Tohle je jeden z mnoha opakovanych nesmyslu. Jaka nahrada pevneho pripojeni? Operatori uz dnes sami nabizeji LTE pripojeni na doma, jaky je rozdil pri pouziti LTE v mobilu kdyz bych to musel mit zapojene stejne v elektrine doma, aby se to dalo vyuzit? Jediny kdo vuci tomu broji jsou marketaci, protoze nevedi, jak tyto dva produkty nabizet, aby na nich vyrejzovali co nejvic. Kdyby nedelali rozdily a udelali proste jen "tarif" a je jedno jestli na doma nebo do mobilu, tak by bylo po problemu.
Rozdíl mezi fixním LTE internetem a internetem v mobilu je hlavně v tom, že u toho fixního operátor ví, v jaké lokalitě má mít danou konektivitu. Zatímco u internetu v mobilu nikoliv. Asi jako když pekař ví, kolik má napéct bochníků chleba na základě objednávek dopředu vs. když peče naslepo a neví, kolik toho prodá.
V Rusku vypadají oficiální tarify takto:
https://lipetsk.tele2.ru/
12 GB + 600 + neomezeně ve vlastní síti: 88 Kč.
Mimochodem pokud by vadilo mnozstvi prenesenyh dat tak at klidne udelaji ze prvnich treba 50 mega frci treba naplno a pak to jede podle vyse platby... 2Mbit.. 5Mbit..10Mbit...
Ale ta cena je nesmysl. Za 300 kupuju 3 simky ale takhle ani prd. Stejny nesmysl jako VF kde je to navazane na nejaky ten vicesim tarif a pevnou domu.
50 GB za 875 Kč? Super, to už je konečně srovnatelné s mými 30 GB za 500 Kč, na čemž frčím už šestým rokem, původně to byl datový tarif od VF (v promo akci za polovic) s dvouletým závazkem, který byl ale pro nezájem zrušen, první prodloužení byl boj a týden nervů, druhé už bylo automatické... Akorát vzhledem k tomu, že protočím tak 20 až 25 GB, je pro mě těch 50 GB zbytečně moc... Ale třeba to je první vlaštovka a přijdou další nabídky, díky nimž už příští rok nebudu muset doufat v prodloužení onoho historického tarifu.
To je take nesmysl. Prodej LTE do mobilu neni limitovan poctem lidi na danou lokalitu, tedy nelze pocitat jen samotne fixni LTE na stejnem pripoji ve stejne lokalite. Museli by pak ucelove ty mobilni uzivatele pri plnem vytizeni v lokalite zahazovat ci posilit danou lokalitu tak jako tak. Cestou tedy neni delat rozdil mezi fixnim a mobilnim LTE, ale hlidat si vytizeni v danych oblastech a proste investovat do technologie.
Píšu "de facto". Což v mobilu při normálním použití "neřeším, na co data používám", fakt neprodatuješ, ani kdyby ses na hlavu stavěl.
Pokud budeš chtít dokázat, že to přenést jde, tak to asi nějakým nepřetržitým downloadem něčeho dokážeš, ale smysl to nedává.
A torrent, to ještě dneska na zlodějinu používá? V dnešní době Netflixu, HBO Go a spol? Proč? Snad 10 let jsem neměl potřebu krást filmy. Natož třeba hudbu.
A zatím v Černé Hoře ....
https://www.telenor.me/en/consumer/offer/tariff-packages/prepaid-tariff-package
Telenor dává de facto neomezený Internet (1 TB = 1000 GB) na 30 dní za 15 euro.
Tam očividně strašáky ve využití LTE sítě jako náhrady za neexistující fixní síť nemají.
A nutno dodat, že tam dosahované rychlosti nebyly o nic horší, než v LTE u nás. Zároveň nutno dodat, že třeba český Vodafone má kvalitu pokrytí LTE sítí lepší. U O2 už bych si dvakrát jistý nebyl. Ale jo, možná i to. T-Mobile nepoužívám, proto nehodnotím.
