Hlavní navigace

Německá digitalizace zlepšila na Plzeňsku příjem TV Prima

7. 12. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
7. 12. 2006

Divákům v Plzeňském kraji, zejména směrem k německým hranicím, se včera zlepšil analogový příjem televize Prima. Lidem z Domažlicka a okolí prospěla digitalizace v sousedním Bavorsku. Německo totiž 6. prosince spustilo tři multiplexy DVB-T z vysílače Hoher Bogen, ve stejný den ale zároveň vypnulo analog – včetně 51. kanálu. Právě na něm v Česku vysílá z Plzně televize Prima, která trpěla přeshraničním rušením. Server DigiZone.cz na věc upozornil jeho čtenář.

Na Domažlicku od 1. listopadu funguje digitální vysílání multiplexu A, který tu ale obsahuje pouze stanice České televize a Českého rozhlasu. Místo v DVB-T má vyhrazené i televize Nova, její západočeský start však brzdí administrativní průtahy. Primu mohou diváci naladit jenom analogové. Mají na výběr mezi vysílačem Domažlice-město na 57. kanále, který má ale minimální výkon, nebo silným plzeňským vysílačem Krakavec na 51. kanále.

ebf - tip - debata

Neměcké digitální vysílání z Hoher Bogenu nabízí ve třech multiplexech 11 programů. Digitální síť veřejnoprávní televize ARD nabízí na kanále 7 plnoformátovou stanici Das Erste, parlamentní kanál Phoenix, francouzsko-německý kulturní kanál Arte a stanici EinsPlus. Další veřejnoprávní multiplex ZDF na kanále 33 obsahuje stanice ZDF, 3sat a Kika/ZDF doku. Kika a ZDF využívají jednu programovou pozici, přičemž dětský program Kika má vyhrazený čas od 6:00 do 21:00 a dokumentární stanice ZDF doku zbytek dne. Datový tok pro čtvrtou programovou pozici zaplní interaktivní služby MHP.

Třetí bavorský multiplex je pouze regionální. Na 28. kanále ho provozuje místní televizní stanice Bayerische Fernsehen a nabízí programy Bayerische Fernsehen, BR Alpha, Südwest Fernsehen Baden-Württemberg a také televizní vysílání pro mobilní telefony ve formátu DVB-H. Výkon německého vysílače převyšuje domažlický Vraní vrch. Digitální síť ARD počítá se 100 kW, multiplex ZDF s maximálním výkonem 50 kW a regionální síť s 25 kW.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).