Hlavní navigace

Německo spouští digitální rozhlas DAB+. Příjem v Česku je s otazníkem

1. 8. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Na 1. srpna naplánovala německá společnost Media Broadcast, kterou znají i tuzemští diváci například jako poskytovatele satelitní kapacity pro programy ČT HD a Ethnic TV, restart digitálního rozhlasu v Německu. Ten by měl být díky 27 spuštěným vysílačům dostupný okamžitě přibližně pro polovinu německé populace. Jak to bude s jeho příjmem v České republice, je prozatím otázkou. Mapy pokrytí vypadají dosti pesimisticky a výkony vysílačů jsou nízké. Dosáhne k nám signál třeba z Drážďan?

Digitální rozhlas není mrtvý

1. srpen 2011 je jedním z mnoha důležitých dat v německé digitalizaci. Země už má za sebou v podstatě vypnutí všech analogových vysílačů (až na výjimky u některých lokálních stanic), spouštěla nekódované HD stanice ze satelitu a plánuje i tady šíření pouze digitálních stanic. Digitální rozhlas to má ale o něco těžší. Německo už před lety spustilo vysílání v původním systému DAB, ale nesetkalo se s příliš kladným ohlasem. V některých oblastech se dokonce i vysílače vypínaly. Digitalizovat se však rozhlas musí. Taková je vize do budoucna u všech zemí včetně České republiky, kde se ovšem ještě neví, kdy to bude a čeká nás zřejmě běh ještě na dlouhou trať. V Německu si jako restart digitálního rozhlasu vybrali 1. srpen letošního roku, což je chytré datum. Polovina prázdnin je pryč (a tudíž i polovina před námi), takže kdyby se případně něco ne úplně povedlo, je možné to do září doladit. Dohoda je výsledkem konstruktivní spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem. Mimořádně vysokou podporu má tento proces také v politických kruzích a u KEF (Komise pro zjišťování finančních potřeb vysílatelů, pozn. red.). Jsme přesvědčení, že přidanou hodnotou pro digitální rádio bude nejlepší kvalita zvuku, vynikající příjem a atraktivní programy, uvedl při příležitosti restartu před několika měsíci technický ředitel Media Broadcast, která je technickým operátorem DAB+, Ulrich Liebenow.

Odkud se bude vysílat? Informace nejsou snadno dostupné

Dle tiskové zprávy, která byla vydána v průběhu března letošního roku, z webu Media Broadcast záhadným způsobem zmizela, mělo být v první fázi spuštěno 27 nových vysílačů. Jaký ale bude reálný stav, je v tuto chvíli těžké odhadnout. Na portálu http://www.di­gitalradio.de/, který má fungovat jako jakýsi informační web k přechodu na digitální rozhlas DAB+, je mapa pokrytí dosti pesimistická, a to přesto, že je tu uvedeno všech 27 oblastí. Pokud by ale ukazovala skutečný stav, signál by se podle ní měl dostat pouze na minimální území České republiky. Nejreálnější by pak byl příjem z lokality Dresden – Wachwitz, a to pouze v severních Čechách v oblasti Krušných hor. Technické parametry multiplexů, které mají být spuštěny, se hledají velmi těžko. Jediným spolehlivým (?) zdrojem je tak web www.ukwtv.de – http://www.uk­wtv.de/sender-tabelle/index­.html. Ač tedy mapa pokrytí včetně vyhledávače funguje, řekli bychom, že naši západní sousedé přístup k technickým parametrům pěkně, máme-li být korektní, ošidili. Němci chtějí v první fázi pokrýt přibližně 38 milionů obyvatel. Na konci roku 2015 by pak mělo být místo stávajících 27 až 170 vysílačů. Žádný technický plán přechodu, existuje-li vůbec pro tamní DAB+ takový dokument, ale nikde zveřejněn nebyl, a pokud ano, tak jsme na něj při usilovném bádání po německých digitálních webech a fórech nenarazili.

DAB+, kanál 5C - Sasko

Kanál 5C počítá podle webu ukwtv.de prozatím s dvěma vysílači.

