Hlavní navigace

Nad miliardovým tendrem Českého rozhlasu na analogové vysílání je jasněji

26. 6. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Konkrétní záměr chce management předložit Radě Českého rozhlasu v průběhu července. Smlouva má být na deset let, ale vypověditelná bude dříve.

Objem zakázky? 1,5 miliardy korun

Připravovaný desetiletý kontrakt Českého rozhlasu na zajištění distribuce analogového signálu v objemu půldruhé miliardy korun dostává jasnější kontury. Na středečním veřejném zasedání Rady Českého rozhlasu je poodhalil generální ředitel Peter Duhan, kterého se na podrobnosti zeptal radní Petr Šafařík. Rozhlas sice o chystaném tendru už jedná s dozorčí komisí Rady Českého rozhlasu, radní samotné ale se svým záměrem ještě podrobně neseznámil. Podle Duhana proto, že podmínky soutěže ještě nejsou finálně připraveny. Radní nicméně ubezpečil, že zakázku o tak velkém objemu, která představuje téměř jeden celý roční rozpočet rozhlasu, s Radou plánuje podrobně rozebrat.

„Tendr na analog ještě nebyl vypsán, připravujeme ho a budeme vás o něm informovat někdy v průběhu července. Nemusí být stoprocentně uzavřen na deset let, půjde o rámcovou smlouvu a i když jde o výsledné číslo 1,5 miliardy korun, pořád se pohybujeme na úrovni dnešní roční ceny za analogové vysílání 150 milionů korun,“ prohlásil Duhan. Na doplňující dotaz radního Šafaříka dodal, že chystaná smlouva nebude rozhlas dlouhodobě zavazovat k analogovému vysílání a neohrozí chystaný nástup digitálního rozhlasového vysílání. V jeho rámci by Český rozhlas měl provozovat vlastní veřejnoprávní multiplex, podobně jako Česká televize. Patřičnou změnu zákona už chystá ministerstvo kultury.


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Peter Duhan odhaduje objem chystané zakázky na analogové vysílání na 1,5 miliardy korun

Vypověditelnost už po třech letech

Proč tedy rozhlas chystá novou soutěž na zajišťování analogového vysílání, když stávající smlouvy má podepsané na dobu neurčitou a s možností výpovědi v řádu měsíců? Podle informací serveru DigiZone.cz jej k tomu vede hned několik důvodů. Jednak předpokládá, že by mohl vysoutěžit lepší cenu, hlavním důvodem je ale zpřehlednění spolupráce s operátory, protože nyní má rozhlas na distribuci analogového vysílání uzavřeno přes 40 smluv s různými firmami. „Dosud neměli kontrolu nad vyzářeným výkonem. Podle nové smlouvy bychom ji mít měli,“ řekl také Duhan. Podstatným důvodem je také zkvalitnění distribuce signálu na vysílače. Nyní rozhlas používá za primární zdroj signálu satelit, který není příliš spolehlivý a dochází u něj k výpadkům. Do budoucna by jej chtěl nahradit optickou trasou, po které by signál putoval na vysílač a teprve poté vzduchem k posluchačům.

„Když distribuujeme signál pouze satelitem, dochází k výpadkům, potřebujeme dopravovat signál na vysílače optickým vláknem,“ řekl na veřejném zasedání Rady Českého rozhlasu náměstek generálního ředitele pro regiony Jan Menger, který zároveň vede krajská studia Český rozhlas Region Střední Čechy a Český rozhlas Regina. Zároveň potvrdil slova Petra Duhana, že zamýšlená nová smlouva na analogové vysílání, která by měla být termínovaná na deset let, bude po nějakém čase vypověditelná. Jak později z jiného zdroje zjistil server DigiZone.cz, rozhlas připravuje řešení, které by dávalo určitou jistotu vítězi tendru a zároveň jej nezavazovalo analogově vysílat příliš dlouho. Smlouva má být vypověditelná již po třech letech.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Potřebujeme vyměnit satelitní distribuci signálu na vysílače za optiku, vysvětluje náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro regiony Jan Menger

Klíčovou osobou je Michal Koliandr

Tendr by měl proběhnout ještě letos s předpokládaným plněním nové smlouvy od začátku příštího roku. Rozhlas by ji tedy mohl následně vypovědět nejdříve v roce 2018. Novela zákona o Českém rozhlasu, která počítá se samostatným veřejnoprávním multiplexem v digitálním vysílání, by měla projít legislativním procesem do poloviny příštího roku, rozhlas tedy fakticky dříve než ke konci roku 2015 tento multiplex provozovat nezačne. Jasné plány s jeho technickým řešením a naplněním už má, náměstek generálního ředitele pro správu a provoz Michal Koliandr je prezentoval jak Radě Českého rozhlasu, tak například na odborné konferenci Digimedia. Plán ale neobsahuje žádné konkrétní termíny a pouze deklaruje zájem rozhlasu o digitální vysílání.

