Hlavní navigace

Nejde vám Prima? Musíte přeladit televizi nebo set-top-box na Primu family

1. 1. 2012
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Pokud patříte k těm divákům, kterým se vyhnula masivní kampaň televize Prima ke startu „nového“ programu Prima family a nepřeladili jste svoje televizní přijímače, možná ode dnešního rána marně zkoušíte naladit druhou nejsledovanější českou televizi. Prima se rozhodla minutu před šestou hodinou ráno ukončit svoje vysílání a od šesté ranní odstartovala v novém jako rodinný kanál Prima family. Tato rošáda se dotkla zejména diváků, kteří Primu přijímají pozemní cestou v multiplexu 2.

Proč vlastně „stará“ Prima skončila?

Oficiální vysvětlení od Primy říká, že druhá největší televize v Česku chce lépe profilovat svoje programy a že podle výzkumu, který si nechala udělat, je mezi diváky největší poptávka po rodinně zaměřené televizi. Proto se hlavní program Primy přejmenovává na Primu family a chce posílit rodinné pořady. Jenže kvůli tomu by Prima nemusela měnit pozici v multiplexu 2, kde vysílá společně s Novou a Barrandovem. Skutečným důvodem je dlouhodobá snaha Primy zbavit se povinnosti pouštět do svého vysílání regionální televize s jejich zpravodajstvím. A protože původní vysílací licence Primě přímo přikazovala regiony pouštět do jejího vysílání, rozhodla se tuto licenci vrátit a začít vysílat podle nové pro program Prima family.

„Nový“ program žádnou povinnost pouštět do vysílání regiony nemá, což znamená, že od pondělí 2. ledna se už na hlavní Primě nebude od 17:40 objevovat regionální zpravodajství studií RTA nebo R1 (podle regionu, kde zrovna Primu přijímáte). RTA se snažila toto rozhodnutí Primy všemožně zvrátit, ale nepodařilo se jí to. Regionální televize R1 měly smůlu, protože přímo patří Primě, a ta se je rozhodla prodat, případně úplně zavřít (to se týká televize R1 Lyra v Ústí nad Labem). Aby se regiony po Novém roce opravdu nemohly připojovat do vysílání Primy family, mění se i pozice tohoto programu v multiplexu 2 a s ní i Service ID, tedy kód, pod kterým hlavní Prima vysílá.

Prima family - anténa, televizor zrnící

Zmizela mi Prima. Co mám dělat?

Právě změna číselného kódu, pod kterým vysílá hlavní program Primy, a zároveň i její programové pozice v multiplexu 2, vede k tomu, že některé set-top-boxy nebo digitální televizory nedokáží „nový“ program Prima family automaticky naladit a místo staré Primy budou ukazovat černou obrazovku (pravděpodobněji ale statický obrázek s informačním textem, aby si diváci přeladili své přijímače). Jak tedy zařídit, aby vám šla Prima family? Jednoduše spusťte přes hlavní menu a nastavení vašeho přijímače (když máte set-top-box, pak u něj, pokud máte televizor s digitálním tunerem, tak na televizoru) automatické vyhledávání programů, při kterém se vám načte aktuální programová nabídka všech multiplexů.

Po takovémto přeladění přijímače vám naskočí nový program Prima family a zřejmě vám zůstane i programová pozice po staré Primě s informačním textem o ukončení jejího vysílání (tato pozice bude v krátké době zrušena). Některé typy televizorů nebo set-top-boxů dokážou nový program načíst automaticky samy, aniž se o to musel starat sám divák. Ti, co nechtějí znovu spouštět celé automatické ladění programů, si mohou ručně najít vysílací kanál, na kterém v jejich regionu vysílá multiplex 2 (seznam vysílacích kanálů najdete třeba zde), a načíst si aktuální programovou nabídku pouze pro něj. Při automatickém vyhledávání programů totiž přijímač zruší nastavené pořadí programů a divák si je pak musí manuálně znovu setřídit.

