Hlavní navigace

Největší portál pro sdílení torrentů měl zablokovanou doménu Torrentz.eu

27. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Registrátor pozastavil její provoz na žádost britské policie. Není to přitom první případ, kdy došlo k zablokování portálu s torrenty bez rozhodnutí soudu.

Portál Torrentz.eu se odmlčel před několika hodinami. Jeho obsah je ale dostupný na alternativních doménách Torrentz.chTorrentz.me. Torrentz.eu se dostal v Británii na černou listinu už loni v listopadu a přístup na doménu blokovalo několik britských ISP.

Minulý týden potkal podobný osud i službu Filecrop, která umožňovala prohledávat obsah uložený na různých datových úložištích. 

Boj proti torrentovým serverům a službám typu Filecrop zintenzivněl poté, co vznikla u londýnské policie nová jednotka specializující se na oblast ochrany duševního vlastnictví. V minulém roce například rozeslala doménovým registrátorům e-maily s žádostí o zablokování konkrétních portálů pro sdílení torrentů. Argumentovala tím, že portály obsahují odkazy na obsah porušující autorská práva. Stejná žádost stála i za odstřižením Torrentz.eu.

Kritici takového postupu namítají, že policie požaduje zablokování domén, aniž by takový krok podpořil či nařídil soud. „Opravte mě, jestli se mýlím, ale vždycky jsem si myslel, že je to něco, co se rozhoduje u soudu a ne prostřednictvím e-mailu od nějakých chlápků,“ uvedl loni na podzim šéf společnosti easyDNS Mark Jeftovic.

Praktiky londýnské policie v minulosti kritizovala i organizace ICANN, která má na starosti přidělování a správu doménových jmen. Jedna z firem, které byly domény takto zablokovány, chtěla docílit jejich přesunu k jinému registrátorovi. To ji ale registrátor, který domény zablokoval, neumožnil.

„Ačkoli existují přesvědčivé důvody, proč by žádost policejního orgánu jako je City of London Police měla být brána v potaz, odepření převodu domény musí být jednoznačně podpořeno soudním příkazem,“ uvedli ve svém rozhodnutí zástupci ICANN. Zároveň dodali, že pokud bychom dovolili registrátorovi zablokovat převod domény pouze na základě podezření policie a bez rozhodnutí soudu, otevřelo by to možnost zneužívání takového postupu jinými, méně seriózními agenturami než je City of London Police.

Zástupci Torrentz věří, že se jim podaří blokování Torrentz.eu zvrátit. Zvažují i možnost převedení domény k jinému registrátorovi.

Cloud23

Aktualizace: 27.5.2014, 12:25

Torrentz.eu již opět běží.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).