Hlavní navigace

Navrcholu.cz: Windows Vista zatím české uživatele netáhnou

1. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Návštěvníci webových stránek monitorovaných službou Navrcholu.cz podle nejnovějších čísel zatím houfně na Windows Vista nepřecházejí. Naopak celá rodina systému Windows zaznamenala v dubnu oproti únoru úbytek 0,31 procent uživatelů a mírně se zvýšilo zastoupení unixovských systémů. I tak jsou Windows s podílem 98,01 procent jasně dominantní a Unix a odvozené systémy získaly jen 1,04 procenta z celého koláče. Jasně nejpoužívanějším systémem současnosti jsou podle dubnových měření Navrcholu.cz…

Návštěvníci webových stránek monitorovaných službou Navrcholu.cz podle nejnovějších čísel zatím houfně na Windows Vista nepřecházejí. Naopak celá rodina systému Windows zaznamenala v dubnu oproti únoru úbytek 0,31 procent uživatelů a mírně se zvýšilo zastoupení unixovských systémů.

MMF24

I tak jsou Windows s podílem 98,01 procent jasně dominantní a Unix a odvozené systémy získaly jen 1,04 procenta z celého koláče. Jasně nejpoužívanějším systémem současnosti jsou podle dubnových měření Navrcholu.cz Windows XP (86,99 procent). I stříbrná a bronzová příčka patří produktům Microsoftu – druhá jsou Windows 2000 (5,64 procent) a Windows 98 (3,24 procent). Podíl zastaralých Windows 9×/Me však i nadále klesá.

Windows Vista používá ještě méně uživatelů než unixovské systémy. V dubnu šlo o 0,85 procent. Důvodů pro tak nízký podíl Windows Vista je hned několik. Tím hlavním je zřejmě fakt, že uživatelé necítí velkou potřebu aktivně měnit operační systém, když jim ten současný splňuje pracovní nároky a jsou s ním spokojeni. Ke změně operačního systému často dochází až ve chvíli výměny počítače za nový, komentuje výsledky statistik Klára Rožková, vedoucí projektu Navrcholu.cz a dodává: Přitom stále existuje podstatný podíl počítačů, které se prodávají s předinstalovaným Windows XP – jedná se především o počítače nižší třídy, zatímco nová Vista je hardwarově podstatně náročnější. (Tisková zpráva)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).