Hlavní navigace

Nelegálně užívané fonty jsou podle BSA stále problémem

31. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Kontroverzně vnímaná protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA) po se po nějaké době opět vrací k tématu používání fontů bez potřebné licence ve firemním prostředí – například na vizitkách, letácích nebo billboardech. Firma si objedná grafické práce související například se změnou firemní identity. Grafické studio dodá zakázku perfektně zpracovanou, ale již kupujícího neupozorní, že pro dodané písmo je třeba zakoupit licenci. Firma se tak stává majitelem grafiky, která porušuje…

Kontroverzně vnímaná protipirátská organizace Business Software Alliance (BSA) po se po nějaké době opět vrací k tématu používání fontů bez potřebné licence ve firemním prostředí – například na vizitkách, letácích nebo billboardech. Firma si objedná grafické práce související například se změnou firemní identity. Grafické studio dodá zakázku perfektně zpracovanou, ale již kupujícího neupozorní, že pro dodané písmo je třeba zakoupit licenci. Firma se tak stává majitelem grafiky, která porušuje práva majitelů písem, tvrdí Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA pro Českou republiku.

KL22_nominace

Podle BSA je v oblasti fontů malé povědomí o pirátství a potřebě obstarávat si patřičné licence. Poprvé na tuto problematiku upozornila BSA loni v létě. Od té doby prý na její informační lince stoupl počet dotazů týkajících se fontů o sedmdesát procent. Nejčastější otázkou je, jak zjistit, že jsou instalované fonty legální. Případně jaké jsou podmínky při užití fontů ve firemních tiskovinách. V povědomí mají softwarové či filmové pirátství, ale to, že licenci mohou podléhat i písma, je nenapadne, tvrdí Jan Hlaváč.

Autoři fontů na neoprávněné užití svého díla často přijdou jen dílem náhody. Nejčastěji se to dozvíme prostřednictvím tiskovin, ve kterých firmy naše písmo použijí. Každý font má nezaměnitelný rukopis a profesionál snadno pozná, že se jedná o písmo z jeho studia, uvedl František Štorm ze společnosti stormtype.com, která se zabývá typografickým návrhem písem a jejich prodejem. Největším problémem je prý vyhledávání fontů na Internetu. Málokdo totiž ověřuje legální možnosti užívání takových fontů a jejich původ. Podobně jako u softwaru je účinnou obranou proti nechtěnému pirátství získávání fontů pouze z autorizovaných zdrojů, vysvětluje Jan Hlaváč. (Tisková zpráva)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.