DAB+, kanál 12A - Sasko

Kanál 12A je o vysílače už o něco bohatší, ovšem ne hned od počátku.

Příjem v České republice

Jak již bylo řečeno výše, s příjmem v České republice se v první fázi pokrývání Německa příliš počítat nedá. Z lokality Dresden – Wachwitz bude digitální signál šířen na dvou kanálech, a to 5C (pouze východní Sasko) a 12A. Podle již zmiňovaného webu ukwtv.de měl už v průběhu července probíhat testovací provoz, a to plnými 10 kW na prvním uvedeném kanálů. Jednalo by se o jednofrekvenční síť s vysílačem Leipzig – Stadtwerke, ve které by bylo šířeno 14 rozhlasových stanic v kvalitě od 48 do 128 kbps. Nenechte se zmást nízkou hodnotou. Rozhodně by nešlo o nekvalitní zvuk, jaký byste s takovou cifrou čekali například u skladby v běžném formátu MP3. O složení multiplexu bude řeč později. Na kanálu 12A má být od 1. srpna, tedy dneška, šířeno 6 rozhlasových okruhů, které patří tamnímu veřejnoprávnímu rozhlasu. Kvalita zvuku by se měla pohybovat většinou okolo 96 kbps. Tady se počítá s vysíláním pouze zatím s 1 kW vyzářeného výkonu, a to jak z lokality Chemnitz – Totenstein, tak i Dresden – Wachwitz. S navýšením se počítá od října. Výkon by měl být zvýšen desetinásobně na 10 kW v případě Drážďan. Plánovány jsou i další lokality jako Chemnitz – Geyer nebo Reichenhaim, ovšem v tuto chvíli ještě není jasné, kdy k navýšení výkonu dojde.

DAB+, Dresden - Wachwitz - mapa pokrytí

Mapa na webu digitalradio.de téměř vůbec nepočítá s přesahem signálu do České republiky. Realita až tak krutá pravděpodobně nebude.

Nejnovější z televizních spotů, který se snažil přesvědčit Němce, aby přešli na digitální příjem rozhlasu v systému DAB+.

KL22 hlasovani

Speciální rozhlasový spot doprovázející kampaň k vysílání v systému DAB+.

Zcela nová rádia v DAB+

V systému DAB+ se objeví 12 většinou zcela nových rádií. Půjde o stanice, které digitálně ještě nevysílaly nebo jsou dokonce úplnou novinkou. Dle abecedního řazení půjde konkrétně o: 90elf, Absolut Radio, Deutschlandfunk, Deutschlandradio Kultur, DRadio Wissen, Energy, ERF Radio, Kiss FM, Klassik Radio, LoungeFM, Radio BOB! a Radio Horeb. Některé stanice, zvláště trojička Deutschlandradií, už jsou tuzemskému divákovi notoricky známé například ze satelitu, ovšem co takový program 90elf? Půjde o rádio, které ocení především milovníci fotbalu. Jeho hlavním cílem bude kompletní pokrytí fotbalové Bundesligy, a to nejen té první, ale také druhé. Využívat chce i interaktivních možností, které mu systém DAB+ přinese. V jeho vysílání se bude objevovat pouze mluvené slovo. Milovníky hudby pak potěší Absolut Radio věnované albům interpretů rockové a populární hudby prokládané zpravodajstvím z domova, světa i počasí. Chybět nebudou ani dopravní informace. Na aktuální hudbu je orientované také Radio Energy. Kiss FM se pak věnuje kromě popu i black music a R’n’B. Pospolu je možné jmenovat stanice Klassik Radio a LoungeFM. Názvy obou stanic jsou velice výstižné, ovšem ta první je zajímavá mimo jiné i v tom, že ve večerních, respektive spíše nočních hodinách, přináší relaxační mixy vlastního DJ. A k Radiu BOB! je nutné říci snad jen dvě slova – poctivý rock.

Má podle vás systém digitálního rozhlasu DAB+ perspektivu do budoucna?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.