Je to trochu mimo téma, ale bez torrentů se k asijským seriálům a filmům z valné části nedostanu. Ano, jsou tu portály typu Viki kde je seriálů dost za rozumný peníz, ovšem česká/slovenská podpora formou titulků jen omezená, a přitom jinak fandovské titulky jinde získám - a video už si musím obstarat sám. Hrdý na to nejsem, ale stav věcí mi nedává na výběr. A takový Netflix na tuhle sféru zvysoka kašle a má tam jen pár kousků...
"Srovnavejme prosim jen srovnatelne...."
Dobře, tak srovnávejme třeba s Rakouskem.
Neomezené minuty, neomezené SMS, 5 GB dat = 9 eur (230 Kč)
https://www.drei.at/de/shop/tarife/handytarife/mylife-kids-sim/
Nebo s Polskem.
Neomezené minuty, neomezené SMS, 15 GB dat = 14 zlotých (85 Kč)
https://virginmobile.pl/
Jaký argument se dozvíme teď, proč že to u nás nejde? ;)
1) Nerozumím, proč se v posledních letech klade takový důraz na data (potud ještě v pořádku), zatímco ceny volání zůstávají (z pohledu operátorů) stranou. Také mě překvapuje, že operátoři většinou přicházejí pouze s nabídkami "více služeb za více peněz", případně "více služeb za stejně peněz", ale už nikoli "méně služeb za méně peněz".
Příklad: Z článku a infografiky vyplývá, že nejnižší objem dat k paušálu stojí sedminu neomezených dat.
Proč tedy operátoři stejně tak nenabídnou sedminu minut (z neomezeného volání) za sedminu ceny (neomezeného volání)?
Měsíc má 43.200 minut. Za to se platí (ceníkově) cca 400 Kč. Nevím, zda někdo dokáže "prokecat" celý měsíc non-stop, minimálně asi někdy spí. Mně by bohatě stačily 3 % uvedených minut. Proč není na trhu např. 1.000 minut za 12 korun? Nebo i kdybychom zůstali u té sedminy, tak za 60 korun. (Jasně, rozumím, některé náklady jsou fixní bez ohledu na dobu volání, ale snad chápete.) Zcela zjednodušeně, proč stejné cenové poměry (základ x neomezeně) jako u dat nefungují i u hovorů?
2) Pokud si pamatuji, operátoři opakovaně argumentovali, že drahé služby (resp. nezlevňování) jsou způsobeny investicemi do nových sítí atd. Zaprvé, pro volání stačí staré dobré GSM - co se tam parametricky změnilo za posledních 10 let? Jsou "volající" pro operátory oproti "datařům" na druhé koleji? Zadruhé, pokud je to pro operátory ekonomicky nevýhodné, proč do těch sítí investují? Nebo pokud je to pro ně výhodné, co to je za povídačky?
Skutečně neomezený internet v mobilu není problém napojit na celou domácnost a při použití na lineární IPTV/OTT pak data jenom lítají. To je prostě fakt.
Torrent se zdaleka nemusí využívat jenom pro nějaké "zlodějny", resp. on není moc velký rozdíl mezi tím, když stáhnu film přes torrent vs. když ho stáhnu třeba přes ulozto. Navíc za právní stránku věci je zodpovědný každý sám a nijak to nesouvisí s objemem dat.
ano takové jsou parametry služby, ale data omezena nejsou, jen rychlost připojení, navíc ta nejnižší v poslední Zoně III se postupně navyšuje.
A myslíte že u T-Mobile nebo Vodafone není rychlost omezována, myslíte že zákazníka nechají stáhnout třeba 1 TB plnou rychlostí LTE ? To si musíte počkat na podmínky, které zatím všechny známé nejsou ...
