Hlavní navigace

Není čas na změnu pravidel hry v NIXu?

23. 4. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

NIX, tedy peeringové sdružení českých poskytovatelů připojení, má už za sebou nějaký ten pátek existence. Stále však pracuje v rámci původních stanov i provozního řádu. Praxe však ukazuje, že leccos je už přežité - a ve skutečnosti je dokonce zcela jasně porušován. Není čas na změnu?
NIX, tedy peeringové sdružení českých poskytovatelů připojení, má už za sebou nějaký ten pátek existence. Stále však pracuje v rámci původních stanov i provozního řádu. Praxe však ukazuje, že leccos je už přežité.

Jedno ze sporných ustanovení provozního řádu NIXu, který je závazný pro všechny členy, zní takto:

6. Členové musí mít své vlastní, stálé, mezinárodni připojení do Internetu. Nezbytnou podmínkou pro připojení každého člena je zajištění cesty z jejich české sítě do 4 internetovských "root" nameserverů, které neprochází autonomními systémy žádného z členů NIX.CZ.

V době vzniku těchto pravidel byla situace jasná: bylo zde zhruba osm primárních poskytovatelů, kteří hodlali založit NIX. Bylo třeba vymyslet nejaký souhrn znaků, které musí splňovat každý uchazeč o členství. Tento je jedním z nich, a všichni z velké osmy ho bez problému splňovali, takže nebylo o čem přemýšlet.

Dnes je ale situace o chlup jiná. Na našem trhu totiž začaly působit společnosti, které poskytují připojení i poskytovatelům, které tradičně označujeme jako primární. Je to jednak Telenor ČR, který připojuje mimo jiné LUKO CZECH-NET a donedávna i NetForce, mladší a o to agresivnější je společnost Global One, který zajišťuje konektivitu například pro Datac – Bohemia.Net a nově též pro NetForce. Například NetForce se tak v podstatě stává sekundárním, nicméně bráním se jej tak to uvádět. Tito poskytovatelé mají totiž i jiné znaky, které je řadí spíše mezi primární; zkrátka ani ryba, ani rak.

CIF - osobnosti

Jedním z těchto znaků je skutečnost, že mají vlastní autonomní systém, v němž jsou neomezenými pány. Je proto logické, že sami za sebe též rozhodují o peeringu a to zejména prostřednictvím NIXu. Jejich postavení je však dosti vratké. Zkoušel jsem mimo jiné traceroute zvenčí do sítě NetForce. Pochopitelně, vyskytují se tam routery z AS Global One. V tuto chvíli to tak moc nevadí, protože GO v NIXu není, nicméně podalo řádnou přihlášku a na příští valné hormadě, která se koná 29.4., bude možná přijat. Je nasnadě, že tím okamžikem NetForce, a možná i další, porušují provozní řád, přestože nedělají nic závadného či nepěkného. Podle zákulisních informací je zde také reálné nebezpečí, že se tento bod stane osudným i společnosti INEC, která bude na nadcházející valné hromadě rovněž usilovat o členství. Jestli se tak opravdu stane, se dá v tuto chvíli odhadovat jen velmi obtížně, nicméně by to byl naprosto nesmyslný krok.

Mám za to, že čas nazrál ke změně pravidel hry a vypuštění tohoto nesmylného ustanovení, které může NIXu přinést nemalé problémy (pokud se ho ovšem nerozhodne bohorovně ignorovat – ovšem i to je problém). Zrušení tohoto bodu je zcela namístě, protože neodpovídá současné situaci a požaduje navíc z hlediska peeringu nedůležitou věc; podstatné je, jak je na tom poskytovatel s autonomním systémem. Co myslíte, že se bude dít? Hlasy ze zákulisí naznačují, že tentokrát bude jednání valné hromady _opravdu_ zajímavé.
Marek Antoš

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).