Prima family - monoskop mux 2, 29.12.2011

Programová pozice Primy family s monoskopem a informačním textem se v multiplexu 2 objevila už ve středu večer (Foto pro DigiZone.cz: Ondřej Caletka)

Stará Prima končí v 5:59, nová Prima family začíná v 6:00

Výše řečené platí pro ty, co čtou tento článek až po nedělní šesté hodině ráno. Do té doby totiž vysílala v multiplexu 2 stará Prima na své původní pozici a nová Prima family měla vedle ní sice vytvořenu novou pozici, na ní ale nabízela pouze monoskop s informačním textem, že právě zde bude možné od 1. ledna naladit „nový“ program Primy. Televize tak vyřešila problém s přelaďováním „střihem“, kdy by v jednu chvíli skončila „stará“ Prima a teprve potom by se v multiplexu 2 objevila „nová“ Prima family. Takto si nový program, respektive jeho pozici, mohli zájemci naladit ještě před jeho oficiálním startem a zbavili se případných potíží po silvestrovské noci.

Jsme velmi rádi, že můžeme uspokojit nedočkavce, kteří nás bombardují s dotazy na naladění Prima family. Již nyní si tak budou moci ověřit, že si novou televizi bez problémů naladí a hned na Nový rok po ránu si ji budou moci pustit. Jestli budou vzhůru již v 6.00. Nebo možná ještě vzhůru, komentoval tento krok generální ředitel Primy Marek Singer. Nadále ale samozřejmě platí, že máme v provozu naši nonstop konzultační linku 266 700 800. Jistě se totiž najde mnoho diváků, kteří konec roku tráví například na horách a změnu tak zaregistrují až po ukončení vysílání Prima televize, dodal šéf Primy. Přelaďování se týká právě jen těch diváků, kteří Primu přijímají z pozemních vysílačů v multiplexu 2.

Marek Singer

S problémem připojování regionálních televizí do celostátního vysílání Primy se potýkal generální ředitel této televize Marek Singer od nástupu do funkce (Foto: archiv DigiZone.cz – Ivana Dvorská)

Bez regionů. Místo nich budou Fakta Barbory Tachecí

Regionální televize, které dosud sdílely prostor s televizí Prima a připojovaly se do jejího vysílání každý všední den mezi 17:40 a 18:00, se nyní musí osamostatnit. České Radiokomunikace jim vypověděly smlouvu na vysílání v multiplexu 2. Výpověď smlouvy, kterou jsme byli nuceni doručit provozovatelům regionálního vysílání na základě oznámení FTV Prima, jsme těmto regionálním provozovatelům doručili, a to nad rámec ujednání dle uzavřené smlouvy s více než třítýdenním předstihem před ukončením vysílání programu Prima televize, řekl serveru DigiZone.cz mluvčí Českých Radiokomunikací Kamil Chalupa. Firma podle něj musela akceptovat novou situaci, kdy licence Primy family neobsahuje povinnost dávat prostor regionům. Místo nich zařadí pořad Fakta Barbory Tachecí.

Na základě oznámení společnosti FTV Prima dojde k zahájení digitálního vysílání nového programu Prima family na celém území České republiky v multiplexu 2, který bude oproti stávajícímu stavu vysílán bez regionálních vstupů provozovatelů regionálního televizního vysílání, mezi něž patří R1 studia – ZAK, Genus, TV Vysočina, TV Lyra, TV Morava a RTA studia – RTA Jižní Čechy, RTA Východní Čechy, RTA Jižní Morava a RTA Ostrava, a to na základě licenčních podmínek udělených tomuto programu, informovala firma v pátek prostřednictvím oficiální tiskové zprávy. Prima regionům návdavkem nabídla vysílání v rámci svého ženského programu Prima lovemultiplexu 3, ale až na olomouckou TV Morava všechna studia odmítla.

