Hlavní navigace

Nejsou lidi. Startup chce platit vývojářům, když jim sežene práci

14. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nedostatek lidí jako příležitost k výdělku. Čtveřice zakladatelů vedená Jiřím Fabiánem chce přenést do Česka personalistickou službu ze Silicon Valley.

Vývojáři jsou čtvrtou nejčastěji obsazovanou pozicí na Jobs.cz. Jen loni přibylo patnáct procent nových pozic a podle odhadů personalistů chybí v IT kolem dvaceti tisíc lidí. 

„Lidé s požadovanými schopnostmi jsou na trhu vesměs rozebraní, více než v jiných oborech zde platí, že firmy cílí především na lidi, kteří se už nějaké práci věnují a musejí jim nabízet výrazně lepší podmínky, více autonomie při práci, zajímavější projekty atd. Motivací pro změnu zde nebývá pouze mzda – i když i ta v průměru patří k nejvyšším ze všech profesí, vyjma pozic ve vedení firem,“ popisuje analytik LMC Tomáš Dombrovský.

Vrátila se tak situace z období před zářím roku 2008, kdy firmy dělaly personalisty i ze svých zaměstnanců a motivovaly je desítkami tisíc korun za získání nového kolegy. 

Na nedostatku lidí chce vydělat kromě personálních agentur i projekt Techloop. Ten se snaží vytvořit virtuální pracovní tržiště, kde se potkávají firmy s vývojáři. „Zájemci o práci mohou vystupovat anonymně a budou mít plnou kontrolu nad celým procesem. Navíc, při akceptování pracovní nabídky přes Techloop.io získají 20 tisíc korun,“ tvrdí spoluzakladatel projektu Paul Cooper.

Inspiraci sbírala čtveřice zakladatelů v cizině, především pak v Silicon Valley, kde jsou podobné služby jedním z nejoblíbenějších nástrojů. Joao Duarte, Paul Cooper a Andrew Elliott mohou nabídnout mnoho let zkušeností v oblasti lidských zdrojů a náboru. Tento tým má za sebou již založení personální agentury Hagen Human Capital. Jiří Fabián po šestnácti letech v tuzemském IT byznysu dodává startupu českou zkušenost.  

Cena za využití prostředí Techloop je pro vývojáře zcela zdarma. Firmy si mohou vybrat z různých platebních schémat. Základní principy jsou ale dva. Tím prvním je jednorázový poplatek ve výši patnácti procent ročního platu získaného kandidáta. Druhou variantou je nastavená provize ve výši dvou procent ročního platu měsíčně, po dobu dvanácti měsíců.

Mezi společnosti, které Techloop v rámci testování využívají, se během prvního týdne zařadil i brněnský výkvět z Y Softu nebo Skypickeru. 

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

Podle Dombrovského jsou podobné služby obecně budoucností. „V těch profesích, kde chybí nejvíce lidí a jsou tažené novými technologiemi, to přijde nejdříve. Zároveň to ale musí znamenat změnu přístupu ve firmách,“ tvrdí analytik s tím, že bude nutné novým zaměstnancům nabídnout mnohem víc flexibility a částečných úvazků.

Nové lidi do IT chce napumpovat i projekt Czechitas, který se zaměřuje především na ženy, kterým chce otevřít cestu do dosud převážně mužského oboru. „Chceme dodávat holky do technických pozic. Nemusí to být nutně vývojářka, i když samozřejmě o ně zájem je, ale mohou to být administrátorky, vedoucí projektů, žádaní jsou SCRUM masteři, což je úžasná pozice pro holky, testerky, datové analytičky. Obecně se množí i pozice v UX a frontendu obecně. Mezery máme stále ve vývojářkách,“ vysvětluje spoluzakladatelka Czechitas Dita Přikrylová.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).