Hlavní navigace

Nejděravější software roku 2015? Mac OS X, iOS, Flash, Air, IE a Chrome

4. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Časy se mění, ale některé věci zůstávají. Třeba to, že produkty od Adobe se stále drží na vrcholu žebříčku nejděravějšího softwaru.

Nenechte se mýlit tím, že by snad Apple tvořil software, který neobsahuje bezpečnostní chyby a zranitelnosti. V roce 2015 se na první místo žebříčku nejděravějšího softwaru dostal Mac OS X následovaný iOSem. Konkurovat více než 300 podstatnými chybami jim na třetím místě dokáže už jenom Adobe Flash. Do první pětky se Adobe podařilo ještě umístit Air.

Nejvíce děravé software roku 2015? Sloučený pohled podle výrobců

Nejděravější software roku 2015? Sloučený pohled podle výrobců

Noční můra počítačové bezpečnosti, Internet Explorer, je ale stejně tak trochu na špici. Má páté místo (když sjednotíte tři příčky různých provedení Adobe Air) a o pár desítek více problémů, než dnešní nejrozšířenější prohlížeč, tedy Google Chrome.

Pohled do žebříčku navíc říká to samé, co už je známo dlouho. Flash v počítačích nemá co dělat, je to chronicky nebezpečný software, navíc je nejčastějším nástrojem útočníků. Méně známé je to o Adobe AIR. Stejné je to s Javou/JRE, najdete ji sice až někde okolo třicátého místa, ale osmdesát bezpečnostních chyb není vůbec málo. Ale o tom vlastně viz Flash je opět děravý. Co do nového roku pokračovat bez něj?

Jednu věc je ale u nové jedničky, tedy Mac OS X, nutno zdůraznit. Skoro čtyři stovky bezpečnostních chyb jsou napříč všemi verzemi, zatímco u Windows žebříček obsahuje oddělené verze a jedno souhrnné číslo lze určit jenom velmi těžko – řada chyb se totiž vyskytuje na více verzích. Neoddělené verze v žebříčku má ostatně i Android a iOS.

souhrnném pohledu každopádně vyniká Microsoft, Adobe a Apple, ke kterým ještě musíte přidat Oracle a Cisco. Byť i tady se ještě více míchají hrušky a jablka, slučuje se software používaný koncovými uživateli, operační systém, ale i serverový software. A asi je jasné, že i velmi různorodé stupně nebezpečnosti. 

BRAND

 

Podle závažnosti děr je na prvním místě celkově opět Mac OS X následovaný jádrem Linuxu, Firefoxem, Chromem, iOSem a Windows XP. Flash Player, to je také zajímavé, je na devátém místě, to pro případ, že byste pochybovali o závažnosti děr, kterými Adobe neustále zásobuje nic netušící uživatele.

Co dodat? Žebříček děravého softwaru vychází z toho, co firmy samy přiznají a co se podaří objevit. Někde tam vzadu jsou možná desítky a stovky dalších bezpečnostních chyb.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).