Hlavní navigace

"Národní fronta" pro český Internet

27. 11. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Když o tom tak uvažuji, divím se, že to někoho nenapadlo už dříve. Několik poskytovatelů připojení se domluvilo na propojení svých proxy cache serverů, takže stačí, aby soubor přenesl uživatel jednoho z nich a rázem ho mají všichni "lokálně".

Společnost InWay oznámila, že rozšířila spolupráci serverů proxy cache s ostatními poskytovateli v ČR. V současné době spolupracuje s těmito společnostmi: CzCom, PVT, GTS, INEC, NetForce, Video On Line, Bohemia.Net a Telenor Internet. Cela struktura je postana na hierarchickém uspořádání.

Pokud tedy požadujete nějakou WWW stránku ve světě a máte nastavenou proxy cache jednoho ze zmíněných poskytovatelů, podívá se nejprve cache, zda ji nemá sama uloženou. Pokud ne, osloví postupně ostatní servery partneských firem a pokud některá z nich stránku má (nějaký její uživatel ji chtěl už před vámi), pošle ji lokálně po peeringové lince vaší proxy cache a ta pak vám. Teprve pokud se stránka nenajde nikde, stáhne se ze světa; pochopitelně po zahraniční lince provozovatele vašeho proxy cache serveru.

Úspěšnost proxy cache serverů roste s množstvím jejich uživatelů; čím více jich je, tím větší je pravděpodobnost, že někdo z nich už žádal stejnou stránku jako vy. Spolupráce různých poskytovatelů je tedy velmi šikovná věc a je vlastně zvláštní, že ji nikdo nezrealizoval dříve. Peering každý s každým v rámci této skupiny, který je podmínkou úspěšného nasazení této kooperace, již funguje poměrně dlouho.

Rozšíření této spolupráce samozřejmě přispěje k uvolnění zahraničních linek všech účastníků, což je nepochybně pozitivní. Doufám, že se k prvním devíti statečným brzy přidají i další.

UXD

Další informace obecně o fungování proxy cache serverů a jejich hierarchizaci najdete ve fundovaném článku J. Randuse Vyrovnávací servery pro WWW

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.