Fakta Barbory Tachecí

Vstupy regionálních televizí na Primě family nahradí diskusní pořad Fakta Barbory Tachecí s delší, dvacetiminutovou stopáží. Dosud jej mohli sledovat jen diváci v regionech, kde vysílala studia R1. (Foto: Prima TV)

Definitivně skončilo i analogové vysílání Primy

Vrácení původní licence hlavního programu Primy znamená, že tato televize musela předčasně ukončit i analogové vysílání na všech zbývajících vysílačích a dokrývačích (zejména na Moravě). České Radiokomunikace ukončí šíření analogového vysílání programu Prima televize v regionech Zlínska, Jesenicka a okolí. Analogové televizní vysílání bude ukončeno z výkonného vysílače Zlín – Tlustá hora (kanál 58), 16 dokrývacích vysílačů a osmi televizních převáděčů ve výše uvedených regionech, sdělil mluvčí Chalupa. Prima tak učinila půl roku před termínem, který jí pro ukončení analogového vysílání na Jesenicku a Zlínsku určuje vládní harmonogram televizní digitalizace (Prima tak mohla vysílat až do 30. června tohoto roku).

V regionech, kde nyní končí analogové vysílání programu Prima a diváci zatím tento program nepřijímali digitálně, bude nezbytné naladění programu Prima family na jejich set-top-boxech či televizních přijímačích vybavených DVB-T tunerem, upozorňuje mluvčí Českých Radiokomunikací. Na Jesenicku diváci naladí digitální signál Primy family z vysílačů Praděd na kanálu 53, případně z Kojálu na kanálu 40, ostravských Hošťálkovic nebo Lysé hory na kanálu 37, krkonošské Černé hory na kanálu 61 a pardubického vysílače Krásné na kanálu 39. Na Zlínsku pak z vysílačů Tlustá hora a Ploštiny u Valašských Klobouků na kanálu 49. Analogově diváci na Jesenicku a Zlínsku naladí už jen hlavní program Novy.

Prima - budova

Změní Prima i svoje logo nad vchodem do budovy na pražské Palmovce? (Foto: archiv DigiZone.cz – Ivana Dvorská)

Problémy mohou nastat u společných televizních antén

STA

Programová rošáda hlavní Primy v multiplexu 2 může nadělat vrásky na čele těm divákům, kteří přijímají signál digitální televize přes společné televizní antény (STA). Záleží však na tom, jak je tato STA technicky řešena. V některých případech bude opět stačit, když si diváci sami přeladí svůj přijímač (set-top-box nebo digitální televizor), jinde se to neobejde bez zásahu servisní firmy, což však znamená, že diváci dočasně přijdou o možnost sledovat hlavní program Primy. V případě příjmu televizního signálu prostřednictvím společné televizní antény musí naladění nového programu Prima family provést odborná společnost zajišťující provoz a údržbu STA, říkají k tomu alibisticky České Radiokomunikace.

Nejlépe na tom jsou diváci kabelové, satelitní a IP televize. Ti se o přelaďování staré Primy na novou nemusí vůbec starat, udělá to za ně poskytovatel služby. Na programové pozici, kde jim vysílala původní Prima, se jim objeví „nová“ Prima family. V případě, že by se tak nestalo, však nepomůže přeladění přijímače, diváci se musí obrátit na operátora televizní služby, kterou přijímají. Totéž se týká diváků, kteří přijímají hlavní Primu prostřednictvím společné televizní antény, ale nikoli z pozemního vysílače, ale ze satelitu. Rovněž v tomto případě se o přeladění původní pozice Primy na novou Primu family postará poskytovatel satelitní televize a není třeba volat odbornou servisní firmu.

Jak se přerod na Primu family dotkne programového schématu?

