Hlavní navigace

Některé nekvalitní set-top-boxy si neumí poradit s digitálním vysíláním

6. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
6. 11. 2008

Potíže s příjmem zemského digitálního televizního vysílání po pátečním spuštění multiplexů 1 a 2 nemusí u některých diváků způsobovat špatná anténa, ani chyby na straně operátorů digitálních sítí. Podle Jiřího Vykydala, vedoucího útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací, se objevily digitální přijímače, které nezvládají zpracování standardního digitálního vysílání.

KL22 hlasovani

Trochu dramatičtěji se nám začíná objevovat problém související s tím, že ne všechny typy set-top boxů umí zpracovat standardní bitové toky a streamy vysílání. Zaregistrovali jsme několik diváckých ohlasů, kteří nám popisovali situaci, kdy mají jednu anténu, na které běží set-top-box výborně, a koupili si druhý – a ten neběží, kostkuje, zamrzá, řekl Vykydal na úterní konferenci Tel.con 2008 v Praze.

Vykydal vyzval všechny operátory multiplexů a provozovatele televizního vysílání, aby vytvořili společnou komunikační platformu a nabídli divákům informace, které typy digitálních přijímačů splňují podmínky pro příjem digitální televize v České republice. Podle ředitele Úseku pro transformaci ČRa Kamila Levinského by bylo ideální, kdyby nějaký nezávislý posuzovatel uděloval jednotlivým digitálním přijímačům certifikáty kvality, a seznam těchto bezproblémových přijímačů by se pak mohl objevit například na oficiálním státním webu o digitalizaci.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.