Hlavní navigace

Najdivideo.cz si stěžuje, že je Seznam.cz kopíruje

2. 12. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Společnost MEM Technologies, která provozuje od 17. prosince 2009 videovyhledávač Najdivideo.cz, je překvapena marketingovou aktivitou společnosti Seznam, která ve středu představila vlastní videovyhledávač. Společnost MEM Technologies spatřuje ve vyhledávači Seznamu několik podobných prvků. Její zástupci v současné době analyzují novou službu společnosti Seznam a zvažují možné kroky proti Seznamu.“ (tisková zpráva)

Společnost MEM Technologies, která provozuje od 17. prosince 2009 videovyh­ledávač Najdivideo.cz, je překvapena marketingovou aktivitou společnosti Seznam, která ve středu představila vlastní videovyhledávač. Společnost MEM Technologies spatřuje ve vyhledávači Seznamu několik podobných prvků. Její zástupci v současné době analyzují novou službu společnosti Seznam a zvažují možné kroky proti Seznamu.“ (tisková zpráva)

Podle tiskové zprávy společnost MEM Technologies spočívá podoba obou portálů především v grafickém designu („který vychází ze stránek Najdivideo.cz“) a také prý nová služba Seznamu obsahuje i další takřka „identické funkce, jako je třídění videa podle data vložení a relevance“. Seznam se podle MEM Technologies „inspiroval také v sekci nejhledanějších videí, kterou zobrazuje na hlavní stránce“.

Komentář (čistě subjektivní):

Zda video.seznam.c/ je okopírované najdivideo.cz? Svým způsobem zcela určitě, zejména pokud připustíte, že ani jeden ze serverů vlastně prakticky žádný skutečný webdesign nemá. Zda Seznam.cz nabízí stejnou funkčnost? Nepochybně ano. Malý problém je v tom, že to je prostě funkčnost, kterou podobná služba nabízet musí. Pokud by ji nenabízela, byla by vcelku k ničemu.

O obou službách lze také říct to, že je překvapující, že Seznam.cz v roce 2011 spustil něco tak základního, spartánského a prostého čehokoliv pokročilejšího. A o Najdivideo.cz pro změnu to, že je překvapující, že služba fungující od roku 2009 vypadá jako kdyby byla spuštěna někdy ještě dlouho před rokem 2009. Zda MEM Technologies pouze využívá příležitosti jak se zviditelnit? Osobně bych řekl, že je to velmi pravděpodobné a logické.

Budete-li chtít nějak více posuzovat otázku kopírování Seznamem, tak je možná vhodné se nezaměřit na hlavní stránku a podívat se třeba na výsledky vyhledávání. Tam podobnost nenajdete žádnou. Byť pravda, i zde Seznam.cz kopíruje – ono to totiž videa najde a došlo tak ke zkopírování té nejzásadnější funkčnosti. 

Celé to pak vypadá jako by opravdu šlo o onu naznačenou možnost, tedy využití příležitosti. A už jenom zbývá otázka, jak Seznam může okopírovat něco, co vlastně žádný design nemá. A je vhodné ještě dodat jedno – pokud někdo „zvažuje kroky“, měl by tiskové zprávy o kopírování (a případném porušování zákona) zveřejňovat až poté, co vše opravdu zváží a ony kroky podnikne.

Seznam.cz k tomu dodává (doplněno po vydání):

Marketing Meeting balicek

Grafika našeho Seznamáckého vyhledávání ve videích je převzata ze služby Hledání v obrázcích. Filtry a systém třídění v nynější Beta verzi je zatím jen základní. Do budoucna ho plánujeme rozšiřovat. Navíc využití parametrů pro hledání jakým je např. počet shlédnutí, je zcela logický. Unikátnost služby videa.seznam.cz spočívá ve spojení robota + domluva s lokálními poskytovateli o dodávání obsahu + technologie je čistě Ruská.

PS: Autenticitu tiskové zprávy jsem ověřil, není ani podvrh, ani vtip

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).