Ozon Group, který patří mezi největší hráče na ruském e-commerce trhu, získala 150 milionů dolarů (3 miliardy Kč) od konglomerátu AFK Sistema a největšího ruského mobilního operátora MTS.(Mobile TeleSystems).
Ve skutečnosti je investorem AFK Sistema, kterou ovládá ruský miliardář Vladimir Jevtušenkov. MTS je totiž dceřinou společností AFK Sistema. V transakci ale figurují obě firmy a každá z nich ze svého rozpočtu uvedla polovinu částky a získala za to podíl v Ozon Group ve výši 10,8 %. Celkem tedy AFK Sistema a MTS nyní ovládají 21,6 % firmy.
Souvislosti:
Podle šéfa MTS Andreje Dobovskovského využije operátor Ozon Group pro rozjetí vlastního e-shopu s mobilními telefony a příslušenstvím. Logistiku, dopravu a obsluhu internetového e-shopu bude zajišťovat Ozon Group.
Firma už v roce 2011 získala na svůj další rozvoj 100 milionů dolarů od konsorcia investorů, jehož součástí byl ruský investiční fond Ru-Net, mezinárodní skupina Index Ventures, švýcarský Alpha Associates a japonský e-commerce gigant Rakuten.
Největším akcionářem zůstává i nadále fond Baring Vostok. Ten v roce 2000 koupil jedenapadesátiprocentní podíl v Ozon Group za pouhé 3 miliony dolarů (60 milionů Kč). Jak velký podíl ve firmě drží v současné době, ale není známo.
Její vlajkovou lodí Ozon Group je internetový obchod Ozon.ru, který je často označován za ruský Amazon. Denně ho navštíví v průměru 750 tisíc uživatelů a je tak největším e-shopem na tamním trhu.
Spuštěn byl v roce 1998 s cílem nabídnout zákazníkům co možná nejširší sortiment produktů. Zpočátku se zaměřoval na prodej knih, CD a DVD, záhy ale přidal také elektroniku a později například i hračky.
Kromě Ozon.ru vlastní skupina ještě největší ruský e-shop s obuví Sapato.ru, který odkoupila v roce 2012. Do jejího portfolia patří také prodejce letenek na ubytování Ozon Travel, konzultační společnost Ozon Solutions.
Ozon provozuje síť logistických center a vlastní dopravu pod značkou О-Courier. Ta obsluhuje 350 měst v Rusku a Kazachstánu, přičemž zákazníci si mohou zboží vyzvednout ve více než 2200 výdejnách.
V loňském roce začala skupina Ozon své kapacity nabízet i ostatním internetovým obchodům, pro které je schopna zajistit skladování, kompletní logistiku, platební systémy, vývoj webu či zákaznickou podporu.
V roce 2013 zaznamenala skupina příjmy ve výši 23,8 miliardy rublů (13,2 miliardy Kč), což představuje meziroční nárůst o 78 %. Ačkoli Ozon nezveřejňuje finanční výsledky jednotlivých e-shopů, podle odhadů lidí z branže mohl loni obrat Ozon.ru a Sapato.ru dosáhnout 9,3 miliardy rublů (5,2 miliardy Kč). Celkem se loni v ruském e-commerce protočilo 17,1 miliardy dolarů (339 miliard Kč).
Souvislosti: Kdo jsou největší ruští internetoví miliardáři?