Prima family se nebude programově nijak zásadně lišit od „staré“ Primy. Nejzásadnější změnou bude zmíněný konec podvečerního regionálního zpravodajství studií R1 a RTA, které ve všední dny od 17:40 do 18:00 nahradí prodloužený diskusní pořad Fakta Barbory Tachecí. Další, spíše kosmetickou změnou, bude přejmenování nedělního dopoledního pořadu Svět 2011 na Prima svět. Televize ale slibuje, že v souladu s jejím novým názvem budou ve vysílání přibývat rodinně zaměřené pořady. Již brzy vám přineseme nové filmy, seriály a další zábavné pořady. Těšit se můžete například na zábavnou show Aréna národů (něco jako Hry bez hranic), slibuje Prima na svém webu.

Aréna národů ale se startem Primy family nesouvisí, tuto mezinárodní soutěž Prima natáčela již loni na jaře a slibovala ji do vysílání prakticky už před rokem. Tehdy ještě ani nevlastnila vysílací licenci pro Primu family, tu získala až v dubnu 2011. Fakticky tak Prima ke startu „nového“ programu nepřipravila nic nového, jde opravdu jen o přejmenování původní Primy a odstřižení regionálních televizí, jejichž mnohdy málo kvalitní zpravodajství Primě zhoršovalo podvečerní sledovanost – zrovna v době, kdy se všechny televize snaží udržet u svého programu co nejvíc diváků, kteří by u nich zůstali i na hlavní večerní program. Prima navíc také musela regionálním televizím (konkrétně studiím RTA) platit za to, že se do jejího vysílání nepřipojují tři hodiny denně, jak jim to umožňovala jejich licence, ale jen 20 minut.

Aréna národů - Prima

Soutěž Aréna národů má charakterizovat rodinné zaměření Primy family (Foto: Prima TV)

RTA usilovala o předběžné opatření soudu, ale neuspěla

Studia RTA, která před několika týdny změnila majitele a dostala se do rukou spoluvlastníků investiční skupiny PPF, se s odstřižením od hlavního programu Primy nechtěla smířit. Na poslední chvíli usilovala o vydání předběžného opatření Městského soudu v Praze, které by Primě přikázalo pouštět regiony i do vysílání Primy family po Novém roce. Jenže soud mezi svátky rozhodl v neprospěch RTA a žádné předběžné opatření nevydal. Studia RTA navíc nemají šanci žalovat ani operátora multiplexu 2, tedy České Radiokomunikace, které jim vypověděly smlouvy na vysílání v této digitální síti. Firma totiž dodržela smluvní lhůty a ukončení spolupráce oznámila regionům už začátkem prosince.

Aby zůstala regionálním studiím zachována možnost vysílat vlastní programovou nabídku s podobným pokrytím jako ve vysílací síti 2, zaslala dotčeným regionálním televizním studiím společnost Czech Digital Group, a.s., provozovatel třetího zemského digitálního multiplexu a dceřiná společnost Českých Radiokomunikací a.s., obchodní nabídku pro šíření programu v příslušném regionu ve vysílací síti 3. Regionální stanice tak nadále budou mít možnost pokračovat v digitálním terestrickém vysílání, řekl serveru DigiZone.cz mluvčí Českých Radiokomunikací Kamil Chalupa. Studia RTA však samostatné vysílání odmítají, finančně by se jim nevyplatilo.

MM AI

RTA - mapa studií v ČR

V těchto regionech se ode dneška odmlčí vysílání studií RTA v celostátním programu Prima family (Zdroj: RTA)

České Radiokomunikace nepředpokládají, že by se jich spor mezi Primou a RTA nějak právně dotknul. České Radiokomunikace vystupují ve sporu mezi společnostmi RTA a FTV Prima neutrálně a plně v souladu s právními předpisy a smlouvami, proto nevidí žádný důvod k žalobám, uvedl pro DigiZone.cz jejich mluvčí. Regionální televize RTA tak od pondělí 2. ledna nebudou mít kde vysílat, protože odmítají i existenci v rámci programu Prima love v multiplexu 3. O práci tak přijde na sedm desítek zaměstnanců v pěti krajích a v pražské centrále RTA. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se podle předsedkyně Kateřiny Kalistové k situaci vyjádří v průběhu příštího týdne.

Přeladili jste už na Primu family?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).