově startující Zuno banky na diskusním fóru mBanky, konkurenční banky. To by samo o sobě bylo spíše podezřelé, než divné a zdálo se, že hodně vysvětlila „IP adresa“, z níž byl příspěvek přidán. Zněla totiž „---.zuno.cz“ – fórum kvůli anonymizaci odstřihává první část. A tak se hned vyrojily spekulace o tom, že asistentka Šmudlinka chválí povinně svou banku a všechno vypadalo, že jde o nepodařenou PR masáž na novou banku.

Smudlinka chválí Zuno

Jenže při podrobnějším prozkoumání situace vypadá ještě jinak. Je pravda, že Raiffeisen Bance (která stojí za Zuno) se v minulosti na našich serverech podobného lapsusu dopustila, když na Měšci „nezávisle“ jeden diskutující hájil samotnou Raiffeisen banku, jenže psal z domény rb.cz. A tato kauza se již tehdá hojně propírala jako případ nevydařeného pokusu ovlivňovat vnímání produktu. Že by se tedy pokusila RB o podobný přístup znovu?

Šmudlinka přitvrzuje

Prošli jsme logy i finančních serverů provozovaných společností Internet Info, prohledali i jiné weby a ukázalo se, že z domény zuno.cz jinak nikdo nepřistupuje a do diskusí nepíše, což je zajímavé, ale pochopitelné: zaměstnanci Zuno i RB prokazatelně používají jiný reverzní záznam (telecom.sk a rb.cz). Jak se tedy „IP adresa“ tohoto znění tak ojediněle dostala do fóra mBanky?

I na to se dá odpovědět. Ve skutečnosti totiž nejde o IP adresu, ale o reverzní záznam, pointer record. A ten může nastavit provozovatel DNS serveru, nekontroluej se, zda jej směřujete na IP adresu, ke které máte nějaká práva. Aplikace si někdy kontrolují, za existuje opačný záznam, tedy zda A záznam takto detekované domény směřuje na IP adresu, což už je věc, kterou musí nastavit administrátor danné domény. mFórum takovou kontrolu nedělá a podvrhnout mu záznam vypisovaný jako „IP adresa“ tedy není příliš těžké. Příspěvek tak mohl přidat jakýkoliv vtipálek.

Druhou variantou samozřejmě je, že záznam ručně upravil či změnil někdo z administrátorů, kdo má přístup do databáze.

BRAND

Ve výsledku tak nakonec pravděpodobně za Šmudlinku nemůže Zuno, ale buďto jde o vtip bez většího bankovního pozadí, nebo o akci někoho z konkurentů. Kdo a jak, to by blíže osvětlila až skutečná IP adresa, u níž by se dalo lépe pátrat po skutečném původci podvrhu, jenže pokud původce byl chytrý, stopy budou snadno zametené a více už se nedozvíme.

O praktikách podprahového PR a ovlivňování diskusí jsme též psali zde ve článku Bisson, Rose & Fake, o první větší české kauze na toto téma. 

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).