Digitalizační plány rozhlasu se poněkud zkomplikovaly nedávnou výměnou šéfa Digitálního týmu. Pavla Balíčka v této pozici nahradil jeho přímý nadřízený Michal Koliandr, který se digitalizaci a technice v minulosti nikdy nevěnoval. Peter Duhan jej delegoval jako jediného vyjednavače s orgány státní správy a regulátory, ale i zástupce rozhlasu na odborných konferencích v tuzemsku i zahraničí. Koliandr tak naskočil do rozjetého vlaku a nahradil dlouholeté profesionály: v pracovní skupině ministerstva kultury ke změně zákona o Českém rozhlasu vystřídal analytičku Irenu Ryšánkovou, s níž se rozhlas rozloučí ke konci června, na odborných konferencích vystupuje místo šéfa techniky Pavla Balíčka a dalšího odejitého analytika Filipa Rožánka. Odborné prezentace mu přitom dosud připravovali právě tito lidé.


Foto: Český rozhlas

Peter Duhan předal vedení projektu digitalizace vysílání Českého rozhlasu svému náměstkovi pro správu a provoz Michalu Koliandrovi

Setrvání rozhlasu v DAB záleží na libovůli operátora

Server DigiZone.cz již po květnové konferenci Digimedia 2014 žádal o podrobnější rozhovor s Michalem Koliandrem, který by více přiblížil plány Českého rozhlasu s digitálním vysíláním včetně konkrétních termínů. V té době však náměstek s poděkováním odmítl a vyžádal si tematické okruhy. Tento týden tisková mluvčí rozhlasu Tereza Krásenská potvrdila, že Michal Koliandr rozhovor poskytne, ale ne dříve než koncem července. Minimálně do té doby nebude jasné, co Český rozhlas zamýšlí už se současným digitálním vysíláním na bázi experimentů. Ve standardu DAB jej šíří příbramská společnost Teleko pro více než polovinu české populace. Rozhlas ale firmě na provoz experimentu nijak nepřispívá.

KL22 hlasovani

Teleko má sice s rozhlasem domluvenu spolupráci formou barteru, kdy se ve vysílání objevují zmínky o digitálním vysílání této společnosti i prodeji digitálních rozhlasových přijímačů (firma Teleko provozuje vlastní eshop a z něj dodává digitální rádia i do podnikové prodejny Českého rozhlasu na Vinohradské třídě v Praze), veškerý provoz multiplexů si ale musí hradit samo. Záleží tedy na libovůli majitele firmy Tomáše Řapka, jak dlouho nechá rozhlas ve svých sítích zadarmo vysílat. Přitom šéf techniky rozhlasu Pavel Balíček podle informací serveru DigiZone.cz opakovaně vedení rozhlasu žádal o alespoň minimální prostředky na podporu tohoto experimentálního vysílání.


Zdroj: Teleko

Pokrytí digitálních rozhlasových sítí společnosti Teleko, v nichž Český rozhlas vysílá zcela zadarmo

Macešský přístup k digitálním experimentům je o to překvapivější, že rozhlas nebude mít o peníze na podobné aktivity nouzi. Nedávno se mu podařilo po osmiletých snahách vysoudit po státu vratky DPH z vybraných rozhlasových poplatků. Od roku 2006, kdy spor o vracení DPH zahájil, bude moci rozhlas inkasovat okolo jedné miliardy korun. „Zdá se, že je to už nezvratné,“ prohlásil na středečním zasedání Rady Českého rozhlasu Peter Duhan. Soudní výrok se zatím týká jen DPH za rok 2006, rozhlas však bude žádat vratky i za další následující léta. Duhan však očekává určité průtahy ze strany státu, protože rozhodnutí soudu znamená precedent, na jehož základě bude moci žádat o vratky DPH také Česká televize. V jejím případě by šlo o mnohem vyšší částku.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.