U EriMobile Vám to alespon jasně napíšou k čemu služba je určena a jak se přesně chová....
"A co je pak Česká republika, když i "zaostalé" Moldavsko má výhodnější neomezený tarif?"
Dejte mi zemi kde fakticky neexistuje ochrana prirody ci pamatek (infrastrukturu lze stavet bez jakychkoliv omezeni), ani bezpecnost prace, ci pracovnepravni ochrana zamestnancu a ani dalsi veci ktere my povazujeme za samozrejmost a ktere take patricne prodrazuji fungovani kazde firmy v CR. Dejte mi takovou zemi a ja tam budu provozovat operatora s podobnymi cenami.....
Pokud vas ta zeme zajima, tak si kupte plnou verzi tohoto clanku a zjistite ze tamni ustavni soud po odjezdu Plahotniuca revokoval sva vlastni (!!!!) rozhodnuti za posledni dobu a nastaly dalsi vubec zajimave veci.....
Srovnavejme prosim jen srovnatelne....
"Měsíc má 43.200 minut. Za to se platí (ceníkově) cca 400 Kč. Nevím, zda někdo dokáže "prokecat" celý měsíc non-stop, minimálně asi někdy spí. Mně by bohatě stačily 3 % uvedených minut. Proč není na trhu např. 1.000 minut za 12 korun? Nebo i kdybychom zůstali u té sedminy, tak za 60 korun. (Jasně, rozumím, některé náklady jsou fixní bez ohledu na dobu volání, ale snad chápete.) Zcela zjednodušeně, proč stejné cenové poměry (základ x neomezeně) jako u dat nefungují i u hovorů?"
Práve preto, že nikto neprevolá celý mesiac non-stop, môže operátor službu s takýmto teoretickým limitom ponúkať. A preto, že naozaj väčšina nákladov na infraštruktúru je fixná až do prekročenia jej kapacity (a ak sú konkurenti podobne veľkí, poplatky za hovory do iných sietí si navzájom započítajú, takže je to plusmínus nula). Teda "1000 minút za 12 korún" by znamenalo násobne nižšie príjmy pri rovnakých nákladoch...
"Teda "1000 minút za 12 korún" by znamenalo násobne nižšie príjmy pri rovnakých nákladoch..."
Jasně, ale totéž platí i u uživatele, kterému stačí balíček 1,5 GB za 1/7 ceny neomezených dat, protože stejně víc nevyužije. Operátor mu nabídne tohle, protože tuší, že do neomezených dat by takový zákazník nešel - čistě logicky by mohl nabídnout podobnou alternativu i pro volání. Přitom ale (zde příklad od Vodafonu) nejlevnější paušál s volnými minutami = 130 minut + 1 GB za 299. Přijde mi to jako trochu zvláštní cenotvorba (směrem k volajícím). Za méně než dvojnásobnou cenu lze mít neomezené volání, kdy 260 minut (jen přepočet z těch 130, ve vztahu k "ohrožení" příjmů operátora) se dá provolat jako nic...
Ale jinak, budiž, 12 Kč je málo, ale jak to, že v Polsku lze mít neomezené volání za 85 Kč? Ano, mají 4x víc zákazníků (potenciál většího zisku), ale taky je zapotřebí 4x rozsáhlejší (dle obyvatel i plochy země) infrastruktura. Jak se jim povedlo dostat na cca 1/4 českých ceníkových cen, aniž by měli problém s nižími příjmy?
Jeden film v HD má cca 5GB... tj. těch 50GB, co nabízí TM v tom nižším "neomezeném" tarifu, je tedy cca 10 filmů (nebo dneska i epizoda seriálu na Amazon Prime), co si pustím na mobilu. A to se pomalu posunujeme ke 4k, kde je to 3-4 násobek: https://dls-tech.co.uk/sky-q-how-big-are-the-4k-uhd-movies/ (a některé zdroje mluví i o 100GB na film).
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.