Hlavní navigace

Ne 37,9, ale „jen“ 23 milionů uživatelů Twitteru nejsou lidé

12. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Twitter.com
Twitter v oficiální zprávě pro investory opravil některá čísla z nedávných hospodářských výsledků. Botů je na něm prý o něco méně, než původně uváděl.

O tom, že Twitteru opět přibývají uživatelé, bohužel ale ti, kteří nevidí reklamy, jsme na Lupě psali před týdnem. Firma teď zveřejnila oficiální zprávu pro investory, ve které některá čísla upřesňuje.

V kapitole NOTE REGARDING KEY METRICS totiž částečně vysvětluje, co vlastně započítává do údajů o počtu měsíčních aktivních uživatelů (MAU).

Za prvé: firma se snaží do statistik nezapočítávat účty spammerů a falešných účtů (false accounts). Podle interního odhadu založeného na prozkoumání určitého vzorku účtů Twitter odhaduje, že jich je méně než 5 % ze všech MAUs. Skutečný počet falešných nebo spamových účtů ale může být i vyšší, uznává firma.

„V druhém čtvrtletí 2013 jsme vylepšili nástroje pro detekování spammerů a velké množství spammerských účtů jsme zrušili. Spamerské účty, které jsme odhalili, nejsou součástí počtu aktivních uživatelů v naší zprávě,“ dodává Twitter.

23 milionů botů

Zajímavá jsou ale hlavně další dvě čísla: 11 % ze všech aktivních uživatelů ve čtvrtletí končícím 30. červnem 2014 přistupovalo na Twitter výhradně přes aplikace třetích stran (nevyužívali tedy jeho webové rozhraní ani oficiální mobilní aplikace).

A až 8,5 % uživatelů jsou různé automaty a boti – tedy „uživatelé“, kteří využívají aplikace třetích stran pro pravidelné updaty „bez jakékoli rozeznatelné další aktivity uživatelů“. To je asi 23 milionů z celkových 271 milionů MAUs v posledním reportovaném čtvrtletí.

Twitter tak změnil své původní tvrzení, že k jeho rozhraní automaticky přistupuje 14 % uživatelů (asi 37,9 milionu). Údajně totiž přišel na to, že část z těchto uživatelů využívá aplikace, které sami ovládají – což z nich prý nedělá automaty.

Pro Twitter je toto číslo důležité – čím je nižší, tím méně uživatelů uniká zobrazovaným reklamám.

Robot, kam se podíváš

Co se botů na Twitteru týče, nemusí jít jen o vtipné účty jako je třeba známý Big Ben:

Nebo český Valoun_v_lese:

Na Twitteru se čím dál častěji objevují i užitečné automatické informační služby – jako třeba bot tweetující o všech zemětřeseních nad 5. stupeň:

cif - debata 2

Nebo známý účet @parliamentedits, který sleduje změny ve wikipedických článcích, které přišly z IP adres britského parlamentu:

Mimochodem – existuje také obdobný účet @valleyedits, který pro změnu tweetuje změny provedené z IP adres vybraných velkých IT firem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).